Tjuvåker på Västtrafik – med mobilapp
Publicerad 2013-05-31
Kollektivtrafiken i Västra Götaland är utsatta för bedrägeri av okänd omfattning. Med hjälp av en mobilapp kan resenärer som har Västtrafiks nya kontantladdningskort åka gratis – hur mycket de vill, skriver Sveriges Radio P4 Väst.
Appen sprids nu på nätet och Västtrafik vet inte hur de ska stoppa tjuvåkandet.
– Nej vi jobbar på det med olika experter. Förra veckan kontaktade vi även de som har lagt upp den här applikationen på en hemsida och bad dem ta bort den, men än så länge har det inte hänt något, säger Jens Holmberg, Västtrafiks pressinformatör, till P4 Väst.
Hur många som utnyttjat mobilappen för att slippa betala för sina resor i kollektivtrafiken är oklart. Bedrägeriet går till så att resenären betalar resan som vanligt och sedan håller busskortet mot en telefon med en så kallad NFC-läsare som finns i många nya telefoner – ett knapptryck senare har den senast dragna summan betalats tillbaka på kortet, enligt P4 Väst.
– Det är busenkelt, vem som helst kan använda den här appen, säger en tjuvåkare som P4 Väst pratat med.