Coronaviruset

Coronaläget i Skåne – kommun för kommun

Av: 

Frida Carlqvist

Självtest för covid-19.
Självtest för covid-19.

NYHETER

Över 100 000 personer har fått sin första spruta i Skåne, och cirka 46 000 av dem har fått sin andra. Samtidigt ser man att smittspridningen fortsätter minska sakta, med 2 500 nya fall förra veckan.

Den senaste veckostatistiken finns nu fördelad på regionens kommuner.

Här har vi samlat information om vaccineringen och smittspridningen i Skåne – kommun för kommun.

Förra veckan konstaterades 2 500 nya fall i Region Skåne. Dessa siffror är preliminära och kan i efterhand skrivas upp, men det är åtminstone klart att det är en fortsatt liten minskning jämfört med tidigare veckor. Längre ner i artikeln finner du statistik om vaccineringen.

Smittspridningen i hela Skåne låg under vecka 10 på i snitt 180 nya fall per 100 000 invånare. Värst var smittspridningen i Trelleborg, med 326 nya fall per 100 000 invånare. Minst andel fall var det i Simrishamn, med 31 nya fall per 100 000 invånare – en tiondel så stor andel som i Trelleborg.

Nedan finner du en tabell över antal nya fall som konstaterats i respektive skånsk kommun under vecka 8, 9 och 10. Observera att totalsumman skiljer sig från 2 500, eftersom vissa fall konstaterats hos personer med hemkommun utanför Skåne eller där uppgiften inte är registrerad.

KommunVecka 8Vecka 9Vecka 10Totalt under pandemin
Bjuv3625381 475
Bromölla17118569
Burlöv4046441 923
Båstad4550181 024
Eslöv6975822 414
Helsingborg28529524015 030
Hässleholm1831291003 835
Höganäs5045492 090
Hörby81528930
Höör201419911
Klippan6749421 335
Kristianstad1951371447 225
Kävlinge6360692 489
Landskrona6262724 346
Lomma7972391 789
Lund1441591347 712
Malmö65161558032 695
Osby153817822
Perstorp251721562
Simrishamn24376947
Sjöbo2540231 090
Skurup2235341 321
Staffanstorp3436241 982
Svalöv3124411 012
Svedala5363592 016
Tomelilla24275774
Trelleborg1781671503 997
Vellinge961361052 988
Ystad79106652 185
Åstorp6042301 461
Ängelholm1121321223 711
Örkelljunga243533573
Östra Göinge191112897
SUMMA283528052453114130

I följande karta ser du smittspridningen i Skånes kommuner sett till antal fall per 100 000 invånare, där man översatt vecka 10:s fall till hur många det skulle vara ifall kommunen hade exakt 100 000 invånare. Detta görs för att kunna jämföra smittspridningen i kommunerna. Bilden kommer från Region Skånes hemsida där du finner en interaktiv version. Under kartan finner du en tabell där det står antalet fall per 100 000 invånare per kommun under vecka 8, 9 och 10.

Smittspridningen i Skåne vecka 10.
KommunFall/inv v. 8Fall/inv v. 9Fall/100 000 inv v. 10
Bjuv229159242
Bromölla1338662
Burlöv201233227
Båstad291324116
Eslöv202219240
Helsingborg190198160
Hässleholm351248192
Höganäs184165180
Hörby5195178
Höör11883112
Klippan377276236
Kristianstad226158167
Kävlinge193187215
Landskrona133136155
Lomma313289156
Lund113125106
Malmö185176166
Osby113287128
Perstorp334227280
Simrishamn12419231
Sjöbo128206118
Skurup137218211
Staffanstorp12713992
Svalöv210168287
Svedala225277260
Tomelilla17519736
Trelleborg381364326
Vellinge257368284
Ystad255342209
Åstorp373261186
Ängelholm261307284
Örkelljunga229344315
Östra Göinge1267379
En spruta laddad med vaccin under den pågående coronavaccinationen i fas 2 på vårdcentralen i Limhamn på fredagen.

Så många har vaccinerats i Skåne

Fram till och med i söndags, vecka 10, hade 100 537 personer fått sin första spruta i Skåne, och 46 132 hade fått sin andra.

Nu finns statistiken över antalet vaccinerade fram till och med förra veckan fördelat på åldersgrupp och kommun. Längre ner i denna artikel finner du en tabell med andelen vaccinerade med respektive dos i respektive kommun.

24 912 skåningar som är mellan 80 och 89 år har fått första sprutan av covid-19. Detta är nästan 9 000 fler än förra veckans siffror, och innebär att nästan 40 procent av alla i åldersgruppen fått första sprutan. 7 627 av dem har också fått sin andra spruta, vilket innebär att 12 procent av Skånes 80-89-åringar är fullt vaccinerade.

Bland regionens 90-plussare är andelen ännu högre. 12 516 skåningar som är 90 år och äldre har fått sin första spruta, alltså 78 procent av åldersgruppen. 5 958 av dem har också fått sin andra spruta, vilket innebär 37,3 procent av åldersgruppen. Nedan ser du Region Skånes staplar för alla åldersgrupper, ena bilden visar antalet vaccinerade och andra bilden visar andelen som är vaccinerade med respektive dos i respektive åldersgrupp. Mer detaljerade siffror hittar du på Region Skånes lägesbild.

Nedan ser du en tabell över hur stor andel av respektive kommuns vuxna (personer över 18 år) som fått första dosen av covidvaccin, och även andra dosen. Tyvärr finns inte exakta siffror på hur många faktiska vaccineringar som genomförts utan denna vecka finns enbart andelssiffror. Dessa exakta siffror publiceras på torsdagar av Folkhälsomyndigheten.

KommunAndel dos 1Andel dos 2
Bjuv8,8%5,4 %
Bromölla10,5 %6,3 %
Burlöv7,9 %3,2 %
Båstad10,2 %5,1 %
Eslöv11,1 %5,0 %
Helsingborg8,4 %3,9 %
Hässleholm11,4 %5,5 %
Höganäs9,2 %4,5 %
Hörby9,0 %4,2 %
Höör9,3 %3,8 %
Klippan8,3%4,4 %
Kristianstad11,1 %5,4 %
Kävlinge8,3 %3,7 %
Landskrona9,1 %3,9 %
Lomma8,6 %3,7 %
Lund9,5 %3,9 %
Malmö7,1 %2,9 %
Osby10,5 %5,9 %
Perstorp7,3 %4,3 %
Simrishamn13,2 %7,0 %
Sjöbo9,3 %4,2 %
Skurup8,8 %4,5 %
Staffanstorp9,3 %4,5 %
Svalöv9,3 %3,9 %
Svedala8,9 %4,2 %
Tomelilla12,1 %5,3 %
Trelleborg9,4 %4,2 %
Vellinge9,3 %3,6 %
Ystad10,5 %5,0 %
Åstorp6,8 %3,7 %
Ängelholm10,4 %4,7 %
Örkelljunga10,4 %5,7 %
Östra Göinge10,3 %5,3 %

Nedan ser du en karta från Region Skåne som visar andelen personer, antal invånare per 1 000 invånare i kommunen, som fått första dosen. Bläddrar du till höger om bilden ser du också hur många som fått sin andra dos. Observera att det är olika färgintervall på de olika kartorna. Du finner en interaktiv version av kartan på Region Skånes hemsida.

Simrishamn fortsätter att vara den kommun där störst andel av kommunens vuxna (personer över 18 år, som är de som ska få vaccinet) har fått sin första dos, och kommunen är också den där flest fått sin andra. I Simrishamn har 13,2 procent fått första sprutan, och 7,0 procent har fått den andra.

Detta beror enligt Region Skåne bland annat på att Simrishamn är den kommun med störst andel äldre i Skåne, och då man i första skedet prioriterar äldre på särskilda boenden och inom hemtjänsten har vaccineringen hunnit längre där. På sin hemsida skriver Region Skåne att variationerna mellan kommunerna beror på flera faktorer:

”Eftersom de äldsta prioriteras har kommuner med en stor andel äldre också en större andel vaccinerade än kommuner med yngre befolkning. Den kommun med störst andel över 70 år bland den totala befolkningen över 18 år är Simrishamn, där 31 % är över 70 år. Den kommun med lägst andel över 70 år bland den totala befolkningen över 18 år är Malmö, där 14 % är över 70 år”.

Malmö var tidigare den kommun där minsta andelen fått vaccinet, men nu är Åstorp lite efter. I Malmö har dock näst minst andel fått första dosen av vaccinet, 7,1 procent, men staden har fortsatt minst andel i Skåne vad gäller hur många som fått andra dosen, 2,9 procent.

ANNONS EXTERN LÄNK

BLACK FRIDAY: Massor av rea på populär elektronik. Robotdamssugare, hörlurar, TV. Passa på att köp innan de tar slut

Webhallen

Publisert:

LÄS VIDARE

Senaste nytt om coronaläget i Malmö och Skåne

ÄMNEN I ARTIKELN

Coronaviruset