Program Arvika

NYHETER
Foto: Peter Kjellerås
Tyska syntgruppen Kraftwerk spelar på Arvikafestivalen.

Artister: Alice in Videoland, Allied Vision, Auf der Maur, Bamboo Forest, Blanka, Broder Daniel, Burst, C.Aarmé, Chandra, Cradle Of Filth, Datarock, DJ Antaro, DJ D-Nox, DJ Dimitri, DJ Pushava, Deportees, Disco Volante, Echo and the Bunnymen, Ellen Allien, Eskobar, Etnoscope, Faithless, Fixmer/McCarthy, Gustav & The Seasick Sailors, Her Majesty, In Strict Confidnce, Iris, Jens Lekman, Kraftwerk, Jonas Kullhammar Quartet, Laakso, Lolita Stasi Collective, Lustans Lakejer, Magnet , Male or Female, Marit Bergman, Meshuggah, Minus, Moonbabies, Moder Jords Massiva, Monkeystrikes, My Dying Bride, Niccokick, Olle Ljungström, Patrick Wolf, Promoe, Richard Reagh & wwnb2, SUB6, Sara Noxx, Seventribe, Skinny Puppy, Snook, Sophie Rimheden, Soviac, Space Tribe, Spektralized, Strip Music, Sturm Café, The Accidents, The Tiny, The Immortal Lee County Killers, The Legends, The Low Frequency In Stereo, The Soundtrack of Our Lives, The Sweetbacks, This Fish Needs a Bike, Universal Poplab, Vive La Fête, Weeping Willows, Wolfsheim, Wízzy Noise

Biljetter: 830 + förköp (Biljett Direkt/Ticnet)

Spelprogram:

Scen: VINTERGATAN

Torsdag 15 juli

19:00 Marit Bergman

21:45 Cradle of Filth (UK)

00:30 Skinny Puppy (CAN)

Fredag 16 juli

16:00 Eskobar

18:30 Auf Der Maur

21:30 Broder Daniel

23:30 Faithless (UK)

Lördag 17 juli

16:00 Lustans Lakejer

18:30 The Soundtrack of Our Lives

21:30 Weeping Willows

00:00 Kraftwerk (DE)

APOLLO

Torsdag 15 juli

15:00 Alice in Videoland

17:45 Promoe

20:15 Jens Lekman

23:15 Wolfsheim (DE)

02:00 FSOL presents AMORPHOUS ANDROGYNOUS (UK)

Fredag 16 juli

13:00 Svenska Akademin

15:00 Jonas Kullhammar Quartet

17:15 Magnet (NO)

20:00 Echo and The Bunnymen (UK)

22:30 Keane (UK)

01:00 Fixmer/McCarthy (UK-FR)

Lördag 17 juli

12:30 Olle Ljungström

15:00 Damn!

17:15 Kingston Air Force

20:15 Meshuggah

22:45 My Dying Bride (UK)

02:00 Vive La Fête (BE)

ANDROMEDA

Torsdag 15 juli

14:00 Monkeystrikes

16:00 Universal Poplab

18:00 Immortal Lee County Killers (US)

20:00 Sophie Rimheden

22:00 This Fish Needs A Bike

00:00 Salvatore (NO)

02:00 Moder Jords Massiva

Fredag 16 juli

12:00 The Tiny

14:00 Laakso

16:00 The Legends

18:00 Patrick Wolf (UK)

20:00 Iris (US)

22:00 Allied Vision (ES)

00:00 Her Majesty

02:00 Low Frequency In Stereo (NO)

Lördag 17 juli

14:00 Disco Volante

16:00 Datarock (NO)

18:00 Spektralized (NO)

20:00 Sara Noxx (DE)

22:00 In Strict Confidence (DE)

00:00 Minus (ISL)

02:00 Disfear

ORION

Torsdag 15 juli

14:00 Darco

15:00 dj Gabriel Le Mar (DE)

17:00 Daily Echo (DE)

18:00 DJ Coolof

20:00 TBA

21:00 Pushava (DE)

23:00 Male or Female (BE)

00:00 Ellen Allien (DE)

Fredag 16 juli

12:00 dj Kristofer Luke

14:00 Etnoscope

15:00 dj Llopis

17:00 Oryx (DK)

18:00 Tobias & Daniel SUN (GR)

20:00 Sun Control Spieces (AUS)

21:00 dj D - Nox (DE)

23:00 Wizzy Noise (GR)

00:00 dj Antaro (DE)

Lördag 17 juli

12:00 dj Kvasi

14:00 Shiva Chandra (DE)

15:00 dj Tati Brasil

17:00 Sub 6 Israel

18:00 dj Dimitri Nakov (UK)

20:00 Bamboo Forest (FR)

21:00 dj Morg

23:00 Space Tribe

00:00 dj Yahel Israel

LYRAN

Torsdag 15 juli

15:00 Square

16:30 richard reagh & wwnb2

18:00 Bishop Allen

19:30 Snook

21:00 Soviac

22:45 Niccokick

00:15 David Sandström

02:00 Seventribe

Fredag 16 juli

14:30 The Sweetbacks

15:45 Sturm café

17:00 Deltahead

18:30 Gustav & the seasick sailors

20:00 Blanka

21:30 Cerrato

23:00 Fibes, Oh Fibes

00:30 Moonbabies

02:00 Meine Kleine Deutsche

Lördag 17 juli

14:30 Lolita stasi collective

15:45 The Iskariots

17:00 Assid

18:30 Chandra

20:00 The Accidents

21:30 Deportees

23:00 C.Aarmé

00:30 Strip Music

02:00 Burst

PLUTO

Torsdag 15 juli

16:00 Sir Eric Beyond

17:30 Kel

19:15 Driis & Johannes

21:00 A Jade Fever Night with Ayesha

and the Band, Sona & Pau

Fredag 16 juli

12:00 Poetry Slam Allstars

14:00 Emil Brikha

15:30 Johannes Anyuru

17:00 CK

18:30 Kung Henry

21:00 Flora och Fauna

Lördag 17 juli

12:00 Open Mic

14:00 Poesibingo

16:00 Yokoyoko

17:30 Gaffaman

19:00 Klungan

21:00 TBC

ARVIKAFESTIVALEN

ARVIKA, 15–17 JULI

ARTIKELN HANDLAR OM