Han ger ordet – till vännerna

Uppdaterad 2011-03-08 | Publicerad 2007-05-12

DN:s Mats Bergstrand: Det är en fördel i mitt jobb

Mats Bergstrand, 46, är chef över Sveriges mäktigaste debattforum.

Och medlem i den slutna maktklubben Sällskapet.

Bara under våren har han låtit nio klubbvänner skriva långa artiklar på DN Debatt.

MED I MAKTKLUBBEN Mats Bergstrand har flera gånger utsetts till en av Sveriges viktigaste opinionsbildare.

Mats Bergstrand har i sin roll som debattredaktör på Dagens Nyheter makten över vems åsikter som ska hamna på Sveriges mest ansedda debattplats.

Han har vid flera tillfällen utsetts till en av Sveriges viktigaste opinionsbildare och trendsättare.

Enligt Sällskapets medlemsmatrikel har han sedan 2000 varit medlem i herrklubben. Där finns också, som Aftonbladet avslöjade i går, flera av Sveriges absolut tyngsta domare, toppolitiker och finansmän.

De senaste åren har flera av hans mäktiga klubbkamrater fått publicera sina debattartiklar på hans sida.

Bara under det senaste året har minst ett 20-tal debattartiklar undertecknade av Mats Bergstrands mäktiga vänner gått i tryck.

Stängda dörrar

Klubbarna ska enligt stadgarna vara slutna, och avhoppade medlemmar har vittnat om förbud mot att prata om vad som händer bakom de stängda dörrarna.

En bra miljö för en oberoende journalist?

– Det är ett utmärkt ställe att träffa folk på och ha kontakter. Där kan man, lite avskiljt, träffa folk och diskutera debattartiklar och lite annat, säger Mats Bergstrand.

Enligt yrkesreglerna ska man inte ingå förbindelser som kan misstänkliggöra ens roll som fri och självständig journalist.

– Nej. Men jag tycker att det är en fördel för mig i mitt jobb att på detta sätt få tillgång till presumtiva skribenter på ett sätt som jag annars inte skulle ha.

Har du rapporterat till din arbetsgivare att du är medlem?

– Svar ja.

Och du har inte fått några synpunkter på det?

– Jo, men inga negativa.

Mats Bergstrand ser i själva verket inga som helst problem med sitt medlemskap.

– Nej. Jag tycker att det är positivt. Det hjälper mig i mitt arbete som debattredaktör.

Svåra vänskapsband

Men Agneta Lindblom Hulthén, Svenska Journalistförbundets ordförande, är kritisk.

Hon ser ”stora problem” med att ha den här typen av vänskapsband till den makt man är satt att bevaka som journalist.

– Jag skulle själv aldrig sätta mig i den situationen. Det krävs en stålkvinna eller stålman för att klara det, oerhört mycket självrannsakan och integritet.

– Man kan få veta saker som, om man fått veta dem på annat sätt, hade varit självklara att publicera. Men sitter man i en sådan nära vänskapssituation så blir det skitsvårt. Man tar personlig hänsyn på grund av dessa nära relationer.

Lindblom Hulthén vänder sig också mot klubbens förbud mot kvinnor.

– Jag tycker att både rika medieägare och journalister ska vara föredömen när det gäller jämställdhet. Jag är emot enkönade församlingar av alla slag.

Aftonbladet har förgäves sökt DN:s chefredaktör Thorbjörn Larsson.

Här är NÅGRA av BERGSTRANDS klubbkamrater som skrivit debattartiklar i dn

Tidigare artiklar:

Det rika Sverige är männens värld. I slutna herrklubbar träffas maktens män bakom stängda dörrar. Kvinnor är inte välkomna. I dag avslöjar Aftonbladet hur klubbens medlemmar hjälper varandra att synas och höras – i medierna.

Claes Petersson, Ronnie Sandahl