OS resultat 2018: så har det gått – gren för gren

Charlotte Kalla tog guld i damernas skiathlon
SPORTBLADET

OS resultat från Pyeongchang 2018: Vem vann i längdskidor, ishockey, curling eller alpint? Här får du allt du behöver veta – gren för gren.
Klicka dig runt i vår resultatservice från OS.

Se allt från OS i Pyeongchang på Kanal 5 och Kanal 9 eller streama på Eurosport.se.

OS 2018 avgörs i Sydkorea och totalt ska 102 grenar i 15 sporter avgöras. Nya grenar för i år är mixed dubbel i curling, big air på snowboard, lagtävling i alpint och masstart på skridskor.

Välj själv om du vill kolla resultaten efter vilken dag som tävlingen avgjordes, eller om du vill kolla resultaten på en speciell gren (lite längre ner på sidan).

OS resultat fredag 23 februari

Foto: PONTUS ORRE

OS resultat 2018 – gren för gren

Här under får du alla resultaten under tävlingarna. Bara välj vilken gren du vill hitta resultatet på och klicka dig framåt i navigeringen. Med pilen bakåt uppe till vänster hittar du tillbaka till startsidan.

OS resultat 2018: torsdag 22 februari

Skidskytte, stafett damer

  1. Vitryssland

  2. Sverige

  3. Frankrike

Alpint, slalom, herrar

  1. André Myhrer, Sverige

  2. Ramon Zenhäusern, Schweiz

  3. Michael Matt, Österrike

Alpint, kombination, damer

  1. Michelle Gisin, Schweiz

  2. Mikaela Shiffrin, USA

  3. Wendy Holdener, Schweiz

Freestyle, halfpipe, herrar

  1. David Wise, USA

  2. Alex Ferreira, USA

  3. Nico Porteous, Nya Zeeland

Ishockey, damer

  1. USA

  2. Kanada

  3. Finland

Nordisk kombination, herrar, lagtävl,

  1. Tyskland

  2. Norge

  3. Österrike

Backhoppning, stora backen

  1. Österrike

  2. Tyskland

  3. Japan

Shorttrack, herrar, 500 m

  1. Wu Dajing, Kina

  2. Hwang Dae–Heon, Sydkorea

  3. Lim Hyo–Jun, Sydkorea

Shorttrack, Stafett, 5 000 m

  1. Ungern

  2. Kina

  3. Kanada

Shorttrack, 1000 m, damer

  1. Suzanne Schulting, Nederländerna

  2. Kim Boutin, Kanada

  3. Arianna Fontana, Italien

OS resultat 2018: onsdag 21 februari

Alpint, damer, störtlopp

  1. Sofia Goggia, Italien

  2. Ragnhild Mowinckel, Norge

  3. Lindsey Vonn, USA

Bob, damer, tvåmans, slutställning (fyra åk)

  1. Mariama Jamanka/Lisa Buckwitz, Tyskland

  2. Elana Meyers Taylor/Lauren Gibbs, USA

  3. Kaillie Humphries/Phylicia George, Kanada

Freestyle, herrar, skicross

  1. Brady Leman, Kanada

  2. Marc Bischofberger, Schweiz

  3. Sergej Ridzik, OAR

Längdskidor, sprintstafett, herrar

  1. Martin Johnsrud Sundby/Johannes Høsflot Klæbo, Norge

  2. Denis Spitsov/Alexander Bolsjunov, OAR

  3. Maurice Manificat/Richard Jouve, Frankrike

Längdskidor, sprintstafett, damer

  1. Kikkan Randall/Jessica Diggins, USA

  2. Charlotte Kalla/Stina Nilsson, Sverige

  3. Marit Bjørgen/Maiken Falla, Norge,

OS resultat 2018: tisdag 20 februari

Skidskytt, stafett, mixed

  1. Frankrike

  2. Norge

  3. Italien

Konståkning, isdans

  1. Kanada (VIRTUE Tessa / MOIR Scott)

  2. Frankrike (PAPADAKIS Gabriella / CIZERON Guillaume)

  3. USA (SHIBUTANI Maia / SHIBUTANI Alex)

Freestyle, skidor, halfpipe, damer

  1. Cassie SHARPE, Kanada

  2. Marie MARTINOD, Frankrike

  3. Brita SIGOURNEY, USA

Nordisk kombination, herrar

  1. Johannes RYDZEK, Tyskland

  2. Fabian RIESSLE, Tyskland

  3. Eric FRENZEL, Tyskland

Skridskor shorttrack, 3000m stafett, damer

  1. Sydkorea

  2. Italien

  3. Nederländerna

OS resultat 2018: måndag 19 februari

Backhoppning, lag:

  1. Norge

  2. Tyskland

  3. Polen

Bob, herrar, tvåmans:

  • 1. Justin Kripps/Alexander Kopacz, Kanada, och Francesco Friedrich/Thorsten Margis, Tyskland

  • 3. Oskars Melbardis/Janis Strenga, Lettland

Skridsko, herrar, 500 m:

  1. Håvard Lorentzen, Norge

  2. Cha Min–Kyu, Sydkorea

  3. Gao Tingyu, Kina

OS resultat 2018; söndag 18 februari

Alpint, storslalom, herrar

  1. Marcel HIRSCHER, Österrike

  2. Henrik KRISTOFFERSEN, Norge

  3. Alexis PINTURAULT, Frankrike

Skidskytte, 15 km masstart, herrar

  1. Martin FOURCADE, Frankrike

  2. Simon SCHEMPP, Tyskland

  3. Emil Hegle SVENDSEN, Norge

Längdskidor, stafett 4x10km, herrar

  1. Norway

  2. OAR (Olympic Athlete from Russia)

  3. Frankrike

Freestyle, skidor, slopestyle, herrar

  1. Oystein BRAATEN, Norge

  2. Nick GOEPPER, USA

  3. Alex BEAULIEU-MARCHAND, Kanada

Freestyle, hopp, herrar

  1. Oleksandr ABRAMENKO, Ukraina

  2. JIA Zongyang, Kina

  3. Ilia BUROV, OAR

Skridskor, 500m, damer

  1. Nao KODAIRA, Japan

  2. LEE Sang-Hwa, Korea

  3. Karolina ERBANOVA, Tjeckien

OS resultat 2018; lördag 17 februari

Konståkning, fria programmet (h)

  1. Nathan Chen, USA

  2. Yuzuru Hanyu, Japan

  3. Shoma Uno, Japan

Freestyle, slopestyle (d)

  1. Sarah Höfflin, Schweiz

  2. Mathilde Gremaud, Schweiz

  3. Isabel Atkin, Storbritannien

Alpint, super-G (d)

  1. Ester Ledecka, Tjeckien

  2. Anna Veith, Österrike

  3. Tina Weirather, Liechtenstein

Längdskidor, stafett, damer

  1. Norge

  2. Sverige (Anna Haag, Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Stina Nilsson)

  3. OAR (Olympic athletes from Russia)

Skidskytte, 12,5 km, masstart (d)

  1. Anastasiya Kuzmina, Slovakien

  2. Darja Domratjeva, Vitryssland

  3. Tiril Eckhoff, Norge

Shorttrack, 1 000 m (h)

  1. Samuel Girard, Kanada

  2. John–Henry Krueger, USA

  3. Seo Yi–Ra, Sydkorea

OS-resultat 2018 – fredag 16 februari

Alpint, slalom (d)

  1. Frida Hansdotter, Sverige

  2. Wendy Holdener, Schweiz

  3. Katharina Gallhuber, Österrike
    —————–
    5. Anna Swenn Larsson, Sverige
    12. Emelie Wikström, Sverige

Alpint, super-G (h)

  1. Matthias Mayer, Österrike

  2. Neat Feuz, Schweiz

  3. Kjetil Jansrud, Norge

Freestyle, Snowboardcross (d)

  1. Michela Moioli, Italien

  2. Julia Pereira de Sousa Mabileau, Frankrike

  3. Eva Samkova, Tjeckien

Skeleton (h)

  1. Yun Sung–Bin, Sydkorea

  2. Nikita Tregubov, OAR

  3. Dom Parsons, Storbritannien

Längdskidor, 15 km fritt (h)

  1. Dario Cologna, Schweiz

  2. Simen Hegstad Krüger, Norge

  3. Denis Spitsov, OAR
    ————-
    8. Marcus Hellner, Sverige
    9. Calle Halfvarsson, Sverige
    11. Daniel Rickardsson, Sverige
    19. Jens Burman, Sverige

Freestyle, hopp (d)

  1. Hanna Huskova, Vitryssland

  2. Zhang Xin, Kina

  3. Kong Fanyu, do

Skridsko, 500m, damer

  1. Esmee Visser, Nederländerna

  2. Martina Sablikova, Tjeckien

  3. Natalia Voronina, OAR

Foto: Pontus Orre

OS-resultat 2018 – torsdag 15 februari

Skidskytte, distanslopp 20 km (h)

  1. Johannes Thingnes Bö, Norge

  2. Jakov Fak, Slovenien

  3. Dominik Landertinger, Österrike

Skidskytte, distanslopp 15 km (d)

  1. Hanna Öberg, Sverige

  2. Anastasija Kuzmina, Slovakien

  3. Laura Dahlmeier, Tyskland

Längdskidor, 10 km fristil (d)

  1. Ragnhild Haga, Norge

  2. Charlotte Kalla, Sverige

  3. Marit Björgen, Norge och Krista Pärmäkoski, Finland

Alpint, storslalom (d)

  1. Michaela Shiffrin, USA

  2. Ragnhild Mowinckel, Norge

  3. Federica Brignone, Italien

Freestyle, snowboardcross (h)

  1. Pierre Vaultier, Frankrike

  2. Jarryd Hughes, Australien

  3. Regino Hernandez, Spanien

Alpint, störtlopp (h)

  1. Aksel Lund Svindal, Norge, 1.40,25

  2. Kjetil Jansrud, do, +0,12

  3. Beat Feuz, Schweiz

Foto: Andy Wong / TT / NTB Scanpix

OS resultat 2018 – onsdag 14 februari

Skridsko 1000m, damer

  1. Jorien TER MORS, Nederländerna

  2. Nao KODAIRA, Japan

  3. Miho TAKAGI, Japan

Rodel, dubbel, herrar

  1. WENDL Tobias/ARLT Tobias, Tyskland

  2. PENZ Peter/FISCHLER Georg, Österrike

  3. EGGERT Toni/BENECKEN Sascha, Tyskland

Nordisk kombination, Gundersen NH/10km

  1. Eric FRENZEL, Tyskland

  2. Akito WATABE, Japan

  3. Lukas KLAPFER, Österrike

Snowboard, halfpipe, herrar

  1. Shaun WHITE, USA

  2. Ayumu HIRANO, Japan

  3. Scotty JAMES, Australien

Foto: AFTONBLADET /85527

OS resultat 2018 – tisdag 13 februari

Alpint, kombination, herrar

  1. Marcel HIRSCHER, Österrike

  2. Alexis PINTURAULT, Frankrike

  3. Victor MUFFAT-JEANDET, Frankrike

Längdskidor, sprint, damer

  1. Stina NILSSON, Sverige

  2. Maiken Caspersen FALLA, Norge

  3. Yulia BELORUKOVA, OAR
    —————————-
    5. Hanna Falk, Sverige

Längdskidor, sprint, herrar

  1. Johannes Hoesflot KLAEBO, Norge

  2. Federico PELLEGRINO, Italien

  3. Alexander BOLSHUNOV, OAR
    ———
    5. Oskar Svensson, Sverige

Curling, mixed

  1. Kanada

  2. Schweiz

  3. OAR

Rodel, singel, damer

  1. Natalie GEISENBERGER, Tyskland

  2. Dajana EITBERGER, Tyskland

  3. Alex GOUGH, Kanada

Shorttrack, 500m, damer

  1. Arianna FONTANA, Nederländerna

  2. Yara VAN KERKHOF, Nederländerna

  3. Kim BOUTIN, Kanada

Snowboard, halfpipe, damer

  1. Chloe KIM, USA

  2. LIU Jiayu, Kina

  3. Arielle GOLD, USA

Skridsko, 1500m, herrar

  1. Kjeld NUIS, Nederländerna

  2. Patrick ROEST, Nederländerna

  3. KIM Min Seok, Korea

Foto: AFTONBLADET /85527
Sebastian Samuelsson, silver i skidskytte

OS resultat 2018 – måndag 12 februari

Skidskytte, jaktstart, 10km, damer

  1. Laura DAHLMEIER, Tyskland

  2. Anastasiya KUZMINA, Slovakien

  3. Anais BESCOND, Frankrike
    ——————-
    5) Hanna Öberg, Sverige
    10) Mona Brorsson, Sverige
    21) Linn Persson, Sverige
    29) Elisabeth Högberg, Sverige

Skidskytte, jaktstart 12,5km herrar

  1. Martin FOURCADE, Frankrike

  2. Sebastian SAMUELSSON, Sverige

  3. Benedikt DOLL, Tyskland
    ———————-
    18) Jesper Nelin, Sverige
    29) Fredrik Lindström, Sverige
    42) Peppe Femling, Sverige

Konståkning, isdans

  1. VIRTUE Tessa / MOIR Scott, Kanada

  2. SHIBUTANI Maia / SHIBUTANI Alex, USA

  3. BOBROVA Ekaterina / SOLOVIEV Dmitri, Olympiska atleter från Ryssland

Freestyle, puckelpist, herrar

  1. Mikael KINGSBURY, Kanada

  2. Matt GRAHAM, Australien

  3. Daichi HARA, Japan

Backhoppning, lilla backen, damer

  1. Maren LUNDBY, Norge

  2. Katharina ALTHAUS, Tyskland

  3. Sara TAKANASHI, Japan

Snowboard, slopestyle, damer

  1. Jamie ANDERSON, USA

  2. Laurie BLOUIN, Kanada

  3. Enni RUKAJARVI, Finland

Skridsko, 1500m, damer

  1. Ireen WUST, Nederländerna

  2. Miho TAKAGI, Japan

  3. Marrit LEENSTRA, Nederländerna


Foto: AFTONBLADET /85527
Prispallen i skiathlon, herrar

OS resultat 2018 – söndag 11 februari

Skidskytte 10km sprint, herrar

  1. Arnd PEIFFER, Tyskland.

  2. Michal KRCMAR, Tjeckien

  3. Dominik WINDISCH, Italien
    ———————-
    14) Sebastian Samuelsson, Sverige
    30) Jesper Nelin, Sverige
    32) Peppe Femling, Sverige
    39) Fredrik Lindström, Sverige

Längdskidor 15km+15km skiathlon, herrar

  1. Simen Hegstad KRUEGER, Norge

  2. Martin Johnsrud SUNDBY, Norge

  3. Hans Christer HOLUND, Norge
    ———————-
    12) Marcus Hellner, Sverige
    14) Daniel RIckardsson, Sverige
    17) Jens Burman, Sverige
    DNF) Calle Halfvarsson, Sverige

Freestyle, Puckelpist, damer

  1. Perrine LAFFONT, Frankrike

  2. Justine DUFOUR-LAPOINTE, Kanada

  3. Yulia GALYSHEVA, Kazakhstan

Rodel, singel, herrar

  1. David GLEIRSCHER, Österrike

  2. Chris MAZDZER, USA

  3. Johannes LUDWIG, Tyskland

Snowboard, slopestyle, herrar

  1. Redmond GERARD, USA

  2. Max PARROT, Kanada

  3. Mark MCMORRIS, Kanada
    ————
    9) Niklas Mattsson, Sverige

Skridskor, 5000m, herrar

  1. Sven KRAMER, Nederländerna

  2. Ted-Jan BLOEMEN, Kanada

  3. Sverre Lunde PEDERSEN, Norge
    ———
    14) Nils van der Poel, Sverige


Foto: ODD ANDERSEN / AFP
Charlotte Kalla, guld i skiathlon

OS resultat 2018 – lördag 10 februari

Längdskidor 7.5KM + 7.5KM Skiathlon damer

  1. Charlotte KALLA, Sverige

  2. Marit BJÖRGEN, Norge

  3. Krista PARMAKOSKI, Finland
    —————
    4) Ebba Andersson, Sverige
    10) Stina Nilsson, Sverige
    32) Anna Haag, Sverige

Skidskytte 7,5 km sprint, damer

  1. Laura DAHLMEIER, Tyskland

  2. Marte OLSBU, Norge

  3. Veronika VITKOVA, Tjeckien
    —————
    7) Hanna Öberg, Sverige
    27) Mona Brorsson, Sverige
    35) Elisabeth Högberg, Sverige
    37) Linn Persson, Sverige

Short track, 1500 m, herrar

  1. LIM Hyojun, Korea

  2. Sjinkie KNEGT, Nederländerna

  3. Semen ELISTRATOV, Olympiska atleter från Ryssland

Backhoppning, normal backe

  1. Andreas WELLINGER, Tyskland

  2. Johann Andre FORFANG, Norge

  3. Robert JOHANSSON, Norge

Skridsko, 3000m damer

  1. Carlijn ACHTEREEKTE, Nederländerna

  2. Ireen WUST, Nederländerna

  3. Antoinette DE JONG, Nederländerna


OS LIVE: Här följer du Sportbladets liverapportering


Snabbaste vägen till största och bästa nyheterna – ladda hem Sportbladet app (iPhone)
Snabbaste vägen till största och bästa nyheterna – ladda hem Sportbladet app (Android)


LÄS MER: OS TV-tider lördag 24 februari
LÄS MER: OS 2018: Alla dagar, alla grenar
LÄS MER: Medaljligan i OS 2018
LÄS MER: OS resultat 2018: Gren för gren

ARTIKELN HANDLAR OM

Vinter-OS

Alpint

Ishockey

Curling