Malmö

Så är coronaläget i Skånes kommuner

Av: 

Frida Carlqvist

NYHETER

Totalt konstaterades 2 881 nya fall i Skåne under förra veckan.

Vi har samlat statistik för utvecklingen i Skåne, vecka för vecka.

Så är smittoläget i Skåne – kommun för kommun.

Smittspridningen i Skåne fortsätter att minska något även om den har bromsat in. Under vecka 9 konstaterades omkring 2 881 fall, vilket är 26 färre fall än veckan dessförinnan då 2 907 fall konstaterades.

Nu finns även uppdaterade siffror över hur smittspridningen såg ut i Skånes kommuner förra veckan. Längst ner i artikeln finner du en tabell över utvecklingen – kommun för kommun.

I snitt smittades 207 personer på 100 000 invånare i de skånska kommunerna under förra veckan. Under vecka 8 var motsvarande siffra 209, vecka 7 var det 228 och vecka 6 var siffran 229. Under vecka 5 var motsvarande siffra 249 och 380 under vecka 4. Under vecka 1 var siffran som högst, 730.

Region Skånes logotyp.

Flest fall per invånare under förra veckan rapporterades i Vellinge kommun, där 136 nya fall konstaterades, vilket översätts till 368 fall/100 000 invånare. Strax därefter kommer Trelleborg där 167 nya fall konstaterades. vilket översätts till 364 nya fall per 100 000 invånare.

Minst var smittspridningen i Östra Göinge, med 73 nya fall/100 000 invånare. Just nu varierar antalet nya fall mycket från vecka till vecka i Skåne.

Nedan ser du en karta över smittspridningen i Skånes kommuner vecka 9 från Region Skåne, där de ljusgrå fälten har lägst antal fall per 100 000 invånare, och där mörkblå har flest. På Region Skånes kommunrapport hittar du kartan i interaktiv version.

Karta över antal fall per 100 000 invånare under vecka 9.

I Malmö konstaterades 615 nya fall, 36 färre fall än veckan dessförinnan. Smittspridningen i Malmö är just nu 176 nya fall per 100 000 invånare.

Nedan finner du en tabell som visar hur många fall per 100 000 invånare som konstaterades under vecka 7, 8 och 9 i respektive hemkommun.

I 15 kommuner har smittspridningen minskat jämfört med vecka 8. I 18 kommuner har dock smittan ökat jämfört med föregående vecka.

KommunFall/100 000 invånare v 7Fall/inv v. 8Fall/inv v. 9
Bjuv197229159
Bromölla7713386
Burlöv329201233
Båstad204291324
Eslöv221202219
Helsingborg257190198
Hässleholm433351248
Höganäs270184165
Hörby765195
Höör10111883
Klippan360377276
Kristianstad214226158
Kävlinge189193187
Landskrona193133136
Lomma225313289
Lund134113125
Malmö211185176
Osby121113287
Perstorp360334227
Simrishamn172124192
Sjöbo213128206
Skurup50137218
Staffanstorp181127139
Svalöv245210168
Svedala242225277
Tomelilla205175197
Trelleborg341381364
Vellinge335257368
Ystad255255342
Åstorp276373261
Ängelholm376261307
Örkelljunga184229344
Östra Göinge27312673

Nya konstaterade fall – kommun för kommun

Den kolumn som är längst till höger i nedanstående tabell visar det totala antalet konstaterade fall i kommunen fram till och med vecka 9, baserat på Region Skånes uppgifter. Till vänster om den hittar du antalet konstaterade fall per kommun vecka 9, och även 6, 7 och 8. Observera dock att totalsiffran i tabellen är lägre än de 2 881 fall som konstaterats i Skåne förra veckan. Detta beror på att vissa av personerna som konstaterades smittade via provtagning i Skåne är folkbokförda i en annan region.

Den grafik som vi släpper varje vecka över coronautvecklingen i Skåne kommer på torsdagar eftersom de baseras på Folkhälsomyndighetens kommunsiffror, vilka publiceras på torsdagseftermiddagar. Siffrorna i denna artikel baseras på Region Skånes statistik, och vi kommer att publicera grafik med våra staplar på torsdag eftermiddag.

KommunVecka 6Vecka 7Vecka 8Vecka 9Totalt under pandemin
Bjuv463436251 437
Bromölla1491711561
Burlöv466640451 879
Båstad262845501 006
Eslöv687369752 331
Helsingborg34836528529614 798
Hässleholm1872241831293 735
Höganäs668150452 042
Hörby1511815902
Höör29182014892
Klippan566167491 293
Kristianstad1561811951377 083
Kävlinge465863602 420
Landskrona738462634 276
Lomma635879721 749
Lund1741591441587 579
Malmö75273165161532 119
Osby14221538805
Perstorp24252517541
Simrishamn55302437941
Sjöbo374125401 067
Skurup251022351 288
Staffanstorp265034361 958
Svalöv25263124970
Svedala635353631 957
Tomelilla28262427769
Trelleborg1431531781673 847
Vellinge130128961362 883
Ystad7075791062 120
Åstorp454560421 431
Ängelholm2041701121323 588
Örkelljunga19212436542
Östra Göinge19351911885
SUMMA3 0923 1512 8352 806111 694

ANNONS

Storsäljare

Malmö

Köp en deal, spara upp till 90%

51% RABATT

790 SEK

Klippning inklusive färgning

Hos Dark & Bright

60% RABATT

519 SEK

Ansiktsbehandlingar hos L.A. Beauty Empire

Välj anti age eller facial boost, 60 minuter

50% RABATT

1750 SEK

Rekond hos Stationens Bilvård

Utvändig tvätt med avfettning, fälgtvätt och schamponering sam...

76% RABATT

1450 SEK

Onlinekurs i Microneedling

Inga förkunskaper krävs

53% RABATT

1895 SEK

Onlinekurs i klassisk ansiktsbehandling

All kunskap för att sätta igång på egen hand

75% RABATT

249 SEK

Komplett tandundersökning

Hos Crown Clinic

50% RABATT

495 SEK

Lyxigt massagepaket, 90 min

60 min meridian detox-massage och 30 min fotvård

50% RABATT

250 SEK

Malmö Redhawks, två för en!

Upplev spänning av hockey på plats!

66% RABATT

1295 SEK

Onlineutbildning i browlift

Lär dig göra tjockare, fylligare och snyggare bryn

50% RABATT

299 SEK

Bilhandtvätt hos Iduns biltvätt

Avfettning, handtvätt, schamponering, rengöring av dörrkarmar,...

Publisert:

LÄS VIDARE

Senaste nytt om coronaläget i Malmö och Skåne

ÄMNEN I ARTIKELN

Malmö

Skåne

Coronaviruset