Vinterstudion 2018/2019 – allt du behöver veta

Foto: MARCUS ERICSSON / BILDBYR N
Vinterstudion – här med Andre Pops och Magdalena Forsberg
SPORTBLADET

Vinterstudion i SVT är ett av Sveriges mest folkkära program.
Med start lördag 17 november är det dags igen. Här är allt du behöver veta inför säsongen.

Datum för Vinterstudion

Från 17 november till 24 mars sänds VM-studion i SVT1. Det innebär sju helger under hösten och 12 helger under våren. Här ingår:

SM-veckan (2-3 februari).

Alpina världsmästerskapet i Åre (9-10 februari och 16-17 februari).

VM i längdskidor i Seefeld, Österrike (23-24 februari och 2-3 mars.

Skidskytte-VM i Östersund (9-10 mars och 16-17 mars).

Programledare för Vinterstudion

Andre Pops är tillbaka som programledare, tillsammans med Yvette Hermundstad.

- Det ska bli extra kul att komma tillbaka till Vinterstudion den här vintern som blir speciell på många sätt. Det är rekordmånga Vinterstudiohelger som känns väldigt roligt att kunna erbjuda alla tittare som brukar tycka att vi börjar för sent och slutar för tidigt, säger André Pops.

Projektledare: Max Bursell.

– Denna supersäsong passar vi på att förnya oss med ny studio, ny grafik och nya experter, men tittarna kommer ändå att känna igen sig, säger Max Bursell, projektchef för SVT Sport.

Längdskidor i Vinterstudion

Kommentatorer: Jacob Hård, Niklas Nord
Experter: Johanna Ojala, Anders Blomquist, Mathias Fredriksson
Reportrar: Moa Jörnmark, Jenny Modin

Alpint i Vinterstudion

Kommentatorer: Johan Ejeborg, Björn Fagerlind, David Fjäll
Experter: Pernilla Wiberg, Maria Pietilä Holmner, Tobias Hellman
Reportrar: David Fjäll, Jenny Modin

Skidskytte i Vinterstudion

Kommentatorer: Ola Brännholm, Lotta Fahlberg
Experter: Helena Ekholm, Björn Ferry
Reporter: Lotta Fahlberg

Backhoppning, skicross i Vinterstudion

Kommentator backhoppning: Peter Jonsson
Expert backhoppning: Anders Daun
Kommentator skicross: Björn Becksmo
Expert skicross: Lars Lewén

Vinterstudion – helg för helg

17-18 NOVEMBER

Sändningsstart: Lördag: 08.30. Söndag: 10.00.

Längdskidåkning: Bruksvallarna

Internationell tävling som utgör genrep inför världscup-premiären.

Lördag: 10 km damer + 15 km herrar, klassisk stil

Söndag: Sprint, fristil, damer och herrar

Alpint: Världscupen i Levi, Finland

Lördag: Slalom damer

Söndag: Slalom herrar

Programledare: André Pops

Expert i studion: Johanna Ojala

Kommentatorer längd: Jacob Hård och Anders Blomquist

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman


24-25 NOVEMBER

Sändningsstart: Lördag: 12.00. Söndag: 10.30.

Längdskidåkning: Världscupen i Ruka, Finland

Lördag: Sprint, damer och herrar, klassisk stil

Söndag: 10 km damer + 15 km herrar, klassiskt

Programledare: Yvette Hermundstad

Kommentatorer: Jacob Hård och Anders Blomquist


1-2 DECEMBER

Sändningsstart: Lördag: 10.15. Söndag: 09.45.

Längdskidåkning: Världscupen i Lillehammer, Norge

Lördag: 10 km damer + 15 km herrar, fristil

Söndag: 10 km damer + 15 km herrar, jaktstart i klassisk stil

Skidskytte: Världscupen Pokljuka, Slovenien

Söndag: Mixstafett

Programledare: André Pops

Experter i studion: Johanna Ojala och Björn Ferry

Kommentatorer längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist

Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Björn Ferry


8-9 DECEMBER

Längdskidåkning: Världscupen i Beitostölen, Norge

Lördag: 15 km damer, 30 km herrar, fristil

Söndag: Stafett damer och herrar

Alpint: Världscupen i St Moritz och Val d'Isère

Lördag: Super-G, damer, St Moritz

Söndag: Slalom, herrar Val d'Isère

Skidskytte: Världscupen i Pokljuka, Slovenien

Lördag: Sprint, damer

Söndag: Jaktstart, herrar

Programledare: André Pops

Expert i studion: Helena Ekholm

Kommentatorer längdskidor: Niklas Nord och Mathias Fredriksson

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg

Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Björn Ferry


15-16 DECEMBER

Längdskidor: Världscupen i Davos, Schweiz

Lördag: Sprint i fristil, damer och herrar

Söndag: 10 km, damer, fristil

Alpint: Världscupen i Val d'Isère, Val Gardena och Alta Badia

Lördag: Störtlopp damer i Val d'Isère, störtlopp herrar i Val Gardena

Söndag: Super-G damer i Val d'Isère, storslalom herrar Alta Badia

Skidskytte: Världscupen i Hochfilzen, Österrike

Lördag: Jaktstart damer

Söndag: Stafett damer och herrar

Programledare: Yvette Hermundstad

Expert i studion: Pernilla Wiberg, Helena Ekholm

Kommentatorer längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg

Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Helena Ekholm


22 DECEMBER

Alpint: Världscupen i Courchevel och Madonna di Campiglio

Slalom, damer i Courchevel samt slalom herrar i Madonna di Campiglio

Skidskytte: Världscupen i Nove Mesto, Tjeckien

Jaktstart damer och herrar

Skicross: Världscupen i Innichen, Italien

Damer och herrar

Programledare: Yvette Hermundstad

Experter i studion: Björn Ferry, Tobias Hellman

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg

Kommentatorer skidskytte: Lotta Fahlberg, Björn Ferry

Kommentatorer skicross: Björn Becksmo och Lars Lewén


29-30 DECEMBER

Längdskidor: Tour de ski (Världscupen) i Toblach, Italien

Lördag: Sprint, damer och herrar

Söndag: 10 km damer samt 15 km herrar, fristil

Alpint: Världscupen i Semmering och Bormio

Lördag: slalom damer, Semmering samt Super-G herrar, Bormio

Programledare: André Pops

Expert i studion: Johanna Ojala

Kommentatorer längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist

Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman

Foto: NAINA HELEN JÃ¥MA /AFTONBLADET
Vinterstudion - med Maria Pietilä Holmner


1 JANUARI

Längdskidor: Tour de ski (världscupen) i Val Mustair, Schweiz

Sprint i fristil, damer och herrar

Backhoppning: Världscupen Garmisch-Partenkirchen, Tyskland

Alpint: Parallellslalom i Oslo, Norge

Programledare: André Pops

Expert i studion:

Kommentator längdskidor: Jacob Hård

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman

Kommentator backhoppning: Peter Jonsson


5-6 JANUARI

Längdskidor: Tour de ski (Världscupen) i Val di Fiemme, Italien

Lördag: 10 km klassiskt, masstart, damer samt 15 km klassiskt, masstart, herrar

Söndag: 9 km fristil (finalbacken), damer och herrar

Alpint: Världscupen i Zagreb, Kroatien

Lördag: Slalom damer

Söndag: Slalom herrar

Programledare: André Pops

Expert i studion:

Kommentator längdskidor: Jacob Hård

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman


12-13 JANUARI

Alpint: Världscupen i Adelboden och St Anton

Lördag: Storslalom herrar Adelboden samt störtlopp damer i St Anton

Söndag: Slalom herrar i Adelboden samt Super-G damer i St Anton

Skidskytte: Världscupen i Oberhof, Tyskland

Lördag: Jaktstart damer och herrar

Söndag: stafett herrar

Längdskidor: Världscupen Dresden, Tyskland

Lördag: Sprint fristil, damer och herrar

Söndag: Sprintstafett, fristil, damer och herrar

Programledare: Yvette Hermundstad

Experter i studion: Pernilla Wiberg, Mathias Fredriksson, Björn Ferry

Kommentator längdskidor: Niklas Nord och Mathias Fredriksson

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg

Kommentatorer skidskytte: Lotta Fahlberg och Björn Ferry


19-20 JANUARI

Längdskidor: Världscupen i Otepää, Estland

Lördag: Sprint i klassisk stil, damer och herrar

Söndag: 10 km klassiskt damer, 15 km klassiskt herrar

Skidskytte: Världscupen i Ruhpolding, Tyskland

Lördag: Stafett damer

Söndag: Masstart damer och herrar

Alpint: Världscupen i Cortina d'Ampezzo, Italien

Lördag: Störtlopp damer

Skicross: Världscupen i Idre

Lördag: Damer och herrar

Söndag: Damer och herrar

Programledare: André Pops

Expert i studion: Tobias Hellman, Pernilla Wiberg

Kommentatorer längdskidor: Niklas Nord och Mathias Fredriksson

Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Helena Ekholm

Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman, Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg

Kommentatorer skicross: Björn Becksmo och Lars Lewén


26-27 JANUARI

Alpint: Världscupen i Garmisch-Partenkirchen och Kitzbühel

Lördag: störtlopp damer i Garmisch-Partenkirchen

Söndag: Slalom herrar i Kitzbühel

Längdskidor: Världscupen i Ulricehamn

Lördag: 10 km fristil damer samt 15 km fristil herrar

Söndag: Stafett damer och herrar

Skidskytte: Världscupen i Antholz, Italien

Lördag: jaktstart damer och herrar

Söndag: masstart damer och herrar

Programledare: Yvette Hermundstad

Expert i studion: Pernilla Wiberg och Mathias Fredriksson

Kommentatorer längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist

Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Björn Ferry

Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg, Johan Ejeborg och Tobias Hellman


2-3 FEBRUARI:

Alpint: Världscupen i Garmisch-Partenkirchen och Maribor

Lördag: Slalom damer i Maribor samt störtlopp herrar i Garmisch-Partenkirchen

Söndag: Alpint, storslalom herrar i Garmisch-Partenkirchen

Längdskidor: SM-veckan i Sundsvall

Lördag: Sprint, finaler damer och herrar

Söndag: Masstart damer 15 km samt masstart herrar 30 km

Bandy: VM i Vänersborg

Lördag: Final

Programledare: Yvette Hermundstad

Expert i studion:

Kommentatorer alpint: David Fjäll och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg


9-10 FEBRUARI

Alpint: VM i Åre

Lördag: Störtlopp herrar

Söndag: Störtlopp damer

Längdskidor: Världscupen i Lahtis, Finland

Lördag: Sprint, fristil, damer och herrar

Söndag: Sprintstafett, klassisk stil, damer och herrar

Programledare: André Pops

Expert i studion:

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman,

Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist


16-17 FEBRUARI

Alpint: VM i Åre

Lördag: Slalom damer

Söndag: Slalom herrar

Längdskidor: Världscupen i Cogne, Italien

Lördag: Sprint, fristil, damer och herrar

Söndag: 10 km klassiskt damer, 15 km klassiskt herrar

Programledare:

Expert i studion:

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman

Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist


23-24 FEBRUARI

Längdskidor: Tjejvasan samt VM i Seefeld, Österrike

Lördag: Tjejvasan samt VM, 15 km skiathlon damer, 30 km skiathlon herrar

Söndag: VM, sprintstafett damer och herrar

Alpint: Världscupen i Bansko och Crans-Montana

Söndag: Storslalom herrar i Bansko samt kombination i Crans-Montana

Backhoppning: VM i Seefeld, Österrike

Lördag: Stor backe (130)

Söndag: Lagtävling i stor backe (130)

Programledare: André Pops

Expert i studion: Johanna Ojala

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman

Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist, Niklas Nord och Mathias Fredriksson

Kommentator backhoppning: Peter Jonsson


2-3 MARS

Längdskidor: VM i Seefeld samt Vasaloppet

Lördag: 30 km fristil damer, masstart

Söndag: 50 km fristil herrar, masstart samt Vasaloppet

Alpint: Världscupen i Sotji samt Kvitfjell

Lördag: Störtlopp, damer i Sotji samt herrar i Kvitfjell

Nordisk kombination: VM i Seefeld, Österrike

Lördag: Lagtävling med 109-metersbacke och stafett 4x5 km.

Programledare: André Pops

Expert i studion: Johanna Ojala, Mathias Fredriksson

Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman

Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist


9-10 MARS

Skidskytte: VM i Östersund

Lördag: Sprint herrar

Söndag: Jaktstart damer och herrar

Längdskidor: Världscupen i Oslo, Norge

Lördag: 50 km klassiskt, masstart herrar

Söndag: 30 km klassiskt, masstart damer

Alpint: Världscupen i Kranjska Gora och Spindleruv Myln

Lördag: storslalom herrar i Kranjska Gora samt slalom damer i Spindleruv Myln

Söndag: Slalom herrar i Kranjska Gora

Programledare: Yvette Hermundstad

Experter: Björn Ferry och Helena Ekholm

Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman, Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg

Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist

Kommentator skidskytte: Ola Bränholm


16-17 MARS

Alpint: Världscupen i Soldeau, Andorra

Lördag: Storslalom herrar, slalom damer

Söndag: Storslalom damer, slalom herrar

Längdskidor: Världscupen i Falun

Lördag: Sprint damer och herrar, fristil

Söndag: 10 km fristil, damer, samt 15 km fristil herrar

Skidskytte: VM i Östersund

Lördag: Stafett damer och herrar

Söndag: Masstart damer och herrar

Programledare: Yvette Hermundstad

Experter: Björn Ferry och Helena Ekholm

Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg

Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist

Kommentator skidskytte: Ola Bränholm


23-24 MARS

Skidskytte: Världscupen i Holmenkollen, Norge

Lördag: Jaktstart damer och herrar

Söndag: Masstart damer och herrar

Längdskidor: Världscupen i Quebec, Kanada

Lördag: 10 km masstart, klassisk stil, damer och herrar

Söndag: 15 km jaktstart, fristil, damer och herrar

Programledare:

Expert i studion:

Kommentatorer skidskytte: Lotta Fahlberg och Björn Ferry

Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist