Wennerholm: Tror på TVÅ svenska medaljer

Foto: TT
Ståhl och Duplantis.
SPORTBLADET

LONDON. Anrika Track & Field News tippar en svensk medalj i VM.

Jag tror de har fel – jag tror det blir dubbelt så många.

En till Daniel Ståhl i diskus och sedan en skräll i stavhopp.

Sveriges nya paradgren.

Jag har ändrat mig lite där, efter att ha mött Armand ”Mondo” Duplantis och hört hans amerikanska inställning så här dagarna före sitt första stora seniormästerkap.

En sjuttonåring som inte är i närheten av standardsvaret ”först och främst final och sedan kan allt hända”.

Nej, han säger utan att blinka:

– Jag vill ta medalj här i VM. Jag är inte här för att se och lära.

Jag gillar den attityden.

Och har han hoppat 5.90 en gång i år, så kan han göra det igen.

Han känner inte minsta press av att vara rankad som Sveriges näst största medaljhopp. Snarare tvärtom.

Tappat respekten

En kille som växte upp med Renaud Lavillenie på en affisch i pojkrummet, men som idag tappat all respekt för idolen.

– Nu är han bara någon jag vill slå.

I övrigt har väl inte Sverige några realistiska medaljhopp, men stavtjejerna Angelica Bengtsson (VM-fyra i Peking senast) och Michaela Meijer har kapacitet att hoppa på svenska rekordhöjder.

Lovisa Lindh har en minimal chans med rätt lopp och rätt form i den mördande konkurrensen på 800 meter.

Och Meraf Bahta var OS-sexa på 1500 meter i Rio förra året, där hon var bästa svensk. Hon springer samma sträcka här i London. Dessutom kan höjdtjejerna Erika Kinsey och Sofie Skoog slåss om medaljerna i höjd om de får en perfekt resa.

Standarden i damer höjd har sällan varit sämre, med undantaget Marija Lasitskene. VM:s största guldfavorit alla kategorier.

Sverige är i VM med en rekordstor trupp.

Och rekordstora förhoppningar.

Förbundskapten Karin Torneklint hoppas på tio finalplatser och Sverige har en av VM:s största guldfavoriter i Daniel Ståhl.

Dessutom tror jag svenskarna kan gynnas av vädret.

Regn och kyla slog till här i London efter tisdagens högsommarvärme och regnet vräkte ner över svenskarna när de tog sig till den första presskonferensen här i VM.

Det sägs ju att dåligt väder gynnar svenskar och övriga nordbor som är vana att träna i det ruskväder ingen sommar är utan.

Gav Sverige en fördel...

Jag vet inte hur mycket sanning det ligger i det, men det stod två svenska tjejer på prispallen efter den blöta höjdhoppsfinalen i VM i Helsingfors 2005.

Kajsa Bergqvist som etta och en då 20-årig Emma Green som sensationell bronsmedaljör.

Lite regniga och svala kvällar är ingen nackdel i alla fall och speciellt inte i damernas höjdhopp.

Men jag tror ändå inte på något medaljregn här i London.

Det får vänta till EM i Berlin nästa år som jag tror kommer att bli en riktig svensk friidrottsfest.

Den enorma skjuts friidrotten fått den här säsongen kommer ge utdelning i många år framåt.

VM i London är ett första test för alla nya, unga och speciellt då för två 17-åringar som Armand Duplantis och Lisa Gunnarsson.

De två som tog JEM-guld i Grosseto för bara en dryg vecka sedan och båda i stavhopp.

Det har blivit en ny svensk paradgren, där underbarnet Angelica Bengtsson inte ens är bäst i Sverige längre.

Bahta får extra konkurrens

Meraf Bahta får för övrigt extra konkurrens på 1500 meter.

Sydafrikas Caster Smeneya har bestämt sig för att dubblera här i VM och springa på 800 och 1500 meter. Det ska onekligen bli intressant att se hur hon klarar det.

FAKTA

TRACK & FIELDS VM-TIPS

HERRAR

100 m

Guld:  Usain Bolt, Jamaica

Silver: Justin Gatlin, USA

Brons: Andre De Grasse, Kanada

200 m

Guld:  Wayde van Niekerk, Sydafrika

Silver: Andre De Grasse, Kanada

Brons: Yohan Blake, Jamaica

400 m

Guld: Wayde van Niekerk, Sydafrika

Silver: Isaac Makwala, Botswana

Brons: Fred Kerley, USA

800 m

Guld: Nijel Amos, Botswana

Silver: Emmanuel Korir, Kenya

Brons: David Rudisha, Kenya (struken)

1500 m

Guld: Elijah Manangoi, Kenya

Silver: Timothy Cheruiyot, Kenya

Brons: Ronald Kwemoi, Kenya

5000 m

Guld: Mo Farah, Storbritannien

Silver: Muktar Edris, Etiopien

Brons: Paul Chelimo, USA

10 000 m

Guld: Mo Farah, Storbritannien

Silver: Abadi Hadis, Etiopien

Brons: Sedan Karoki, Kenya

Maraton

Guld: Tamirat Tola, Etiopien 

Silver: Daniel Wanjiru, Kenya

Brons: Ghirmay Ghebreslassie, Eritrea

110 häck

Guld: Omar McLeod, Jamaica

Silver: Sergej Sjubenkov, Ryssland

Brons: Aries Merritt, USA

400 häck

Guld: Kerron Clement, USA

Silver: Kyron McMaster, Brittiska Jungfruöarna

Brons: Karsten Warholm, Norge

3000 hinder

Guld: Evan Jager, USA

Silver: Soufiane El Bakkali, Marocko

Brons: Birmin Kipruto, Kenya

Höjdhopp

Guld: Mutaz Essa Barshim, Qatar

Silver: Bogdan Bondarenko, Ukraina

Brons: Andrej Protsenko, Ukraina

Stavhopp

Guld: Sam Kendricks, USA

Silver: Piotr Lisek, Polen

Brons: Renaud Lavillenie, Frankrike

Längdhopp

Guld: Luvo Manyonga, Sydafrika

Silver: Jarrion Lawson, USA

Brons: Marquis Dendy, USA

Tresteg

Guld: Christian Taylor, USA 

Silver: Will Claye, USA

Brons: Max Hess, Tyskland

Kula

Guld: Ryan Crouser, USA

Silver: Joe Kovacs, USA

Brons: Tom Walsh, Nya Zealand

Diskus

Guld: Daniel Ståhl, Sverige

Silver: Fedrick Dacres, Jamaica

Brons: Philip Milanov, Belgien

Slägga

Guld: Pawel Fajdek, Polen

Silver: Wojciech Nowicki, Polen

Brons: Dilshod Nazarov, Tadzjikistan

Spjut

Guld: Thomas Röhler, Tyskland

Silver: Johannes Vetter, Tyskland

Brons: Jakub Vadlejch, Tjeckien

Tiokamp

Guld: Kevin Mayer, Frankrike

Silver: Damian Warner, Kanada

Brons: Kai Mazmirek, Tyskland

DAMER

100 m

Guld: Elaine Thompson, Jamaica

Silver: Tori Bowie, USA

Brons: Dafne Schippers, Nederländerna

200 m

Guld: Dafne Schippers, Nederländerna

Silver: Tori Bowie, USA

Brons: Shaunae Miller-Uibo, Bahamas

400 m

Guld: Allyson Felix, USA

Silver: Shaunae Miller-Uibo, Bahamas

Brons: Quanera Hayes, USA

800 m

Guld: Caster Semenya, Sydafrika

Silver: Francine Niyonsaba, Burundi

Brons: Ajee Wilson, USA

1500 m

Guld: Sifan Hassan, Nederländerna

Silver: Faith Kipyegon, Kenya

Brons: Genzebe Dibaba, Etiopien

5000 m

Guld: Hellen Obiri, Kenya

Silver: Almaz Ayana, Etiopien

Brons: Senbere Teferi, Etiopien

10 000 m

Guld: Tirunesh Dibaba, Etiopien

Silver: Almaz Ayana, Etiopien

Brons: Alice Nawowuna, Kenya

Maraton

Guld: Eunice Jepkirui, Bahrain

Silver: Mare Dibaba, Etiopien

Brons: Edna Kiplagat, Kenya

100 häck

Guld: Kendra Harrison, USA

Silver: Sally Pearson, Australien

Brons: Nia Ali, USA

400 häck

Guld: Dalilah Muhammad, USA 

Silver: Zuzana Hejnova, Tjeckien

Brons: Shamier Little, USA

3000 hinder

Guld: Celphine Chespol, Kenya

Silver: Ruth Jebet, Bahrain

Brons: Beatrice Chepkoech, Kenya

Höjdhopp

Guld: Marija Lasitskene, Ryssland

Silver: Kamila Licwinko, Polen

Brons: Vashti Cunningham, USA

Stavhopp

Guld: Katerina Stefanidi, Grekland

Silver: Sandi Morris, USA

Brons: Jenn Suhr, USA

Längdhopp

Guld: Tianna Bartoletta, USA 

Silver: Brittney Reese, USA

Brons: Ivana Spanovic, Serbien

Tresteg

Guld: Yulimar Rojas, Venezuela

Silver: Caterine Ibargüen, Colombia

Brons: Olga Rypakova, Kazakstan

Kula

Guld: Michelle Carter, USA

Silver: Anita Márton, Ungern

Brons: Raven Saunders, USA

Diskus

Guld: Sandra Perkovic, Kroatien

Silver: Yaime Pérez, Kina

Brons: Denia Caballero, Kuba

Slägga

Guld: Anita Wlodarczyk, Polen

Silver: Wenxiu Zhang, Kina

Brons: Zhen Wang, Kina

Spjut

Guld: Barbora Spotakova, Tjeckien

Silver: Sara Kolak, Kroatien

Brons: Tatsiana Khaladovich, Vitryssland

Sjukamp

Guld: Nafi Thiam, Belgien

Silver: Laura Ikauniece-Admidina, Lettland

Brons: Katarina Johnson-Thompson, Storbritannien