”En svennebananmatsäck kostar under en tia”

avMalin Wollin

Har man inte råd med det har man stora problem, tycker Malin Wollin

Malin Wollin är Wendela-krönikör.

Jag blir så trött.

Nu har jag inga skolbarn ännu. Men i höst är det dags.

Och då är det tysk disciplin som gäller.

Det är så pinsamt att komma till skolan och ha bommat utflykten.

Alla andra har hemmabredda mackor i glasslådor och blandsaft i sirapsflaska. Och där står du och har glömt igen.

Som om det inte är pinsamt och jobbigt att vara barn som det är. Det är mycket att tänka på när man är förälder, men sådant är det föräldraskapet; mackor, utflykter och likadana strumpor.

Men kom inte och snacka om att det är en pengafråga att slänga ner ett par mackor i en ask.

Om en familj inte har råd med detta, vad har den familjen då råd med? Har de ens tak över huvudet?

Om vi leker med tanken att man köper en limpa som kostar 20 kronor (bakar man själv blir tjugan mindre än en tia).

Av den skär man upp tre skivor som vi antar kostar 1,70 styck. Och så ett äpple som vi tänker går loss på två kronor.

På detta en petflaska blandad måltidsdryck som kostar 1,50. Och så tre skivor ost för en krona.

Då har vi en svennebananmatsäck för under en tia.

Har man inte råd med det har man stora problem och frågan är vad barnen får för mat hemma.

Ska man komma med såna här förslag måste man löpa linan ut. För inte kan vi lämna dessa barn i sticket?

Eller ska skoldirektören, som är så inkännande och solidarisk, konstatera att det finns barn som är så fattiga att de inte kan få med sig mackor i en låda och sedan bara låta saken bero?

Att bara familjen slipper mackorna så kommer de komma ifatt ekonomiskt.

Om de sparar in på den matsäcken så kan hela familjen åka till Kreta 2083.

Och detta tack vare skoldirektören som räddade dagen.

ARTIKELN HANDLAR OM