Turin 2006

SPORTBLADET

Här är alla medaljörer

Alpint

Slalom, damer

1. Anja Pärson, Sverige

2. Nicole Hosp, Österrike

3. Marlies Schild, Österrike

Storslalom, damer

1. Julia Mancuso, USA

2. Tanja Poutiainen, Finland

3. Anna Ottosson, Sverige

Super-G, damer

1. Michaela Dorfmeister, Österrike

2. Janica Kostelic, Kroatien

3. Alexandra Meissnitzer, Österrike

Störtlopp, damer

1. Michaela Dorfmeister, Österrike

2. Martina Schild, Schweiz

3. Anja Pärson, Sverige

Kombination, damer

1. Janica Kostelic, Kroatien

2. Marlies Schild, Österrike

3. Anja Pärson, Sverige

Slalom, herrar

1. Benjamin Raich, Österrike

2. Reinfried Herbst, Österrike

3. Rainer Schönfelder, Österrike

Storslalom, herrar

1. Benjamin Raich, Österrike

2. Joel Chenal, Frankrike

3. Hermann Maier, Österrike

Super-G, herrar

1. Kjetil Andre Aamodt, Norge

2. Hermann Maier, Österrike

3. Ambrosi Hoffmann, Schweiz

Störtlopp, herrar

1. Antoine Deneriaz, Frankrike

2. Michael Walchhofer, Österrike

3. Bruno Kernen, Schweiz

Kombination, herrar

1. Ted Ligety, USA

2. Ivica Kostelic, Kroatien

3. Rainer Schönfelder, Österrike

Backhoppning

K90 ind (70 m)

1. Lars Bystöl, Norge

2. Matti Hautamäki, Finland

3. Roar Ljökelsöy, Norge

K120 ind (90 m)

1. Thomas Morgenstern, Österrike

2. Andreas Kofler, Österrike

3. Lars Bystöl, Norge

K120 lag (90 m)

1. Österrike

2. Finland

3. Norge

Bobsleigh

Tvåmannabob, damer

1. Sandra Kiriasis/Anja Schneiderheinze, Tyskland

2. Shauna Rohbock/Valerie Fleming, USA

3. Gerda Weissensteiner/Jennifer Isacco, Italien

Fyrmannabob, herrar

1. Tyskland

2. Ryssland

3. Schweiz

Tvåmannabob, herrar

1. Andre Lange/Kevin Kuske, Tyskland

2. Pierre Lueders/Lascelles Brown, Kanda

3. Martin Annen/Beat Hefti, Schweiz

Curling

Damer

1. Sverige: Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Lindahl, Anna Svärd, Ulrika Bergman

2. Schweiz

3. Kanada

Herrar

1. Kanada

2. Finland

3. USA

Freestyle

Hopp, damer

1. Evelyne Leu, Schweiz

2. Nina Li, Kina

3. Alisa Camplin, Australien

Puckelpist, damer

1. Jennifer Heil, Kanada

2. Kari Traa, Norge

3. Sandra Laoura, Frankrike

Hopp, herrar

1. Xiaopeng Han, Kina

2. Dmitri Dasjinski, Vitryssland

3. Vladimir Lebedjev, Ryssland

Puckelpist, herrar

1. Dale Begg-Smith, Australien

2. Mikko Rankainen, Finland

3. Toby Dawson, USA

Ishockey

Damer

1. Kanada

2. Sverige

3. USA

Herrar

1. Sverige

2. Finland

3. Tjeckien

Konståkning

Damer, ind

1. Shizuka Arakawa, Japan

2. Sasha Cohen, USA

3. Irina Slutskaja

Herrar, ind

1. Jevgenij Plusjenko, Ryssland

2. Stephane Lambiel, Schweiz

3. Jeffrey Buttle, Kanada

Isdans

1. Tatiana Navka/Roman Kostomarov, Ryssland

2. Tanith Belbin/Benjamin Agosto, USA

3. Elena Grusjina/Ruslan Gontjarov, Ukraina

Paråkning

1. Maxim Marinin/Tatjiana Totmianina, Ryssland

2. Dan Zhang/Hao Zhang, Kina

3. Xue Shen/Hongbo Zhao, Kina

Nordisk kombination

Individuellt

1. Georg Hettich, Tyskland

2. Felix Gottwald, Österrike

3. Magnus-H. Moan, Norge

Sprint

1. Felix Gottwald, Österrike

2. Magnus-H. Moan, Norge

3. Georg Hettich

Lag

1. Österrike

2. Tyskland

3. Finland

Rodel

Singel, damer

1. Sylke Otto, Tyskland

2. Silke Kraushaar, Tyskland

3. Tatjana Hüfner, Tyskland

Singel, herrar

1. Armin Zöggeler, Italien

2. Albert Demtsjenko, Ryssland

3. Martins Rubenis, Lettland

Dubbel, herrar

1. Andreas Linger/Wolfgang Linger, Österrike

2. Andre Florschuetz/Torsten Wustlich, Tyskland

3. Gerhard Plankensteiner/Oswald Haselrieder, Italien

Shorttrack

500 m, damer

1. Meng Wang, Kina

2. Jevgenia Radanova, Bulgarien

3. Anouk Leblanc-Boucher, Kanada

1 000 m, damer

1. Sun-Yu Jin, Korea

2. Meng Wang, Kina

3. Yang (A) Yang, Kina

1 500 m, damer

1. Sun-Yu Jin, Korea

2. Eun-Kyung Choi, Korea

3. Meng Wang, Kina

3 000 m stafett, damer

1. Korea

2. Kanada

3. Italien

500 m, herrar

1. Apolo Anton Ohno, USA

2. Francois-Louis Tremblay, Kanada

3. Hyun-Soo Ahn, Korea

1 000 m, herrar

1. Hyun-Soo Ahn, Korea

2. Ho-Suk Lee, Korea

3. Apolo Anton Ohno, USA

1 500 m, herrar

1. Hyun-Soo Ahn, Korea

2. Ho-Suk Lee, Korea

3. JiaJun Li, Kina

5 000 m stafett, herrar

1. Korea

2. Kanada

3. USA

Skeleton

Damer

1. Maya Pedersen, Schweiz

2. Shelley Rudman, Storbritannien

3. Mellisa Hollingsworth-Richards, Kanada

Herrar

1. Duff Gibson, Kanada

2. Jeff Pain, Kanada

3. Gregor Stähli, Schweiz

Skidor

10 km, damer

1. Kristina Smigun, Estland

2. Marit Björgen, Norge

3. Hilde G. Pedersen, Norge

15 km, damer

1. Kristina Smigun, Estland

2. Katerina Neumannova, Tjeckien

3. Jevgenia Medvedeva-Abruzova, Ryssland

30 km, damer

1. Katerina Neumannova, Tjeckien

2. Julija Tjepalova, Ryssland

3. Jusyna Kowalszyk, Polen

4x5 km, damer

1. Ryssland

2. Tyskland

3. Italien

Sprint, damer

1. Chandra Crawford, Kanada

2. Claudia Künzel, Tyskland

3. Alena Sidko, Ryssland

Sprint, stafett, damer

1. Anna Dahlberg/Lina Andersson, Sverige

2. Sara Renner/Beckie Scott, Kanada

3. Aino Kaisa Saarinen/Vripi Kuitunen, Finland

15 km, herrar

1. Andrus Veerpalu, Estland

2. Lukas Bauer, Tjeckien

3. Tobias Angerer, Tyskland

30 km, herrar

1. Jevgenij Dementiev, Ryssland

2. Frode Estil, Norge

3. Pietro Piller Cottrer, Italien

50 km, herrar

1. Giorgio di Centa, Italien

2. Eugeni Dementiev, Ryssland

3. Mikhail Botwinov, Österrike

4x10 km, herrar

1. Italien

2. Tyskland

3. Sverige: Mats Larsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Mathias Fredriksson

Sprint, herrar

1. Björn Lind, Sverige

2. Roddy Darragon, Frankrike

3. Thobias Fredriksson, Sverige

Sprint, stafett, herrar

1. Thobias Fredriksson/Björn Lind, Sverige

2. Jens Arne Svartedal/Tor Arne Hetland, Norge

3. Ivan Alypov/Vassili Rotchev, Ryssland

Skidskytte

7,5 km, damer

1. Florence Baverel-Robert, Frankrike

2. Anna Carin Olofsson, Sverige

3. Lilia Efremova, Ukraina

10 km jaktstart, damer

1. Kati Wilhelm, Tyskland

2. Martina Glagow, Tyskland

3. Albina Akhatova, Ryssland

12,5 km masstart, damer

1. Anna Carin Olofsson, Sverige

2. Kati Wilhelm, Tyskland

3. Uschi Disl, Tyskland

15 km, damer

1. Svetlana Isjmuratova, Ryssland

2. Martina Glagow, Tyskland

3. Albina Akhatova, Ryssland

4x7,5 km, damer

1. Ryssland

2. Tyskland

3. Frankrike

10 km, herrar

1. Sven Fischer, Tyskland

2. Halvard Handevold, Norge

3. Frode Andresen, Norge

12,5 km jaktstart, herrar

1. Vincent Defrasne, Frankrike

2. Ole Einar Björndalen, Norge

3. Sven Fischer, Tyskland

15 km, masstart, herrar

1. Michael Greis, Tyskland

2. Tomasz Sikora, Polen

3. Ole Einar Björndalen, Norge

20 km, herrar

1. Michael Greis, Tyskland

2. Ole Einar Björndalen, Norge

3. Halvard Hanevold, Norge

4x7,5 km, herrar

1. Tyskland

2. Ryssland

3. Frankrike

Skridsko

500 m, damer

1. Svetlana Zhurova, Ryssland

2. Manli Wang, Kina

3. Hui Ren, Kina

1 000 m, damer

1. Marianne Timmer, Holland

2. Cindy Klassen, Kanada

3. Anni Friesinger, Tyskland

1 500 m, damer

1. Cindy Klassen, Kanada

2. Kristina Groves, Kanada

3. Ireen Wust, Holland

3 000 m, damer

1. Ireen Wust, Holland

2. Renate Groenewold, Holland

3. Cindy Klassen, Kanada

5 000 m, damer

1. Clara Hughes, Kanada

2. Claudia Pechstein, Tyskland

3. Cindy Klassen, Kanada

Lagtempo, damer

1. Tyskland

2. Kanada

3. Holland

500 m, herrar

1. Joey Cheek, USA

2. Dmitry Dorofejev, Ryssland

3. Kang Seok Lee, Korea

1 000 m, herrar

1. Shani Davis, USA

2. Joey Cheek, USA

3. Erben Wennemars, Holland

1 500 m, herrar

1. Enrico Fabris, Italien

2. Shani Davis, USA

3. Chad Hedrick, USA

5 000 m, herrar

1. Chad Hedrick, USA

2. Sven Kramer, Holland

3. Enrico Fabris, Italien

10 000 m, herrar

1. Bob de Jong, Holland

2. Chad Hedrick, USA

3. Carl Verheijen, Holland

Lagtempo, herrar

1. Italien

2. Kanada

3. Holland

Snowboard

Halfpipe, damer

1. Hannah Teter, USA

2. Gretchen Beliler, USA

3. Kjersti Buaas, Norge

Storslalom parallell, damer

1. Daniela Meuli, Schweiz

2. Amelie Kober, Tyskland

3. Rosey Fletcher, USA

Boardercross, damer

1. Tanja Frieden, Schweiz

2. Lindsey Jacobellis, USA

3. Dominique Maltais, Kanada

Halfpipe, herrar

1. Shaun White, USA

2. Daniel Kass, USA

3. Markku Koski, Finland

Storslalom parallell, herrar

1. Philipp Schoch, Schweiz

2. Simon Schoch, Schweiz

3. Siegried Grabner, Österrike

Boardercross, herrar

1. Seth Wescott, USA

2. Radoslav Zidek, Slovakien

3. Paul-Henrik Delerue, Frankrike

Här är alla medaljörer 1924-2002