TT-Sport

OS-guiden 28 juli

Av: 

TT

TT-SPORT

+ Tv/radio: Discovery Plus (alla evenemang och matcher), Kanal 5 07.00–07.00. Radiosporten 03.00–15.00 (08.00–09.00 i P3).

+ Dagens OS-höjdpunkter.

Erik Holmer, det svenska hoppet i den spektakulära sporten kanotslalom, gör sitt första åk i OS. Dessutom finns det förhoppningar om bra placeringar i judo genom Anna Bernholm (70 kg) och Marcus Nyman (90 kg).

I natt inleds herrarnas golfturnering med stjärnor som Hideki Matsuyma och Rory McIlroy i startfältet liksom svenskarna Alex Norén och Henrik Norlander.

+ Tidsprogrammet, i urval:

06.50 Kanot, kanotslalom, K1, herrar, försök

+ Svensk deltagare: Erik Holmer (07.02).

+ Så gick det senast:

OS 2016: 1) Denis Gargaud Chanut, Frankrike, 2) Matej Benus, Slovakien, 3) Takuya Haneda, Japan.

VM 2019: 1) Jiri Prskavec, Tjeckien, 2) David Llorente, Spanien, 3) Joan Crespo, do... Isak Öhrström, Sverige, utslagen i semifinal, Max Karlsson och Fredrik Wahlén, do, utslagna i försök.

07.00 Cykel, herrar, tidstempo, 44,2 km.

09.15 Handboll, herrar, grupp A: Norge–Argentina.

10.00 Fotboll, herrar, grupp D: Tyskland–Elfenbenskusten, Saudiarabien–Brasilien.

10.00 Judo, finalpass, damer, 70 kg, herrar, 90 kg.

+ Svenska deltagare: Anna Bernholm och Marcus Nyman – om de tagit sig förbi kvartsfinal tidigare under morgonen eller är i återkval.

10.30 Ridsport, dressyr, kür (final).

+ Svenska deltagare: Therese Nilshagen och Juliette Ramel.

12.15 Gymnastik, herrar, mångkamp, final.

+ Den tyngsta titeln inom herrgymnastiken. Japanen Daiki Hashimoto var bäst i kvalet före världsmästaren Nikita Nagornij, Ryssland.

+ Så gick det sist:

OS 2016: 1) Kohei Uchimura, Japan, 2) Oleg Vernajev, Ukraina, 3) Max Whitlock, Storbritannien.

VM 2019: 1) Nikita Nagornij, Ryssland, 2) Artur Dalalojan, do, 3) Oleg Vernajev, Ukraina... 49) David Rumbutis, Sverige, 102) Karl Idesjö, do.

12.30 Handboll, herrar, grupp A: Brasilien–Spanien.

12.02 Simning, försök, damer, 100 m fritt.

+ Svenska deltagare: Michelle Coleman och Sarah Sjöström.

+ Så gick det senast:

OS 2016: 1) Penny Oleksiak, Kanada, och Simone Manuel, USA, 3) Sarah Sjöström, Sverige.

VM 2019: 1) Simone Manuel, USA, 2) Cate Campbell, Australien, 3) Sarah Sjöström, Sverige... Michelle Coleman, do, utslagen i semifinal.

12.19 Simning, försök, herrar, 200 m rygg.

12.34 Simning, försök, damer, 200 m bröst.

+ Svensk deltagare: Sophie Hansson.

+ Så gick det senast:

OS 2016: 1) Lily King, USA, 2) Julija Jefimova, Ryssland, 3) Kate Melli, USA... Jennie Johansson, Sverige utslagen i semfinal, Sophie Hansson, do, utslagen i försök.

VM 2019: 1) Lily King, USA, 2) Julija Jefimova, Ryssland, 3) Martina Carraro, Italien... Sophie Hansson, utslagen i försök.

13.00 Fotboll, herrar, grupp C: Spanien–Argentina.

13.30 Fotboll, herrar, grupp A: Frankrike–Japan, Sydafrika–Mexiko.

14.30 Handboll, herrar, grupp A: Frankrike–Tyskland.

I NATT:

00.30 Golf, herrar, första rundan.

+ Bara amerikanerna Collin Morikawa, Xander Schauffele och Justin Thomas av världens tio högst rankade finns på plats i Tokyo. Världsettan Jon Rahm, Spanien, och Bryson DeChambeau, USA, försvann i sista stund på grund av covid. Men hemmaprofilen Hideki Matsuyma och stjärnor som Viktor Hovland och Rory McIlroy är med i startfältet.

+ Svenska deltagare: Alex Norén och Henrik Norlander.

+ Så gick det senast:

OS 2016: 1) Justin Rose, Storbritannien, 2) Henrik Stenson, Sverige, 3) Matt Kuchar, USA... 11) David Lingmerth, Sverige.

02.00 Handboll, damer, grupp A: Nederländerna–Angola.

03.30 Simning, final, herrar, 800 m fritt.

03.44 Simning, final, herrar, 200 m bröst.

+ Ev svensk deltagare: Erik Persson.

03.53 Simning, semifinal, damer, 100 m fritt.

+ Ev svenska deltagare: Michelle Coleman och Sarah Sjöström.

04.00 Handboll, damer, grupp B: Spanien–Brasilien.

04.00 Tennis, damsingel, semifinal, herrsingel, kvartsfinal.

04.04 Simning, semifinal, herrar, 200 m rygg.

04.28 Simning, final, damer, 200 m fjäril.

04.37 Simning, final, herrar, 100 m fritt.

04.54 Simning, semifinal, damer, 200 m bröst.

+ Ev svensk deltagare: Sophie Hansson.

05.00 Rodd, damer singelsculler, placeringslopp

+ Svensk deltagare: Lovisa Claesson.

05.00 Segling, damer, 470, laser radial, RS:X, herrar, 470, finn, laser, RS:X, mixed, nacra 17.

05.08 Simning, semifinal, herrar, 200 m medley.

05.31 Simning, final, damer, 4x200 m fritt.

06.40 Basket, herrar, grupp C: Slovenien–Japan.

+ Sloveniens NBA-stjärnan Luka Doncic gjorde hela 48 poäng i premiären mot Argentina härom dagen.

Publisert: