Sportbladet

Lake Placid 1980

Av: 

Zendry Svärdkrona

SPORTBLADET

Här är alla medaljörer

Alpint

Slalom, damer

1. Hanni Wenzel, Liechtenstein

2. Christa Kinshofer Guethlein, Västtyskland

3. Erika Hess, Schweiz

Storslalom, damer

1. Hanni Wenzel, Liechtenstein

2. Irene Epple, Västtyskland

3. Perrine Pelen, Frankrike

Störtlopp, damer

1. Annemarie Moser-Proll, Österrike

2. Hanni Wenzel, Liechtenstein

3. Marie-Theres Nadig, Schweiz

Slalom, herrar

1. Ingemar Stenmark, Sverige

2. Philip ”Phil” Mahre, USA

3. Jacques Lüthy, Schweiz

Storslalom, herrar

1. Ingemar Stenmark, Sverige

2. Andreas Wenzel, Liechtenstein

3. Hans Enn, Österrike

Störtlopp, herrar

1. Leonard Stock, Österrike

2. Peter Wirnsberger, Österrike

3. Steve Podborski, Kanada

Backhoppning

K90 ind (70 m)

1. Anton Innauer, Österrike

2. Manfred Deckert, Östtyskland

2. Hirokazu Yagi, Japan

K120 ind (90 m)

1. Jouko Törmänen, Finland

2. Hubert Neuper, Österrike

3. Jari Puikkonen, Finland

Bobsleigh

Fyrmannabob

1. Östtyskland 1

2. Schweiz 1

3. Östtyskland 2

Tvåmannabob

1. Joseph Benz/Erich Schärer, Schweiz

2. Hans Jürgen Gerhardt/Bernhard Germeshausen, Östtyskland

3. Bogdan Musiol/Meinhard Nehmer, Östtyskland

Ishockey

1. USA

2. Sovjetunionen

3. Sverige

Konståkning

Damer, ind

1. Anett Pötzsch, Östtyskland

2. Linda Fratianne, USA

3. Dagmar Lurz, Västtyskland

Herrar, ind

1. Robin Cousins, Storbritannien

2. Jan Hoffmann, Östtyskland

3. Charles Tickner, USA

Isdans

1. Gennady Karponosov/Natalia Linichuck, Sovjetunionen

2. Krisztina Regöczy/Andras Sallay, Ungern

3. Andrej Minenkov/Irina Moisejeva, Sovjetunionen

Paråkning

1. Irina Rodnina/Alexander Sajtsev, Sovjetunionen

2. Mariana Sjerkasova/Sergej Sjakraj, Sovjetunionen

3. Uwe Bewersdorff/Manuela Mager, Östtyskland

Nordisk kombination

1. Ulrich Wehling, Östtyskland

2. Jouko Karjalainen, Finland

3. Konrad Winkler, Östtyskland

Rodel

Singel, damer

1. Vera Zozula, Sovjetunionen

2. Melitta Sollmann, Östtyskland

3. Ingrida Amantova, Sovjetunionen

Singel, herrar

1. Bernhard Glass, Östtyskland

2. Paul Hildgartner

3. Anton Winkler, Västtyskland

Dubbel, herrar

1. Hans Rinn/Norbert Hahn, Östtyskland

2. Peter Gschnitzer/Karl Brunner, Italien

3. Georg Fluckinger/Karl Schrott, Österrike

Skidor

5 km, damer

1. Raisa Smetnina, Sovjetunionen

2. Hilkka Riihivuori, Finland

3. Kvetsolava Jeriova, Tjeckoslovakien

10 km, damer

1. Barbara Petzold, Östtyskland

2. Hilkka Riihivuori, Finland

3, Helena Takalo, Finland

4x5 km, damer

1. Östtyskland

2. Sovjetunionen

3. Norge

15 km herrar

1. Thomas Wassberg, Sverige

2. Juha Mieto, Finland

3. Ove Aunli, Norge

30 km, herrar

1. Nikolaj Simjatov, Sovjetunionen

2. Vasilij Rosjev, Sovjetunionen

3. Ivan Lebanov, Bulgarien

50 km, herrar

1. Nikolaj Simjatov, Sovjetunionen

2. Juha Mieto, Finland

3. Alexandr Savjalov, Sovjetunionen

4x10 km, herrar

1. Sovjetunionen

2. Norge

3. Finland

Skidskytte

10 km

1. Frank Ullrich, Östtyskland

2. Vladimir Alikin, Sovjetunionen

3. Anatoli Aliabiev, Sovjetunionen

20 km

1. Anatoli Aliabiev, Sovjetunionen

2. Frank Ullrich, Östtyskland

3. Eberhard Rosch, Östtyskland

4x7,5 km

1. Sovjetunionen

2. Östtyskland

3. Västtyskland

Skridsko

500 m, damer

1. Karin Kania, Östtyskland

2. Leah Mueller, USA

3. Natalia Petruseva, Sovjetunionen

1 000 m, damer

1. Natalia Petruseva, Sovjetunionen

2. Leah Mueller, USA

3. Silvia Albrecht, Östtyskland

1 500 m, damer

1. Annie Borckink, Holland

2. Adriana Visser, Holland

3. Sabine Becker, Östtyskland

3 000 m, damer

1. Björg Eva Jensen, Norge

2. Sabine Becker, Östtyskland

3. Beth Heiden, USA

500 m, herrar

1. Eric Heiden, USA

2. Jevgenij Kulikov, Sovjetunionen

3. Lieuwe De Boer, Holland

1 000 m, herrar

1. Eric Heiden, USA

2. Gaetan Boucher, Kanada

3. Frode Rönning, Norge

3. Vladimir Lobanov, Sovjetunionen

1 500 m, herrar

1. Eric Heiden, USA

2. Kai Arne Stenshjemmet, Norge

3. Terje Andersen, Norge

5 000 m, herrar

1. Eric Heiden, USA

2. Kai Arne Stenshjemmet, Norge

3. Tom Erik Oxholm, Norge

10 000 m, herrar

1. Eric Heiden, USA

2. Piet Kleine, Holland

3. Tom Erik Oxholm, Norge

ANNONS EXTERN LÄNK

Missa inte Stryktipset – en självklar lördagstradition! Spana in kupongen och ta sikte på 13 rätt här! Spel från Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stodlinjen.se

Svenska Spel Sport & Casino AB

Här är alla medaljörer 1924-2002

Publisert: