Polisen på plats vid SVT-huset
SVT begärde tillsyn efter Uppdrag gransknings avslöjande i går
Efter Uppdrag gransknings avslöjande om imamerna igår har SVT begärt polistillsyn, enligt polisen.
– De har uttryckt en viss oro, säger Stefan Gustafsson, pressansvarig vid polisen i Göteborg.
I dag spelas det in ett nytt avsnitt av programmet Debatt, där gårdagens avslöjande om imamerna i Uppdrag granskning tas upp.
När Aftonbladets reporter Kerstin Danielson kom till SVT-huset i Göteborg fanns det poliser både utanför huset samt i entrén.
Polistillsyn vid inspelningen
Polisen i Göteborg säger att man haft radiobilar på plats vid SVT, men att det endast handlar om tillsyn och inte om någon stående bevakning.
– Det har varit kontakt mellan SVT och polisen efter Uppdrag granskning i går. Efter det har SVT uttryckt en viss oro och begärt tillsyn.
Det ska spelas in ett program i dag, Debatt, och det programmet har uppenbarligen vissa kopplingar till gårdagens program, säger han.
Handlar det om några konkreta hot?
– Det finns inga anmälda hot eller någon förundersökning som ligger i botten, säger Stefan Gustafsson.
Mette Friberg, programchef för samhällsprogram på SVT, säger:
– Det finns inget hot mot SVT och vi har inte heller ringt till polisen för att vi är oroliga. Det finns inte några poliser inne i entrén, utan det har varit en vanlig Securitasvakt, eftersom våra receptionister är lediga i dag.