Storbrand i industrilokal
Publicerad 2011-06-07
Gasolflaskor i intilliggande byggnader
Strax efter klockan 17 på tisdagskvällen steg stora svarta rökpelare mot skyn från Lunda industriomårde i Stockholmsförorten Spånga.
En 2 000 kvadratmeter stor industribyggnad var övertänd.
Branden startade på övervåningen i Blomgrens transporters 2 000 kvadratmeter stora lokaler, där däck och metall förvaras.
– Jag vet inte om däcken brinner, men med tanke på hur röken ser ut ligger det nära till hands att tro att de gör det, sa Lennart Löfgren, informatör på Stockholmspolisens länskommunikationscentral, en timme efter att branden startade.
Explosionsrisk
Senare visade det sig att det fanns gasolflaskor i intilliggande byggnader. Polisen bedömde att det fanns en explosionsrisk och valde därför att spärra av stora områden runt industrilokalen, vilket skapade kaos i trafiken.
Strax efter klockan 19 var dock branden under kontroll och polisen började släppa fram trafiken igen.
– Räddningstjänsten har branden under kontroll och bedömer att det är låg risk för spridning just nu, men det ryker fortfarande rätt mycket, sa Lennart Löfström vid 19.30-tiden.
Släcker hela natten
För räddningstjänsten väntar nu ett långt släckningsarbete.
– Vi kommer att hålla på med branden hela natten. Vi har ingen invändig släckning, utan bara utvändig, så att branden inte ska sprida sig, säger Åsa Dehlin, ledningsoperatör på Storstockholms brandförsvar.
Det är ännu oklart hur branden startade.