Livs klubba auktioneras ut

Publicerad:
Uppdaterad:

Stockholm. I vår, tio år efter det att Stefan Liv var med och tog SM-guld med HV 71, ska den förolyckade hockeymålvaktens guldklubba auktioneras ut.

Klubban, som är signerad, köptes av ett shoppingcenter i Jönköping på en välgörenhetsauktion 2004 för 37 000 kronor.

– Jag vill inte spekulera i vad den är värd i dag men jag hoppas att den ger ett rejält tillskott till Stefan Livs minnesfond, säger Kristoffer Krantz, centrumledare på A 6, till TV 4 Nyheterna Jönköping.

TT

Publicerad: