God morgon! Det här hände medan du sov
Börja dagen med att snabbt få koll på läget. Här är toppnyheterna från i natt.
En skadad efter explosion på marinbas
Ett gasförråd på Försvarsmaktens område i Karlskrona exploderade strax innan midnatt. En person skadades lindrigt och fick mindre brännskador.
– Det är dyktuber som skulle fyllas och som då exploderat, men vilka gaser som var inblandade det vet jag inte, säger Hans Nilsson, vakthavande befäl hos Polisen.
Platsen har spärrats av för teknisk undersökning och polisen kommer att utreda händelsen som en arbetsplatsolycka.
Läs artikeln
Dödssiffran stiger efter attack mot polisskola i Pakistan
Flera beväpnade män stormade på måndagskvällen en polishögskola i Quetta, Pakistan, och öppnade eld.
200 personer togs som gisslan. Först efter en flera timmar lång militärinsats hade myndigheterna dödat två av angriparna och säkrat området.
Minst 59 dödades och 117 personer är kritiskt skadade, uppger regeringstjänstemän, enligt Reuters.
Ingen har ännu tagit på sig ansvaret för attacken.
Läs artikeln
Svenskar gripna på turisthotell i Turkiet
Tre svenska medborgare sitter frihetsberövade i turkiska Alanya.
De är i 20-årsåldern ska enligt uppgift till Aftonbladet ha varit på semester när de i förra veckan greps på ett hotell på turistorten.
Utrikesdepartementet Alla tre utreds nu av turkisk antiterrorpolis.
– Det är bara terrorgruppen som kan svara i ärendet, säger Selim Çeler vid Alanyapolisen.
Läs artikeln (TV)
Sirius klara för Allsvenskan – men flera spelare firar i soffan
Efter en tredje raka säsong som topplag i superettan lyckades man till sist gå hela vägen.
IK Sirius är tillbaka i allsvenskan. En 1-0-seger borta mot Halmstad säkrade avancemanget.
Men flera av lagets spelare missar festen – för att klubben ska spara in på pengar.
– Jag låg hemma i soffan och såg matchen, säger 19-årige mittbacken Gustav Thörn.
Läs artikeln
Nära nytt fredsavtal i Colombia
Farc-gerillan uppger att den är "nära" att komma överens med Colombia om nya villkor för att rädda fredsavtalet som röstades ned i en folkomröstning i september.
Ledaren Timoleón Jiménez twittrar att Farc är "nära att fastställa en överenskommelse som tilltalar alla: Dem som avstod, nej-sidan och ja-sidan".
Läs artikeln
Supersnabba p-piller för män på väg
I flera decennier har forskare försökt hitta en manlig motsvarighet till p-piller.
Forskare har nunått ett genombrott i forskningen efter ett p-piller för män. Det kan förändra miljoner människors sexliv, rapporterar Daily Mail.
Läs artikeln
Gör din röst hörd – gå med i vår opinionspanel
Vill du vara med och svara på Inizios undersökningar där vi tar reda på vad svenska folket tycker om olika frågor? Resultat presenteras bland annat i Aftonbladet. Det är frivilligt att svara, du är anonym och kan gå ur när du vill. Klicka här för att läsa mer och gå med!