Covid-19

Coronautvecklingen i Skånes kommuner

Av: 

Frida Carlqvist

Självtest för eventuellt pågående Covid-19 infektion med provtagningspinne i provrör och instruktioner. 
Självtest för eventuellt pågående Covid-19 infektion med provtagningspinne i provrör och instruktioner.

NYHETER

3 806 nya fall av covid-19 konstaterades i Skåne förra veckan.

Det är något färre än veckan före det.

Så här är coronaläget i Skåne – kommun för kommun.

Under vecka 15 konstaterades minst 3 806 nya fall av covid-19 i Skåne. Det är nästan 100 färre jämfört med den föregående veckan då omkring 3 898 fall konstaterades. Det råder viss eftersläpning och fler fall kan tillkomma då rapporteringarna kommer ikapp. Denna artikel baseras på de siffror som finns nu, och det är dessa siffror som kommunstatistiken från regionen baseras på.

Efter att ha ökat med 20 procent mellan vecka 13 till 14, har smittspridningen under vecka 15 och 16 återigen minskat.

Smittspridningen är dock fortsatt hög i regionen, belyser smittskyddsläkare Eva Melander i pressmeddelande.

– Det är viktigt att poängtera att det pågår en samhällspridning med cirka 540 nya fall varje dag i Skåne, säger Eva Melander.

ÅlderAntal fall v. 13v. 14v. 15v. 16
0-19 år647777757904
20-49 år1 8242 2172 0071 927
50-69 år815950721844
70+ år117160150119

I snitt smittades 274 personer personer per 100 000 invånare i Skåne förra veckan. Under veckan före låg snittet på 281 och veckan före det på 295, enligt de initiala siffrorna som är det som kommunsiffrorna baseras på.

Värst under vecka 16 var smittan i Bjuv (439/100 000 invånare) och Eslöv (436/100 000). Strax efter det kommer Lomma med 422 fall/100 000 invånare.

Lägst smittspridning under vecka 16 hade Örkelljunga med 114 nya fall per 100 000 invånare, näst lägst Perstorp med 120.

Läget kommun för kommun

Kartan nedan visar hur smittspridningen ser ut kommun för kommun sett till hur många fall per 100 000 invånare som konstaterades under vecka 16. Nedanför kartan finner du en tabell över varje kommun hämtad från Region Skånes kommunrapport.

Längre ner finner du en annan tabell som visar det faktiska antalet nya fall.

Smittspridningen i Skåne vecka 16, 2021.
KommunFall/inv v. 12v. 13v. 14v. 15v. 16
Bjuv197286280299439
Bromölla94125313415391
Burlöv295191243295201
Båstad181129201285142
Eslöv407363442331436
Helsingborg233296305272237
Hässleholm90148230269355
Höganäs184316357265195
Hörby185242242166172
Höör326178267297314
Klippan558400451304248
Kristianstad363312438445385
Kävlinge306240274193259
Landskrona289265313287222
Lomma217188502494422
Lund234173203215250
Malmö184185223203231
Osby447363257265272
Perstorp214160214280120
Simrishamn88150265234213
Sjöbo206118185216159
Skurup199199317280261
Staffanstorp193220239189216
Svalöv315280413329238
Svedala269370397339436
Tomelilla241212395204146
Trelleborg272274283165265
Vellinge357224170203227
Ystad539561629426322
Åstorp323205217410242
Ängelholm261300361312333
Örkelljunga52686277315114
Östra Göinge93258173159186

Antal fall per kommun senaste veckorna

Nedan finner du en tabell med antalet fall per vecka, med de senaste uppgifterna fram till och med i söndags, vecka 16, 2021. I raderna åt vänster ser du antalet nya fall per kommun under vecka 13, 14 och 15 år 2021. I kolumnen längst åt höger ser du totala antalet sedan pandemins utbrott räknat från vecka 10 förra året, 2020.

ANNONS EXTERN LÄNK

Lys upp höstmörkret – just nu 25 % medlemsrabatt på belysning hos Åhléns!

Åhléns

KommunV. 14V. 15V. 16Totalt pandemin
Bjuv4448691 750
Bromölla405750751
Burlöv4759392 213
Båstad3144221 189
Eslöv1511161493 198
Helsingborg45642235517 364
Hässleholm1201501854 468
Höganäs9773532 501
Hörby3826271 110
Höör4551531 191
Klippan8055441 793
Kristianstad3784123329 112
Kävlinge8864832 976
Landskrona1451351035 141
Lomma1251271052 289
Lund2552803159 240
Malmö77973580636 857
Osby3437361 068
Perstorp16219645
Simrishamn5145411 143
Sjöbo3642311 285
Skurup5146421 564
Staffanstorp6250562 295
Svalöv5947341 274
Svedala9079992 498
Tomelilla542820955
Trelleborg130771224 725
Vellinge6382843 563
Ystad1951331003 069
Åstorp3567391 727
Ängelholm1551351434 495
Örkelljunga293312781
Östra Göinge2626281 023
SUMMA4 0053 8023 686135 253

ANNONS

Storsäljare

Malmö

Köp en deal, spara upp till 90%

51% RABATT

790 SEK

Klippning inklusive färgning

Hos Dark & Bright

60% RABATT

519 SEK

Ansiktsbehandlingar hos L.A. Beauty Empire

Välj anti age eller facial boost, 60 minuter

50% RABATT

1750 SEK

Rekond hos Stationens Bilvård

Utvändig tvätt med avfettning, fälgtvätt och schamponering sam...

76% RABATT

1450 SEK

Onlinekurs i Microneedling

Inga förkunskaper krävs

53% RABATT

1895 SEK

Onlinekurs i klassisk ansiktsbehandling

All kunskap för att sätta igång på egen hand

75% RABATT

249 SEK

Komplett tandundersökning

Hos Crown Clinic

50% RABATT

495 SEK

Lyxigt massagepaket, 90 min

60 min meridian detox-massage och 30 min fotvård

50% RABATT

699 SEK

Minskning av hyperpigment hos NOIR by M

Laserbehandling för ansikte och kropp

77% RABATT

99 SEK

Bordtennis för 2 hos The Club Malmoe

Inkl. lån av bollar och racket

54% RABATT

299 SEK

Vaxning inkl. avkopplande massage hos Artira Wellness

Välj vilket område du vill vaxa

Publisert:

LÄS VIDARE

Senaste nytt om coronaläget i Malmö och Skåne

ÄMNEN I ARTIKELN

Covid-19

Skåne

Malmö

Lomma

Eslöv

Örkelljunga

Bjuv