Udda finnkampsdubbel för Bahta

SPORT

Friidrott. Flera svenska friidrottare är skadade och missar Finnkampen på Stockholms stadion i helgen. Det innebär bland annat att Meraf Bahta, VM-nia på 1 500 meter, gör en lite annorlunda dubblering. Bahta springer 800 meter, där svenska rekordhållaren Lovisa Lindh saknas, och 10 000 meter, där VM-löparen Sarah Lahti och färska SM-vinnaren Charlotta Fougberg tvingas tacka nej.

Bland övriga namn som inte tävlar i Finnkampen märks Angelica Bengtsson, Armand Duplantis (båda stavhopp) och Kalle Berglund (medeldistans).

FAKTA

Truppen till Finnkampen

100 m: Tom Kling Baptiste, Austin Hamilton, Henrik Larsson.

200 m: Tom Kling Baptiste, Henrik Larsson, Emil von Barth.

400 m: Niklas Bergman Larsson, Joel Groth, Erik Martinsson.

800 m: Andreas Kramer, Andreas Almgren, Joakim Andersson.

1 500 m: Andreas Kramer, Andreas Almgren, Elmar Engholm.

5 000 m: Daniel Lundgren, Jonas Leanderson, Napoleon Solomon.

10 000 m: Mikael Ekvall, David Nilsson, Gabriel Steffensen.

3 000 m hinder: Robin Lindgren, Napoleon Solomon, Vidar Johansson.

110 m häck: Fredrick Ekholm, Max Hrelja, Anton Levin.

400 m häck: William Frobe, Isak Andersson, Ludvig Hillenfjärd.

Höjd: Philip Frifelt Lundqvist, Oskar Lundqvist, Jakob Thorvalsson.

Stav: Carl Sténson, Rasmus Carlsson, Melker Svärd-Jacobsson.

Längd: Thobias Nilsson Montler, Andreas Otterling, Michel Tornéus.

Tresteg: Erik Ehrin, Daniel Lennartsson, Simon Karlén.

Kula: Arwid Koskinen, Wictor Petersson, Niklas Arrhenius.

Diskus: Daniel Ståhl, Simon Pettersson, Axel Härstedt.

Slägga: Ragnar Carlsson, Mattias Lindberg, Oscar Vesterlund.

Spjut: Isak Oskarsson, Jiannis Smalios, vakant.

4x100 m: Austin Hamilton, Tom Kling-Baptiste, Emil von Barth, Odain Rose.

4x400 m: Erik Martinsson, Niklas Bergman Larsson, Felix Francois, Anton Sigurdsson.

100 m: Elin Östlund, Malin Ström, Isabelle Eurenius.

200 m: Matilda Hellqvist, Elin Östlund, Malin Ström.

400 m: Matilda Hellqvist, Lisa Duffy, Josefin Magnusson.

800 m: Meraf Bahta, Hanna Hermansson, Isabella Andersson.

1 500 m: Isabella Andersson, Hanna Hermansson, Linn Nilsson.

5 000 m: Linn Nilsson, Maria Larsson, Sara Christiansson.

10 000 m: Meraf Bahta, Hanna Lindholm, Malin Liljestedt.

3 000 m hinder: Frida Kristiansson, Linn Söderholm, Maria Larsson.

100 m häck: Amanda Hansson, Elin Westerlund, Sofia Mossberg.

400 m häck: Sofia Jonsson, Hanna Palmqvist, Johanna Holmén Svensson.

Höjd: Sofie Skoog, Erika Kinsey, Maja Nilsson.

Stav: Michaela Meijer, Hanna Jansson, Annika Jönsson.

Längd: Khaddi Sagnia, Kaiza Karlén, Malin Marmbrandt.

Tresteg: Rebecka Abrahamsson, Malin Marmbrandt, Madeleine Nilsson.

Kula: Fanny Roos, Sara Lennman, Amanda Malmehed.

Diskus: Vanessa Kamga, Fanny Roos, Anna Karlsson.

Slägga: Grete Ahlberg, Ida Storm, Marinda Petersson.

Spjut: Sofi Flink, Malin Haglund, Elisabeth Lithell.

4x100 m: Malin Ström, Elin Östlund, Jessica Östlund, Isabelle Eurenius.

4x400 m: Lisa Duffy, Matilda Hellqvist, Josefin Magnusson, Johanna Holmén Svensson.

TT

ARTIKELN HANDLAR OM