Programmet för Storsjöyran

NYHETER

Sedan 1983 arrangeras Storsjöyran i Östersund. Här är programmet för 2004.

Foto: ”Yran” brukar locka stor publik.

Torsdag 29/7

Badhusparken

20.00 Sara Löfgren

22.00 Moneybrother

00.00 Danko Jones (Can)

Tuttifruttiscenen

21.00 Erica Persson Band

23.00 Kaizers Orchestra (No)

01.00 Per Persson & Band

Zigzagscenen

21.00 Ridgetown Massive

23.00 Dubkollektivet

01.00 p-danielsa

Club Chrome

20.00 Hospitalet

21.00 Yoshi

22.00 Syn:drom

23.00 Mojo Filter

00.00 Daniella Kruth & Nobel

Fredag 30/7

Stortorget

19.45 Lisa Miskovsky

21.15 Mikael Wiehe

23.00 The Darkness (UK) OBS - ny tid

01.00 Weeping Willows OBS - ny tid

Badhusparken

20.30 Ron Sexsmith (Can)

22.00 Kings of Leon (US)

00.00 Marit Bergman OBS - ny tid

01.45 Timbuktu & Damn!

Tuttifruttiscenen

19.45 Dixie Hummingbirds (US)

22.30 Andra Generationen

00.15 Magnus Lindberg

Gaffascenen

20.45 Empire Dogs

22.30 Mattias Alkberg BD

00.15 Sugarplum Ferry

02.00 Morifade

Zigzagscenen

20.00 DJ: Twist3d Twins and Pege

22.00 DJ: Calle Dernulf, house och techno

Club Chrome

20.00 Agent Apelsin

21.00 Sin city

22.00 Plank

23.00 Ignominees

00.00 Equinox ov the Gods

01.00 Takida

Bombay S. Club

21.30 Lina Nyberg

23.00 Bombay Sapphire skivspisar-party, DJ: Fia & Dan

Intiman

21.00 The Lake

Teatersalongen

20.15 Turid

22.30 Ane Brun (No)

Lördag 31/7

Stortorget

19.30 Bo Kaspers Orkester

22.00 Clarence Clemons Temple of Soul (US)

00.00 Presidentens Tal till folket

01.00 Pet Shop Boys (UK)

Badhusparken

19.15 The Mo

21.00 Sophie Zelmani

22.45 Broder Daniel

01.45 Gluecifer (No)

Tuttifruttiscenen

19.30 Jakob Hellman – solo

21.00 Josh Rouse (US)

22.45 Tomas Andersson Wij

00.45 Promoe

Gaffascenen

20.15 Raymond & Maria

22.15 Nocturnal Rites

01.15 Peggy Lejonhjärta

Zigzagscenen

20.00 DJ-set: Klubb Magnet - Kapten Riddim & PopJohan

22.00 Organism 12

23.15 DJ-set: Klubb Magnet

Club Chrome

20.00 Grande Roses

21.00 Tavion

22.00 Red Cell

23.00 Filled

00.30 Souldrainer

Bombay S. Club

21.00 Jonas Kullhammar Quartet

22.30 Bombay Sapphire skivspisar-party, DJ: Rimpan

Intiman

20.00 Soardy – akustiskt

22.30 Cajsalisa Ejemyr