Smittspridningen ökade med 20 procent i Skåne

Publicerad:
Uppdaterad:
Provtagningspinne placeras i ett provrör vid en provtagningsstation på Rosengård.
Foto: Johan Nilsson/TT
Provtagningspinne placeras i ett provrör vid en provtagningsstation på Rosengård.

NYHETER

4 100 nya fall av covid-19 konstaterades i Skåne förra veckan.

Det är 20 procent fler än veckan före det.

Så här är coronaläget i Skåne – kommun för kommun.

Under vecka 14 konstaterades minst 4 100 nya fall av covid-19 i Skåne. Detta är nästan 700 fall fler jämfört med den föregående veckan då omkring 3 400 fall konstaterades, och innebär en ökning med 20 procent.

Därför uppmanar nu regionen återigen alla att följa rekommendationerna som finns för att undvika trängsel och hindra smittspridning.

– För att begränsa denna smittspridning krävs att vi fortsatt strikt håller oss till de restriktioner som gäller och undviker nya nära kontakter, säger Eva Melander, smittskyddsläkare i Region Skåne i ett pressmeddelande på tisdagen.

– Det kommer tyvärr att dröja ett tag till innan vi kan lätta på restriktionerna. Smittläget behöver bli bättre och fler behöver hinna bli vaccinerade, säger Eva Melander.

Foto: Johan Nilsson/TT
Eva Melander, smittskyddsläkare i Region Skåne. Arkivbild.

Det råder viss eftersläpning och fler fall kan tillkomma då rapporteringarna kommer ikapp. Denna artikel baseras på de siffror som finns nu, och det är dessa siffror som kommunstatistiken från regionen baseras på.

I snitt smittades 295 personer per 100 000 invånare i Skåne förra veckan. Under veckan före låg snittet på 253, enligt de initiala siffrorna som är det som kommunsiffrorna baseras på.

Värst var smittan, precis som veckan före det, i Ystad (629 fall/100 000 invånare). Efter det kommer Lomma (502 fall/100 000 invånare).

Lägst smittspridning under vecka 14 hade Vellinge, med 170 nya fall per 100 000 invånare. Strax därefter kommer Östra Göinge, som hade 173 nya fall per 100 000 invånare. Östra Göinge hade minst andel fall vecka 13, 88/100 000, men konstaterade nästan dubbelt så stor andel vecka 14.

Läget kommun för kommun

Kartan nedan visar hur smittspridningen ser ut kommun för kommun sett till hur många fall per 100 000 invånare som konstaterades under vecka 14. Nedanför kartan finner du en tabell över varje kommun hämtad från Region Skånes kommunrapport.

Längre ner finner du en annan tabell som visar det faktiska antalet nya fall.

KommunFall/inv v. 10v. 11v. 12v. 13v. 14
Bjuv242242197286280
Bromölla625494125313
Burlöv227264295191243
Båstad116136181129201
Eslöv240307407363442
Helsingborg160209233296305
Hässleholm19210590148230
Höganäs180191184316357
Hörby178140185242242
Höör112273326178267
Klippan236614558400451
Kristianstad167212363312438
Kävlinge215240306240274
Landskrona155336289265313
Lomma156164217188502
Lund106132234173203
Malmö166159184185223
Osby128242447363257
Perstorp280120214160214
Simrishamn316788150265
Sjöbo118118206118185
Skurup211249199199317
Staffanstorp92146193220239
Svalöv287266315280413
Svedala260304269370397
Tomelilla36124241212395
Trelleborg326322272274283
Vellinge284349357224170
Ystad209371539561629
Åstorp186249323205217
Ängelholm284258261300361
Örkelljunga31551652686277
Östra Göinge7912693258173

Antal fall per kommun senaste veckorna

Nedan finner du en tabell med antalet fall per vecka, med de senaste uppgifterna fram till och med i söndags, vecka 14, 2021. I raderna åt vänster ser du antalet nya fall per kommun under vecka 11, 12 och 13 år 2021. I kolumnen längst åt höger ser du totala antalet sedan pandemins utbrott räknat från vecka 10 förra året, 2020.

KommunV. 11V. 12V. 13V. 14Totalt pandemin
Bjuv383145441 633
Bromölla7121640644
Burlöv515737472 115
Båstad212820311 123
Eslöv1051391251512 933
Helsingborg31334844245616 588
Hässleholm5547771204 133
Höganäs525086972 375
Hörby222938381 057
Höör465530451 087
Klippan1099971801 694
Kristianstad1833142693788 368
Kävlinge779877882 829
Landskrona1561341231454 903
Lomma4154471252 057
Lund1672952172568 647
Malmö55364164777935 316
Osby32594834995
Perstorp9161216615
Simrishamn131729511 057
Sjöbo234023361 212
Skurup403232511 476
Staffanstorp385057622 189
Svalöv384540591 193
Svedala696184902 320
Tomelilla17332954907
Trelleborg1481251261304 526
Vellinge12913283633 397
Ystad1141671741952 836
Åstorp405233351 621
Ängelholm1111121291554 217
Örkelljunga53552629736
Östra Göinge19141326969
SUMMA2 8893 4413 3054 006127 768

ANNONS

Storsäljare

Malmö

Köp en deal, spara upp till 90%

Publicerad:

LÄS VIDARE