Nyheter
”De ska prata om bröllopet”
avAndreas Bardell, Mattias Sandberg
Madeleine och Chris mötte kungaparet i New York i natt
En månad kvar.
Då passar Madeleine och Chris på att träffa kungaparet i New York.
– De kommer givetvis prata om det stundande bröllopet, säger Annika Sönnerberg, hovets biträdande informationschef.
Om exakt en månad gifter sig prinsessan Madeleine med Chris O’Neill i Slottskyrkan i Stockholm.
Den amerikanske finansmannen har redan varit med i kungliga sammanhang vid ett antal tillfällen, bland annat under prinsessan Estelles dop och prinsessan Lilians begravning.
Bor exklusivt
Men i dag kommer det första riktigt stora testet.
Tillsammans med kungen och drottningen ska Chris och Madeleine genomföra två officiella uppdrag i New York.
Kungaparet är i USA för ett fyradagarsbesök med anledning av 375-årsjubileet av skeppet Kalmar Nyckels ankomst till Delaware.
– Prinsessan och Chris O’Neill kommer vara med under den första dagen, säger Annika Sönnerberg.
Kungen och drottningen landade aningen försenade strax efter klockan två i går och togs emot av den svenska ambassadören, innan de åkte vidare till ett av Manhattans mest exklusiva hotell.
Samtidigt passade Madeleine på att ladda upp med shopping.
Lämnade kassarna
Klockan tolv lämnade hon parets lägenhet i Midtown och drygt sex timmar senare återvände hon med några shoppingkassar.
Under de närmsta dagarna kommer kungligheterna även passa på att gå igenom de allra sista detaljerna inför sommarens vigsel.
Och halv åtta i går kväll lämnade Madeleine och Chris sitt hem för att möta upp kungaparet.
– De har självklart mycket att tala om inför det stundande bröllopet och lysningen som kommer äga rum den 19 maj, säger Annika Sönnerberg.
Det här ska kungen göra i USA i dag
Det här gör kungafamiljen i USA:
Onsdag 8/5:
- Besöker Caste Clinton National Museum som var USA:s första officiella immigrantcentrum. Här passerade bland annat 1,2 miljoner svenskar.
- Lunch på restaurangen Red Rooster i Harlem tillsammans med stjärnkocken Marcus Samuelsson som var den yngsta kocken någonsin att få två stycken trestjärniga betyg av New York Times.
Torsdag 9/5
- Närvarar vid en ceremoni om Raol Wallenberg-medaljen vid finansdepartementet i Washington tillsammans med bland andra USA:s finansminister Jacob Lew.
- Besöker kongressens bibliotek.
- Lunch på Capitol Hill.
- Guidad tur på Smithsonian National Museum.
- Seminarium på House of Sweden.
- Närvarar vid en föreställning på John F Kennedy Center med Washintonbaletten.
Fredag 9/5
- Besöker Philiadelphia City Hall.
- Besöker Independence Hall och Libery Bell i Philadelphia.
- Besöker det amerikansk-svenskhistoriska museumet.
- Pressmiddag som anordnas av svenska ambassaden.
Lördag 10/5
- Deltar vid ett seminarium om att lyckas i USA som hålls i Philadelphia.
- Ceremoni vid finska monumentet i Philadelphia.
- Lunch med Delawares guvernör.
- Deltar i firande av 375-årsjubileet av skeppet Kalmar Nyckels ankomst till USA.
- Ceremoni vid Fort Christina i Wilmington.
- Avslutar USA-besöket med en galamiddag tillsammans med guvernören och ett antal senatorer.