Lars Ohly har varit fotbollsproffs, Anna Anka finalist i Fröken Sverige och Björn Ranelid supersprinter.
Våra kändisar ljuger– eller minns ofta fel. Men det gjorde även en femtedel av testpersonerna i en ny studie.
– Jag är inte förvånad, många människor friserar sin historia, säger friidrottsexperten Lennart Julin.
Lars Ohly är en framgångsrik politiker, Anna Anka har blivit känd efter sin medverkan i teveserien ”Svenska Hollywoodfruar” och Björn Ranelid toppar listan över Sveriges populäraste författare. Likväl har samtliga ”förskönat” sina tävlingsresultat.
Och felaktiga minnen är vanligare än vi tror. Forskare på engelska University of Hull visar att saker som vi tror oss minnas från barndomen ofta inte har hänt. Studien visar att så många som en femtedel av undersökningens 1 600 testpersoner hade falska minnen från barndomen.
En tjej mindes att hon hade varit framgångsrik hockeyspelare när hon var liten, trots att hon inte ens kunde åka skridskor. En annan person hade tydliga minnen från ett möte med en levande dinosaur, trots att han vet att dinosaurer är utdöda. Resultaten visar hur otillförlitligt minnet kan vara, och förklarar hur det kan komma sig att två personer kan minnas en händelse så olika.
Lennart Julin är van vid att personer förstorar sina idrottsprestationer och har till och med gett dem ett eget namn – idrottsmytomaner. Han tycker att kändisar borde akta sig för att leka idrottsstjärnor.
– Indirekt nedvärderar de idrottare som verkligen har gjort bra sportresultat. De stjäl uppmärksamhet från dem som egentligen förtjänar det, säger han.
Mona Sahlin
När Socialdemokraternas partiledare blev idrottsminister avslöjade hon en hittills dold sida, hon hade vunnit guld i ett DM (Distriktsmästerskap) som ung. När påståendet faktagranskades visade sig tävlingen inte vara ett DM utan en tävling i Sahlins skola.
”Jag är Sveriges enda författare som har spelat i MFF:s, HIF:s och TFF:s A-lag. Jag har sprungit 100 meter på 10,71”, sa Björn Ranelid 1994. Om tiden stämt hade författaren varit landslagsaktuell. Problemet är bara att Ranelid aldrig har sprungit så snabbt.
Anna Anka
Anna Anka. Den kontroversiella Hollywoodfrun har skrutit om sin andraplats i Fröken Sverige 1994. När Veckorevyn, som höll i skönhetstävlingen, letade efter Anna Anka i sina arkiv, hittade de henne varken på första, andra eller tredje plats. Hoppsan, sa Anka, och kom plötsligt på att tävlingen hon kom tvåa i var Hawaiian Tropic.
Carin Nilsmark
Carin NIlsmark. Golfspelaren ville imponera på sina idrottskollegor i tv-tävlingen Mästarnas Mästare och sa att hon var en fenomenal höjdhoppare som ung. Bland annat hade hon varit Götalandsmästare i höjdhopp. Men hennes egentliga resultat var nästan en meter kortare än det resultat hon uppgett. Och Götalandsmästare kan hon inte skriva i sitt cv utan att ljuga.
Lars Ohly
Lars Ohly. Foto: lasse allard Strax efter att Lars Ohly blev vald till partiledare för Vänsterpartiet 2004 sa han att han hade spelat en A-lagsmatch mot fotbollslegenden Nacka Skoglund 1968. När det visade sig att ingen av de gamla A-lagsspelarna mindes Ohly tog partiledaren tillbaka påståendet och sa att han ”måste ha stått vid sidan av”.