Bildt "ytterligt oroad" över Libyen
Uppdaterad:
Bryssel. EU:s utrikesministrar fortsätter under måndagen de diskussioner som redan startade på söndagskvällen om utvecklingen i Nordafrika och arabvärlden.
– Framför allt önskar vi en fredlig utveckling i Libyen, om detta överhuvudtaget är möjligt. Vi är ytterligt oroade över situationen som den nu riskerar att utvecklas, säger utrikesminister Carl Bildt på väg in till mötet.
Sent på söndagskvällen fördömde EU:s utrikeschef Catherine Ashton det våld som används mot fredliga demonstranter i Libyen. Utrikesministrarna förväntas på måndagen enas om liknande fördömanden och uppmaningar om dialog.
Men Carl Bildt gör sig inga större illusioner om att Moammar Gadaffi lyssnar.
– Nej, jag tror inte att man ska göra sig allt för överdrivna förhoppningar om att han läser våra uttalanden, säger Bildt.
– I sådana här situationer ska man vara realistisk och säga att möjligheterna till konkret inflytande är relativt begränsade.
Men utvecklingen följs spänt från EU:s sida.
– I Libyen finns risk för ett rent sammanbrottsscenario med mycket omfattande humanitära och andra konsekvenser. Det klart att det oroar väldigt mycket, säger Bildt.
TT:s korrespondent