Covid-19

”Pågår en omfattande samhällsspridning”

Av: 

Frida Carlqvist

Provtagningspinne placeras i ett provrör vid en provtagningsstation på Rosengård.
Provtagningspinne placeras i ett provrör vid en provtagningsstation på Rosengård.

NYHETER

3 900 nya fall av covid-19 konstaterades i Skåne förra veckan.

Det är 4,9 procent färre än veckan före det.

Så här är coronaläget i Skåne – kommun för kommun.

Under vecka 15 konstaterades minst 3 900 nya fall av covid-19 i Skåne. Det är 200 färre jämfört med den föregående veckan då omkring 4 100 fall konstaterades.

Efter att ha ökat med 20 procent mellan vecka 13 till 14, har smittspridningen under vecka 15 minskat med 4,9 procent jämfört med vecka 14 i Skåne.

Smittspridningen är dock fortsatt hög i regionen, belyser smittskyddsläkare Eva Melander i pressmeddelande.

– I Skåne har vi under några veckor i stort sett befunnit oss på en platå när det gäller smittspridningen. Förra veckan minskade den något men man måste komma ihåg att fortfarande pågår en omfattande samhällspridning och i nuläget tillkommer cirka 560 nya fall per dag, säger Eva Melander.

ÅlderAntal fall v. 13v. 14v. 15
0-19 år647777757
20-49 år1 8242 2172 007
50-69 år815950721
70+ år117160150

Minskningen sker i alla åldrar förutom 0–9 år, enligt Region Skåne. Ovan är åldersfördelningen dock ihopklumpad, så där syns inte denna ökning. Många av de barn som testats har inte haft symtom men har testats med anledning av smittspårning.

– Det är väldigt positivt att så få äldre smittas och att bara enstaka fall konstateras på särskilt boende. Men samtidigt märker vi av ett ökat tryck på covid-IVA. Inte minst därför måste vi fortsätta följa rekommendationerna och hjälpas åt för att hindra smittspridning för att minska risken för svår sjukdom, säger Eva Melander.

Eva Melander, smittskyddsläkare i Skåne.

Det råder viss eftersläpning och fler fall kan tillkomma då rapporteringarna kommer ikapp. Denna artikel baseras på de siffror som finns nu, och det är dessa siffror som kommunstatistiken från regionen baseras på.

I snitt smittades 281 personer personer per 100 000 invånare i Skåne förra veckan. Under veckan före låg snittet på 295, enligt de initiala siffrorna som är det som kommunsiffrorna baseras på.

Värst var smittan i Kristianstad (445/100 000 invånare) och Ystad (426/100 000).

Lägst smittspridning under vecka 15 hade Östra Göinge, med 159 nya fall per 100 000 invånare, näst lägst Trelleborg (165/100 000) och Hörby (166/100 000).

Läget kommun för kommun

Kartan nedan visar hur smittspridningen ser ut kommun för kommun sett till hur många fall per 100 000 invånare som konstaterades under vecka 15. Nedanför kartan finner du en tabell över varje kommun hämtad från Region Skånes kommunrapport.

Längre ner finner du en annan tabell som visar det faktiska antalet nya fall.

Smittspridningen i Skåne vecka 15 2021.
KommunFall/inv v. 11v. 12v. 13v. 14v. 15
Bjuv242197286280299
Bromölla5494125313415
Burlöv264295191243295
Båstad136181129201285
Eslöv307407363442331
Helsingborg209233296305272
Hässleholm10590148230269
Höganäs191184316357265
Hörby140185242242166
Höör273326178267297
Klippan614558400451304
Kristianstad212363312438445
Kävlinge240306240274193
Landskrona336289265313287
Lomma164217188502494
Lund132234173203215
Malmö159184185223203
Osby242447363257265
Perstorp120214160214280
Simrishamn6788150265234
Sjöbo118206118185216
Skurup249199199317280
Staffanstorp146193220239189
Svalöv266315280413329
Svedala304269370397339
Tomelilla124241212395204
Trelleborg322272274283165
Vellinge349357224170203
Ystad371539561629426
Åstorp249323205217410
Ängelholm258261300361312
Örkelljunga51652686277315
Östra Göinge12693258173159

Antal fall per kommun senaste veckorna

Nedan finner du en tabell med antalet fall per vecka, med de senaste uppgifterna fram till och med i söndags, vecka 15, 2021. I raderna åt vänster ser du antalet nya fall per kommun under vecka 13 och 14 år 2021. I kolumnen längst åt höger ser du totala antalet sedan pandemins utbrott räknat från vecka 10 förra året, 2020.

ANNONS EXTERN LÄNK

Vitare tänder i höst? Köp tandblekning här – resultat på 30 minuter.

Dentway

KommunVecka 13Vecka 14Vecka 15Totalt sedan vecka 10, 2020
Bjuv4544471 680
Bromölla164053697
Burlöv3747572 172
Båstad2031441 167
Eslöv1251511133 046
Helsingborg44245640716 995
Hässleholm771201404 273
Höganäs8697722 447
Hörby3838261 083
Höör3045501 137
Klippan7180541 748
Kristianstad2693783848 752
Kävlinge7788622 891
Landskrona1231451335 036
Lomma471251232 180
Lund2172562728 919
Malmö64777970736 023
Osby4834351 030
Perstorp121621636
Simrishamn2951451 102
Sjöbo2336421 254
Skurup3251451 521
Staffanstorp5762492 238
Svalöv4059471 240
Svedala8490772 397
Tomelilla295428935
Trelleborg126130764 602
Vellinge8363753 472
Ystad1741951322 968
Åstorp3335661 687
Ängelholm1291551344 351
Örkelljunga262933769
Östra Göinge132624993
SUMMA330540063673131 441

ANNONS

Storsäljare

Malmö

Köp en deal, spara upp till 90%

51% RABATT

790 SEK

Klippning inklusive färgning

Hos Dark & Bright

60% RABATT

519 SEK

Ansiktsbehandlingar hos L.A. Beauty Empire

Välj anti age eller facial boost, 60 minuter

50% RABATT

1750 SEK

Rekond hos Stationens Bilvård

Utvändig tvätt med avfettning, fälgtvätt och schamponering sam...

76% RABATT

1450 SEK

Onlinekurs i Microneedling

Inga förkunskaper krävs

53% RABATT

1895 SEK

Onlinekurs i klassisk ansiktsbehandling

All kunskap för att sätta igång på egen hand

75% RABATT

249 SEK

Komplett tandundersökning

Hos Crown Clinic

55% RABATT

99 SEK

1,5 timme på Rush Trampolinpark i Malmö

Hoppa på studsmattor och ta dig runt på hinderbanor m.m.

60% RABATT

19 SEK

Stor mjukglass med valfritt strössel

I glassbaren på Malmö Äventyrsgolf

50% RABATT

495 SEK

Lyxigt massagepaket, 90 min

60 min meridian detox-massage och 30 min fotvård

50% RABATT

699 SEK

Minskning av hyperpigment hos NOIR by M

Laserbehandling för ansikte och kropp

Publisert:

LÄS VIDARE

Senaste nytt om coronaläget i Malmö och Skåne

ÄMNEN I ARTIKELN

Covid-19

Skåne

Malmö