Resultat lördag 16/2

1 av 4 | Foto: AP
Överlägsen i jaktstarten.
NYHETER

Curling:

Damer:

Ryssland-USA 4-11

Tyskland-Sverige 7-5

Storbritannien-Danmark 8-6

Kanada-Japan 9-4

Skidskytte:

Herrar, 12,5 km jaktstart:

1) Ole Einar Björndalen, Norge, 32.34,6 (2),

2) Raphael Poiree, Frankrike, 33.17,6 (1),

3) Ricco Gross, Tyskland, 33.30,6 (2),

4) Ludwig Gredler, Österrike, 33.35,5 (2), 5) Pavel Rostovtsev, Ryssland, 33.43,1 (2), 6) Wolfgang Rottmann, Österrike, 33.45,1 (4), 7) Viktor Majgourov, Ryssland, 33.55,1 (3), 8) Halvard Hanevold, Norge, 33.59,6 (2), 9) Wolfgang Perner, Österrike, 34.00,1 (3), 10) Vadim Sasjurin, Vitryssland, 34.00,5 (1), 11) Frank Luck, Tyskland, 34.01,0, 12) Sven Fischer, Tyskland, 34.09,5 (4), 13) Jay Hakkinen, USA, 34.11,8 (1), 14) Frode Andresen, Norge, 34.14,5 (5), 15) Egil Gjelland, Norge, 34.16,9 (1).

Sv plac: 24) Björn Ferry 35.27,5 (4), 36) Carl Johan Bergman 36.33,4 (1).

Damer, 10 km jaktstart:

1) Olga Pyljova, Ryssland, 31.07,7 (1),

2) Kati Wilhelm, Tyskland, 31.13,0 (4),

3) Irina Nikultjina, Bulgarien, 31.15,8 (2),

4) Liv Grete Poiree, Norge, 31.18,3 (4), 5) Galina Kukleva, Ryssland, 31.31,7 (3), 6) Magdalena Forsberg, Sverige, 31.34,0 (3), 7) Katrin Apel, Tyskland, 31.47,9 (3), 8) Andreja Grasic, Slovenien, 32.01,9 (1), 9) Uschi Disl, Tyskland, 32.21,2 (7), 10) Jekaterina Dafovska, Bulgarien, 32.22,6 (2), 11) Olga Nazarova, Vitryssland, 32.24,5 (1), 12) Pavlina Filipova, Bulgarien, 32.35,1 (2), 13) Andrea Henkel, Tyskland, 32.35,4 (1), 14) Florence Baverel-Robert, Frankrike, 32.39,8 (3), 15) Svetlana Isjmuratova, Ryssland, 32.50,3 (3).

Super-G, herrar:

1) Kjetil Andre Aamodt, Norge, 1.21,58,

2) Stephan Eberharter, Österrike, 1.21,68,

3) Andreas Schifferer, Österrike, 1.21,83,

4) Fritz Strobl, Österrike, 1.21,92, 5) Bjarne Solbakken, Norge, 1.22,10, 6) Didier Defago, Schweiz, 1.22,27, 7) Christoph Gruber, Österrike, 1.22,35, 8) Daron Rahlves, USA, 1.22,48, 9) Thomas Vonn, USA, 1.23,22, 10) Paul Accola, Schweiz, 1.23,33, 11) Patrik Järbyn, Sverige, 1.23,40, 12) Tobias Grünenfelder, Schweiz, 1.23,43, 13) Gregor Sparovec, Slovenien, 1.23,52, 13) Marco Büchel, Liechtenstein, 1.23,52, 15) Jernej Koblar, Slovenien, 1.23,82, 15) Sebastien Fournier, Frankrike, 1.23,82, 17) Roland Fischnaller, Italien, 1.23,87, 18) Patrick Staudacher, Italien, 1.23,95, 19) Kenneth Sivertsen, Norge, 1.24,16, 20) Christophe Saioni, Frankrike, 1.24,28, 21) Andrej Jerman, Slovenien, 1.24,35, 22) Max Rauffer, Tyskland, 1.24,54, 23) Pavel Tjestakov, Ryssland, 1.25,16, 24) Petr Zahrobsky, Tjeckien, 1.25,67, 25) Scott Macartney, USA, 1.25,80, 26) Kurt Sulzenbacher, Italien, 1.26,44, 27) Craig Branch, Australien, 1.27,15, 28) Ivan Heimschild, Slovakien, 1.27,74, 29) Nikolaj Skriabin, Ukraina, 1.27,84, 30) Nicolas Arsel, Argentina, 1.28,55.

Övr sv plac: Fredrik Nyberg åkte ur.

Freestyle, hopp:

Damer, kval:

1) Evelyne Leu, Schweiz, 203,16,

2) Alisa Camplin, Australien, 183,66,

3) Alla Tsuper, Vitryssland, 181,37,

4) Li Nina, Kina, 181,30, 5) Deidra Dionne, Kanada, 174,51, 6) Natalja Orechova, Ryssland, 169,53, 7) Anna Zukal, Ryssland, 169,19, 8) Veronica Brenner, Kanada, 168,03, 9) Veronika Bauer, Kanada, 167,58, 10) Lydia Ierodiaconou, Australien, 166,06.

Sv plac: 21) Liselotte Johansson 125,20.

Herrar, kval:

1) Alexej Gritjin, Vitryssland, 251,76,

2) Eric Bergoust, USA, 244,30,

3) Joe Pack, USA, 243,26,

4) Steve Omischl, Kanada, 242,30, 5) Dmitrij Rak, Vitryssland, 240,87, 6) Andy Capicik, Kanada, 239,69, 7) Jeret Peterson, USA, 237,39, 8) Ales Valenta, Tjeckien, 234,51, 9) Jeff Bean, Kanada, 230,28, 10) Brian Currutt, USA, 226,01.

Ishockey, damer:

USA-Finland 5-0

Tyskland-Kina 5-5

Kanada-Sverige 11-0

Skridsko:

Herrar, 1 000 m

1) Gerard van Velde, Holland, 1.07,18,

2) Jan Bos, do, 1.07,53,

3) Joey Cheek, USA, 1.07,61,

4) Kip Carpenter, USA, 1.07,89, 5) Erben Wennemars, Holland, 1.07,95, 6) Nick Pearson, USA, 1.07,97, 7) Casey FitzRandolph, USA, 1.08,15, 8) Lee Kyu-Hyuk, Sydkorea, 1.08,37, 9) Sergej Klevtjenja, Ryssland, 1.08,41, 10) Janne Hanninen, Finland, 1.08,45.

Bob, herrar, tvåa:

Herrar, tvŒmanna, e andra Œket

1) Schweiz I (Christian Reich/Steve Anderhub) 1.35,05, 2) Tyskland I (Christoph Langen/Markus Zimmermann) 1.35,06, 3) Schweiz II (Martin Annen/Beat Hefti) 1.35,20, 4) Kanada I (Pierre Lueders/Giulio Zardo) 1.35,37, 5) USA I (Todd Hays/Garrett Hines) 1.35,41, 6) Tyskland II (Rene Spies/Franz Sagmeister) 1.35,46, 7) ?sterrike I (Wolfgang Stampfer/Martin SchŸtzenhauer) 1.35,69, 8) Italien I (GŸnther Huber/Antonio Tartaglia) 1.35,72, 9) USA II (Brian Shimer/Darrin Steele) 1.35,91, 10) Lettland I (Sandis Prusis/Marcis Rullis) 1.36,16, 11) Storbritannien I (Lee Johnston/Marcus Adam) 1.36,20, 11) Italien II (Fabrizio Tosini/Cristian la Grassa) 1.36,20, 13) Tjeckien I (Pavel Puskar/Jan Kobian) 1.36,25, 14) Frankrike I (Bruno Mingeon/Emanuel Hostache) 1.36,26, 15) Lettland II (Gatis Guts/Intars Dicmanis) 1.36,29.

Ishockey, herrar:

Finland-Vitryssland 8-1

(3-0, 3-0, 2-1)

Fsrsta perioden: 1-0 (01.30) Olli Jokinen (Niklas Hagman, Janne Niinimaa), 2-0 (14.53) Teemu SelSnne (Jere Lehtinen, Teppo Numminen) spel fem mot fyra, 3-0 (16.24) Olli Jokinen (Tomi Kallio).

Andra perioden: 4-0 (04.55) Teemu SelSnne (Jere Lehtinen), 5-0 (05.43) Sami Kapanen (Ville Nieminen), 6-0 (09.26) Tomi Kallio (Jyrki Lumme, Niklas Hagman).

Tredje perioden: 6-1 (03.54) Vasilij Pankov (Ruslan Salej, Dimitrij Pankov) spel fem mot fyra, 7-1 (09.21) Aki Berg (Raimo Helminen), 8-1 (14.39) Mikko Eloranta (Kimmo Timonen).

Skott: 39-21 (14-4, 15-6, 10-11)

Utv, Finland: 5x2. Vitryssland: 4x2.

Domare: Dennis Larue, USA.

Publik: 8 599.

USA-Ryssland 2-2

(0-0, 1-1, 1-1)

Andra perioden: 1-0 (06.19) Keith Tkachuk (Brian Leetch,

Brian Rafalski) spel fem mot tre, 1-1 (17.08) Valerej Bure

(Vladimir Malachov) spel fem mot fyra.

Tredje perioden: 1-2 (02.06) Sergej Fedorov (Ilja Kovaltjuk,

Sergej Samsonov) spel fem mot fyra, 2-2 (15.30) Brett Hull (Phil

Housley, Mike Modano).

Skott: 25-35 (6-6, 4-17, 15-12).

Utv, USA: 5x2. Ryssland: 4x2.

Domare: Bill McCreary, Kanada.

Publik: 8 599.

Nordisk kombination:

OS lag, backhoppning K120+skidor 4x5 km, första dagen: 1) Finland 967,5, 2) Österrike 938,5, 3) USA 905,0, 4) Japan 901,0, 5) Tyskland 893,5, 6) Tjeckien 892,0, 7) Schweiz 863,0, 8) Frankrike 846,5, 9) Ryssland 821,0, 10) Norge 791,5.

Shorttrack:

Herrar, 1000 m, final

1) Steven Bradbury, Australien, 1.29,109, 2) Apolo Anton Ohno, USA, 1.30,160, 3) Mathieu Turcotte, Kanada, 1.30,563, 4) Hyon-Soo Ahn, Sydkorea, 1.32,519, 5) Dong-Sung Kim, Sydkorea, 1.35,582, 6) Fabio Carta, Italien, 1.35,589, 7) Naoya Tamura, Japan, 1.35,823. Jiajun Li, Kina, brst.

Semifinal, heat 1

1) Bradbury 1.29,189, 2) Jiajun 1.30,592, 3) Turcotte 1.35,155, 4) Kim 1.52,645. Satoru Terao, Japan, brst.

Heat 2

1) Ohno 1.27,428, 2) Ahn 1.27,469, 3) Carta 1.27,492, 4) Tamura 1.27,751.

Kvartsfinal, heat 1

1) Carta 1.28,186, 2) Terao 1.28,241, 3) Kai Feng, Kina, 1.28,424, 4) Leon Flack, Storbritannien, 1.28,604.

Heat 2

1) Ohno 1.28,650, 2) Bradbury 1.29,265, 3) Tamura 1.29,864. Marc Gagnon, Kanada, brst.

Heat 3

1) Turcotte 1.27,185, 2) Ahn 1.27,201, 3) Nicola Rodigari, Italien, 1.27,578, 4) Wim de Deyne, Belgien, 1.27,785.

Heat 4

1) Kim 1.27,429, 2) Li 1.27,467, 3) Rusty Smith, USA, 1.28,078, 4) Mark McKnee, Australien, 1.46,701.

Damer, 500 m, final

1) Yang A Yang, Kina, 44,187, 2) Evgenia Radanova, Bulgarien, 44,252, 3) Chunlu Wang, Kina, 44,272, 4) Isabelle Charest, Kanada, 44,662, 5) Carolina Hallisey, USA, 44,679, 6) Alanna Kraus, Kanada, 44,930, 7) Eun-Kyung Choi, Sydkorea, 45,383, 8) Mara Zini, Italien, 45,494, 9) Min-Jin Joo, Sydkorea, 46,893.

Semifinal, heat 1

1) Yang 44,118, 2) Charest 44,307, 3) Hallisey 44,307, 4) Zini 44,531, 5) Choi 44,647.

Heat 2

1) Radanova 44,686, 2) Wang 44,734, 3) Kraus 44,776, 4) Joo 1.08,184.

Kvartsfinal, heat 1

1) Wang 44,739, 2) Hallisey 44,826, 3) Marta Capurso, Italien, 45,137, 4) Olga Danilov, Israel, 46,695.

Heat 2

1) Yang 44,810, 2) Joo 44,992, 3) Amy Peterson, USA, 46,120, 4) Marina Georgieva, Bulgarien, 46,422.

Heat 3

1) Radanova 44,780, 2) Kraus 44,863, 3) Sarah Lindsay, Storbritannien, 44,912, 4) Yvonne Kunze, Tyskland, 46,465.

Heat 4

1) Choi 44,846, 2) Zini 44,876, 3) Charest 45,011. Chikage Tanaka, Japan, brst.

Kval, heat 1

1) Yang 45,042, 2) Georgieva 45,916, 3) Katalin Kristo, RumSnien, 46,956.

Heat 2

1) Joo 45,547, 2) Kunze 45,717, 3) Cordia Po Yee Tsoi, Hongkong, 52,496.

Heat 3

1) Wang 44,723, 2) Charest 44,964, 3) Natalia Dmitreva, Ryssland, 46,574, 4) Katarina Novotna, Tjeckien, 47,122.

Heat 4

1) Capurso 46,313, 2) Danilov 46,422, 3) Joanna Williams, Storbritannien, 46,631, 4) Mariann Nagy, Ungern, 46,980.

Heat 5

1) Kraus 45,101, 2) Radanova 45,195, 3) Susanne Rudolph, Tyskland, 45,288.

Heat 6

1) Tanake 45,193, 2) Peterson 45,448, 3) Nina Evteeva, Ryssland, 46,180, 4) Szandra Lajtos, Ungern, 48,488.

Heat 7

1) Lindsay 45,461, 2) Zini 45,556, 3) Julia Pavlovitj, 47,273, 4) Christy Ren, Hongkong, 55,423.

Heat 8

1) Choi 45,395, 2) Hallisey 45,535, 3) Stephanie Bouvier, Frankrike, 45,723, 4) Yuka Kamino, 45,933.

Stafett, semifinal

1) Sydkorea (Eun-Kyung Choi, Min-Kyung Choi, Min-Jin Joo, Hye-Won Park) 4.14,977, 2) Kina 4.15,931, 3) Kanada 4.16,920, 4) Japan 4.17,968, 5) Italien 4.18,131, 6) Tyskland 4.22,917, 7) Bulgarien 4.25,877, 8) USA 4.36,002.

Medaljligan

...efter 37 grenar.

ARTIKELN HANDLAR OM