Här är alla 1 033 svenska mästare - del 1

SPORTBLADET

OS, fotbolls-VM, friidrotts-EM – 2006 har varit ett fantastiskt sportår på många sätt. På de lite mindre arenorna, runt om i Sverige, har det också tävlats – i massor. Sportbladets Daniel Brändh listar här över 1 000 idrottsutövare eller lag som alla kan titulera sig svenska mästare 2006.

Per Ledin.

ALPINT

Herrar, slalom: Anton Lahdenperä, Gällivare SK.

Slalom, lag: Tärna IK Fjällvinden.

Parallellslalom: Anton Lahdenperä, Gällivare SK.

Storslalom: Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK.

Storslalom, lag: Tärna IK Fjällvinden.

Super-G: Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK.

Super-G, lag: Sundsvalls SLK.

Störtlopp: Hans Olsson, IFK Moras AK.

Störtlopp, lag: Sundsvalls SLK.

Kombination: Anton Lahdenperä, Gällivare SK.

Damer, slalom: Maria Pietilä-Holmner, Umeå-Holmsunds SK.

Slalom, lag: Umeå-Holmsunds SK.

Parallellslalom: Maria Pietilä-Holmner, Umeå-Holmsunds SK.

Storslalom: Anna Ottosson, Östersund-Frösö SLK.

Storslalom, lag: Östersund-Frösö SLK.

Super-G: Jessica Lindell-Vikarby, Huddinge SK.

Super-G,lag: Östersund-Frösö SLK.

Störtlopp: Jessica Lindell-Vikarby, Huddinge SK.

Störtlopp, lag: Huddinge SK.

Kombination: Anna Ottosson, Östersund-Frösö SLK.

AMERIKANSK FOTBOLL

Herrar: Stockholm Mean Machines.

BACKHOPPNING

70 m: Jakob Grimholm, IF Friska Viljor.

70 m, lag: IF Friska Viljor.

90 m: Johan Eriksson, Holmens IF.

90 m, lag: Holmens IF.

Liten backe: Jonas Nordin, IF Friska Viljor.

Liten backe, lag: IF Friska Viljor.

BADMINTON

Herrar, singel: George Rimarcdi, Uppsala KFUM BMK.

Dubbel: Joacim Andersson/Zhang Yi, Täby.

Damer, singel: Sara Persson, Göteborgs BM.

Dubbel: Johanna Persson, Göteborgs BK/Elin Bergblom, Uppsala KFUM BMK.

Mixed, dubbel: Henri Hurskainen, BK Aura/Johanna Persson, Göteborgs BK.

Lag: Fyrisfjärden.

BANDY

Herrar: Edsbyns IF.

Damer: AIK.

BANGOLF

Herrar, individuellt: Carl-Johan Ryner, Uppsala BGK.

3-manna: Uppsala BGK.

Damer, individuellt: Sandra Nordin, Sundsvalls BGK.

3-manna: Uppsala BGK.

Lag: Uppsala BGK.

BASEBOLL

Herrar: Sundbyberg Heat.

BASKET

Herrar: Plannja Basket.

Damer: Solna Vikings.

BEACHVOLLEY

Herrar: Mikael Östberg, Iksu/Marcus Nilsson, Hylte VBK.

Damer: Anne-Lie Andersson/Camilla Nilsson, Göteborg BC.

BILJARD

Herrar, 9-ball: Sten Järledal, Gefle SB.

8-ball: David Larsson, Stockholm PC.

14–1: Kevin Zarakani, Palatset BC.

Damer, 9-ball: Louise Furberg, TriQ Club.

8-ball: Ann-Sofie Löfgren, TriQ Club.

14–1: Ann-Sofie Löfgren, TriQ Club.

BORDTENNIS

Herrar, singel: Jan Ove Waldner, Kalmar BTK.

Dubbel: Robert Svensson/Mikael Zöögling, Eslövs AI.

Lag: Eslövs AI.

Damer, singel: Marie Olsson, Trelleborgs BTK.

Dubbel: Carina Jonsson/Kajsa Andrersson, BTK Rekord.

Lag: Ärtemarks IF.

Mixed, dubbel: Anders Sjöstedt, SK Iron/Carina Jonsson/BTK Rekord.

BOULE

Öppen, singel: Kenneth Köhalmi, La Boule d’Or.

Precision: Rickard Nilsson, Nobel Petanque.

Dubbel: Henrik Hugosson/Stefan Holmström, La Boule d’Or.

Trippel: Rickard Nilsson/Kristian Lilja/Joachim Andersson, Nobel Petanque.

Damer, singel: Jessica Johansson, Hvetlanda BC.

Dubbel: Ann-Charlott Bromér/Annelie Behring, BK Strand.

Trippel: Charlotte Sällbom/Annica Jonsson/Lena Hansen, Sundsvalls BK.

Mixed, dubbel: Jessica Johansson/Fredrik Wilhelmsson, Hvetlanda BC.

BOXNING

Herrar, 51 kg: Ideal Schala, Sundsvalls BK.

54 kg: Löma Achamdov, Skarpnäcks BK.

57 kg: Bashir Hassan, Djurgårdens IF.

60 kg: Erik Roth, BK Rapid.

64 kg: Yasser Abdo Iriba, BK Narva.

69 kg: Naim Terbunja, Djurgårdens IF.

75 kg: Badou Jack, Djurgårdens IF.

81 kg: Steven Musisi, Djurgårdens IF.

91 kg: Babacar Kamara, Stockholms AIF.

91+ kg: Modo Sallah, Djurgårdens IF.

Damer, 52 kg: Irena Pavic, Majornas BK.

54 kg: Shirpa Nilsson, IFK Linköping.

57 kg: Johanna Prack, Narva BK.

60 kg: Teuta Cuni, GAK Enighet.

63 kg: Armine Sinabian, Stenhagens KK.

66 kg: Klara Svensson, Höllvikens BK.

86 kg: Anna Laurell, Lunds BS.

BOWLING

Herrar, individuellt: Petri Taskinen, BK Avance.

2-manna: Martin Paulsson/Mikael Ahlberg, Kulladals BS.

3-manna: Umeå IK

4-manna: Sundbybergs IK

8-manna: Team Pergamon.

Damer, individuellt: Annika Kilander, Sundbybergs IK.

2-manna: Annika Kilander/Katrin Fahlström, Sundbybergs IK.

3-manna: Spader Dam.

4-manna: SBC.

8-manna: Örgryte IS.

BROTTNING

Herrar, 55 kg: Kim Holk, Hököpinge BK.

60 kg: Vahab Daneshvar, Väsby BK.

66 kg: Urban Holm, Örgryte IS.

74 kg: Mohammed Babulfath, Spårvägens BK.

84 kg: Jim Pettersson, Eslövs AI.

96 kg: Jimmy Lidberg, Spårvägens BK.

120 kg: Martin Andersson, Linköpings AS.

Damer, 48 kg: Sofia Mattsson, Gällivare SK.

51 kg: Amalia Varnersson, Bjuvs BK.

55 kg: Johanna Mattsson, Gällivare SK.

59 kg: Cecilia Skoglund, Berguvens BK.

63 kg: Anne Christensen, HBG Wrestling Team.

67 kg: Lovali Runesdotter, Arboga AK.

72 kg: Josefine Nilsson, Gällivare SK.

78 kg: Jenny Fransson, Gällivare SK.

BÅGSKYTTE

Utomhus:

Herrar, fristil: Göran Bjerendal, Lindome BK.

Compound: Fredrik Lindblad, BK Gripen.

Klassiskt: Bobby Larsson, Stallarholmens BK.

Långbåge: Ralle Sjö, Sollefteå BK.

Damer, fristil: Anna Alnefelt, Sundsv/Ortv BK.

Compound: Petra Ericsson, Lindome BK.

Klassiskt: Annika Åhlund, Stallarholmens BK.

Inomhus:

Herrar, fristil: Magnus Petersson, Lindome BK.

Compound: Morgan Lundin, BK Gripen.

Klassiskt: Mathias Larsson, BS Grästorp.

Långbåge: Björn Källhult, Alingsås BK.

Damer, fristil: Petra Ericsson, Lindome BK.

Compound: Ingrid Olofsson, BSK Sturarna.

Klassiskt: Charlotte Löfstedt, Kungsängens BK.

Jakt:

Herrar, fristil: Björn Jansson, Nyköpings BK.

Compound: Mats Inge Ericsson, Lindome BK.

Klassiskt: Martin Ottosson, Västerviks BK.

Långbåge: Björn Källhult, Alingsås BK.

Damer, fristil: Ingrid Kihlander, Lindome BK.

Compound: Petra Ericsson, Lindome BK.

Klassiskt: Anneli Andersson, Vetlanda BSK.

Fält:

Herrar, fristil: Göran Bjerendal, Lindome BK.

Compound: Morgan Lundin, BK Gripen.

Klassiskt: Mathias Larsson, BS Grästorp.

Långbåge: Björn Källhult, Alingsås BK.

Damer, fristil: Petra Ericsson, Lindome BK.

Compound: Ulrika Sjöwall, Älvenäs BK.

Klassiskt: Annika Åhlund, Stallarholmens BK.

3D:

Herrar, fristil: Andreas Norén, Igelboda BK.

Compound: Pernilla Karlsson, BK Fjädern.

Klassiskt: Jane Gyllhag, Eskilstuna BS.

Långbåge: Björn Källhult, Alingsås BK.

Herrar, fristil: Ulrika Sjöwall-Nilsson, Älvenäs BK.

Compound: Mattias Strimark, Örebro BKJ.

Klassiskt: Erik Jonsson, Rembo IK.

CASTING

Herrar, fluga, precision: Henrik Sagen, IFK Täby.

Fluga, längd, enhands: Henrik Österberg, Malmö CC.

Fluga, längd, tvåhands: Håkan Wänlund, Kävlinge CC.

Haspel Arenberg: Lars-Eric Ericsson, IFK Täby.

Haspel, precision: Henrik Österberg, Malmö CC.

Haspel, längd, enhands: Yngve Lekström, IFK Täby.

Haspel, längd, tvåhands: Henrik Österberg, Malmö CC.

Spinn, precision: Henrik Österberg, Malmö CC.

Spinn, längd, tvåhands: Lars-Eric Ericsson, IFK Täby.

Kombination: Henrik Österberg, Malmö CC.

Lag: IFK Täby.

Lag, inomhus: IFK Täby.

Damer, fluga, precision: Lise-Lotte Janson, CFK Östermalm.

Fluga, längd, enhands: Lise-Lotte Janson, CFK Öster malm.

Haspel Arenberg: Lise-Lotte Janson, CFK Östermalm.

Haspel, precision: Lise-Lotte Janson, CFK Östermalm.

Haspel, längd, enhands: Lise-Lotte Janson, CFK Östermalm.

Kombination: Lise-Lotte Janson, CFK Östermalm.

CURLING

Herrar: Sundsvalls CK/Carlsén.

Figur: Per Noréen, Granit.

Damer: CK Granit-Gävle/Johansson.

Figur: Åsa Linderholm, Östersunds CK.

Mixed: Örnsköldsviks CK.

CYKLING

Herrar, linjelopp: Thomas Lövkvist, CK Cykelcity.se.

Tempolopp: Gustav Larsson, Skoghalls CK.

Tempolopp, lag: CK Cykelcity.se.

Kortbana: Lucas Persson, Team Mälarenergi CK.

Stafett: Motala AIF CK.

Damer, linjelopp: Susanne Ljungskog, Team Ale-Göteborg Velocip.

Tempolopp: Susanne Ljungskog, Team Ale-Göteborg Velocip.

Kortbana: Sara Mustonen, CK Valhall.

DANSSPORT

Bugg: Benjamin Österlund/Angelica Källström, Uppsala BSS.

Dubbelbugg: Nicklas Nyberg/Vanessa Campbell/Sandra Classon, Borås DF.

Lindy hop: Henric Stillman/Joanna Eriksson, Ebba DK.

Boogie Woogie: Henric Stillman/Joanna Eriksson, Ebba DK.

Rock’n roll: Torgny Lindbäck/Marie Meck-Jordestam, Ebba DK.

10-dans: Yvo Eussen/Elisabeth Novotny, DK Quick & Quick.

Latin:Jonathan Näslund/Oksana Spichak, DK Elit Stockholm.

Standard: Gustaf Lundin/Valentina Oseledko, Göteborgs Elitdansare.

DRAGHUND

Herrar, 15 km (f): Anders Forsgren, Skellefteå BHK.

15 km (f), lag: Kiruna BHK.

25 km (p): Thomas Henriksson, Sundsvalls BHK.

3x10 km: Norsjö HK.

Damer, 10 km (f): Ann-Charlotte Carlsson, Filipstads DK.

10 km (f), lag: Härnösands BK.

20 km (p): Marie Sjölund, Härnösands BK.

3x10 km: Skellefteå BHK.

DRAGKAMP

Herrar, lättvikt: Ted Karlsson, Viking DK.

Mellanvikt: Mikael Erlandsson, Stenungsunds DK.

Lätt tungvikt: Benny Eriksson, Björke SK.

Tungvikt: Torbjörn Johansson, Vedums AIS.

600 kg: Björke/Ydre.

640 kg: Unnaryds DK.

680 kg: Unnaryds DK.

720 kg: Unnaryds DK.

Inomhus, 720 kg: Heds IF.

Damer, mellanvikt: Lina Rasmusson, Stenungsunds DK.

Lätt tungvikt: Ann Danielsson, Björke SK.

Tungvikt: Eva Oscarsson, Björke SK.

500 kg: Löftadalens SK.

520 kg: Löftadalens SK.

560 kg: Löftadalens SK.

Mixed, 560 kg: Löftadalens SK.

Inomhus: Heds IF.

FALLSKÄRM

Speed: Erik Lundh, FK Aros.

Precision: Michael Alpfors, Skydive Skåne.

Lagprecision: Linköpings FK.

10-mans speed: FK Aros.

4-way open: Skydive Skåne

4-way intermediate: Stockholms FK

Artistiskt: FK Cirrus Göteborg.

FLYGSPORT

Segel, lag: Örebro SFK.

Segel, kombination: Jan-Ola Nordh, Örebro SFK.

Segel, höjd: Bengt Göök, Örebro SFK.

Segel, distans: Jan-Ola Nordh, Örebro SFK.

Segel, hastighet: Jan-Ola Nordh, Örebro SFK.

Skärm: Erik Rehnfeldt, Mac Para Magus 25.

Konst, motor, advanced: Gabor Varga, Yak 55

Konst, intermediate: Nils Jönsson, Extra 230.

Konst, sportsman: Robert Svedjehammar, Bellanca.

Konst, segel, intermediate: Ingemar Brottare, Pilatus B4.

Konst, sportman: Anders Trygg, Pilatus B4.

Häng: Andreas Ohlsson, WillsWing T2.

Ballong: Jan Balkedal, Ballongveteranerna.

FOTBOLL

Herrar: IF Elfsborg.

Inomhus: Skövde AIK.

Damer: Umeå IK.

Damer: KIF Örebro DFF.

FREESTYLE

Herrar, puckelpist: Per Spett, Kiruna BK.

Parallellpuckelpist: Jesper Björnlund, Kiruna BK.

FRIIDROTT

Utomhus:

Herrar, 100 meter: Daniel Persson, Malmö AI.

200 meter: Johan Wissman, IFK Helsingborg.

400 meter: Fredrik Johansson, IF Göta.

800 meter: Mattias Claesson, Hässelby SK. v1 500 meter: Joel Bodén, Hälle IF.

5 000 meter: Oskar Käck, IF Hagen.

10 000 meter: Mats Granström, Eksjö Södra IK.

110 meter häck: Robert Kronberg, IF Kville.

400 meter häck: Henrik Encke, Hässelby SK.

3 000 meter hinder: Mustafa Mohamed, Hälle IF.

Längd: Christian Olsson, Örgryte IS.

Tresteg: Anders Sjöström, Mölndals AIK.

Höjd: Stefan Holm, Kils AIK.

Stav: Alhaji Jeng, Örgryte IS.

Kula: Jimmy Nordin, Gefle IF.

Spjut: Magnus Arvidsson, KA2 IF.

Diskus: Niklas Arrhenius, Spårvägens FK.

Slägga: Bengt Johansson, Västerås FK.

Tiokamp: Daniel Almgren, Hässelby SK.

4 x 100 meter: Spårvägens FK.

4 x 400 meter: Hässelby SK.

4 x 800 meter: Hässelby SK.

4 x 1 500 meter: Malmö AI.

Lag:Hässelby SK.

Halvmaraton: Erik Sjöqvist, Enhörna IF.

Maraton: Kent Claesson, Spårvägens FK

4 000 meter terräng: Henrik Skoog, Spårvägens FK.

4 000 meter, terräng, lag: Hälle IF.

12 000 meter, terräng: Henrik Skoog, Spårvägens FK.

12 000 meter, terräng, lag: Hälle IF.

Damer, 100 meter: Daniela Lincoln-Saavedra, Malmö AI.

200 meter: Lena Aruhn, Ume FI.

400 meter: Beatrice Dahlgren, Mölndals AIK.

800 meter: Therese Ahlepil, Rånäs 4H.

1 500 meter: Ulrika Johansson, Rånäs 4H.

5 000 meter: Anneli Fransson, Rånäs 4H.

10 000 meter: Lisa Blommé, Hässelby SK.

110 meter häck: Jenny Kallur, Falu IK.

400 meter häck: Anneli Melin, IFK Helsingborg.

3 000 meter hinder: Ebba Stenbäck-Morrison, Söderköpings FIK.

Längd: Carolina Klüft, IFK Växjö.

Tresteg: Camilla Johansson, IFK Växjö.

Höjd: Kajsa Bergqvist, Turebergs FK.

Stav: Linda Persson, IFK Växjö.

Kula: Helena Engman, Riviera FI.

Spjut: Ellinor Widh, IK Pallas.

Diskus: Anna Söderberg, Ullevi FK.

Slägga: Cecilia Nilsson, Råby-Rekarne FIF.

Sjukamp: Jennie Hurkmans, Turebergs FK.

4 x 100 meter: IF Göta.

4 x 400 meter: IF Göta.

4 x 800 meter: Hässelby SK.

3 x 1 500 meter: Hässelby SK.

Lag: IF Göta. .

Halvmaraton: Anna Rahm, Rånäs 4H. .

Maraton: Anna Rahm, Rånäs 4H.

4 000 meter, terräng: Ida Nilsson, Högby IF.

4 000 meter, terräng, lag: Hässelby SK.

8 000 meter, terräng: Linda Ström, Hässelby SK.

8 000 meter, terräng, lag: Hässelby SK.

Inomhus:

Herrar, 60 meter: Daniel Persson, Malmö AI.

200 meter: Johan Wissman, IFK Helsingborg.

400 meter: Andreas Mokdasi, Hässelby SK.

800 meter: Rickard Pell, Hammarby IF.

1 500 meter: Rizak Dirshe, Malmö AI.

3 000 meter: Mustafa Mohamed, Hälle IF.

60 meter häck: Philip Nossmy, Malmö AI.

Längd: David Frykholm, IF Göta.

Tresteg: Erik Eriksson, Örbyhus IF.

Höjd: Stefan Holm, Kils AIK.

Stav: Alhaji Jeng, Örgryte IS.

Kula: Jimmy Nordin, Gefle IF.

Vikt: Bengt Johansson, Västerås FK.

Sjukamp: Erik Larsson, Gotländsk FI.

Damer, 60 meter: Emma Rienas, IF Göta.

200 meter: Anneli Melin, IFK Helsingborg.

400 meter: Ellinor Stuhrmann, GoIF Tjalve.

800 meter: Louise Fredriksson, IF Göta.

1 500 meter: Kajsa Haglund, Hässelby SK.

3 000 meter: Ulrika Johansson, Rånäs 4H.

60 meter häck: Susanna Kallur, Falu IK.

Längd: Daniela Lincoln-Saavedra, Malmö AI.

Tresteg: Camilla Johansson, IFK Växjö.

Höjd: Emma Green, Örgryte IS.

Stav: Linda Persson, IFK Växjö.

Kula: Helena Engman, Riviera FI.

Vikt: Anna Söderberg, Ullevi FK.

Femkamp: Jessica Samuelsson, Hässelby SK.

FRISBEESPORT

Herrar, discgolf: Jesper Lundmark, Skellefteå.

Discathon: Tomas Burvall, Bollnäs.

Double Disc Court: Dieter Johansson, Värnamo/Joakim Reinius, Kalmar.

Längd: Mattias Nilsson, Umeå.

Self Caught Flights: Mattias Nilsson, Umeå.

Fristil: Joakim Arveskär/Andreas Jarderyd, Linköping.

Allround: Tomas Burvall, Bollnäs.

Pargolf: Markus Källström, Stockholm/Anders Swärd, Västervik.

Lag: Skellefteå DG.

Ultimate: Skogshyddans FK.

Ultimate, inomhus: Skogshyddans FK.

Damer, discgolf: Birgitta Lagerholm, Stockholm.

Discathon: Niloofar Mosavar Rahmani, Norrköping.

Double Disc Court: Linda Törngren, Kalmar/Stina Persson, Bollnäs.

Längd: Niloofar Mosavar Rahmani, Norrköping.

Self Caught Flights: Niloofar Mosavar Rahmani, Norrköping.

Fristil: Linda Törngren, Kalmar/Stina Persson, Bollnäs.

Allround: Niloofar Mosavar Rahmani, Norrköping.

Pargolf: Emelie Åström, Skellefteå/Niloofar Mosavar Rahmani, Norrköping.

Ultimate: Carnegie USC.

Ultimate, inomhus: Carnegie USC.

FÄKTNING

Herrar, florett: Christos Makropoulos, Kalmar FK.

Värja: Tor Forsse, FFF.

Sabel: Eric Wigren, Örebro KSF.

Värja, lag: Djurgårdens IF.

Sabel, lag: Göteborgs FK.

Florett, lag: Göteborgs FK.

Damer, florett: Carin Klar, FKC.

Värja: Nina Westman, Kalmar FK.

Sabel: Camilla Martinsson, Göteborgs FK. vVärja, lag: Kalmar FK.

GOLF

Herrar, matchspel: Andreas Ljunggren, Wermdö G&CC.

Slagspel: Andreas Ljunggren, Wermdö G&CC.

Damer, matchspel: Caroline Hedwall, Barsebäck G&CC.

Slagspel: Christine Hallström, Södertälje GK.

GÅNG

Herrar, 10 000 m: Bengt Bengtsson, GK Steget.

10 000 m, lag: GK Steget.

20 km: Bengt Bengtsson, GK Steget.

5 000 m, inomhus: Bengt Bengtsson, GK Steget.

5 000 m, lag, inomhus: Växjö AIS.

Damer, 5 000 m: Monica Svensson, GK Steget.

10 000 m: Monica Svensson, Växjö AIS.

5 000 m, inomhus: Monica Svensson, Växjö AIS.

5 000 m, lag, inomhus: GK Steget.

GYMNASTIK

Herrar, mångkamp: Jimmi Boström, Älsbygymnasterna.

Fristående: Jimmi Boström, Älsbygymnasterna.

Bygelhäst: Björn Slånvall, Brommagymnasterna.

Ringar: George Foo, Älsbygymnasterna.

Hopp: Elof Tehler, KFUM Stockholm GA.

Barr: Jimmi Boström, Älsbygymnasterna.

Räck: Björn Slånvall, Brommagymnasterna.

Damer, mångkamp: Veronica Wagner, Stockholm TG.

Hopp: Veronica Wagner, Stockholm TG.

Barr: Emma Lindevall, Västerås GF.

Fristående: Veronica Wagner, Stockholm TG.

Bom: Veronica Wagner, Stockholm TG.

Trampolin:

Herrar: Tommy Nordfors, Upplands Väsby GK.

Dubbeltrampett: Martin Innala, Upplands Väsby GK.

Damer: Hannah Frost, Västra Frölunda TK.

Dubbeltrampett: Hannah Frost, Västra Frölunda TK.

Synkron: Hannah Frost/Anna Eriksson, Västra Frölunda TK.

Rytmisk gymnastik

Mångkamp: Therese Larsson, Örnsköldsviks GK.

Rep: Therese Larsson, Örnsköldsviks GK.

Boll: Therese Larsson, Örnsköldsviks GK.

Käglor: Katja Rublevskaja, GF Energo.

Band: Katja Rublevskaja, GF Energo.

Truppgymnastik

Herrar: KFUM Stockholm GA.

Damer: Stockholm Top Gymnastics.

Mixed: GK Motus-Salto.

Aerobic gymnastik

Damer: Marie Andersson, Stockholm AG.

HANDBOLL

Herrar: Hammarby IF.

Damer: IK Sävehof.

INNEBANDY

Herrar: AIK.

Damer: Iksu.

ISHOCKEY

Herrar: Färjestads BK.

Inline: Nor IK Tigers.

Damer: Mälarhöjden/Bredäng.

JUDO

Herrar, 60 kg: John Forselius, IK Västra.

66 kg: Daniel Lenart, Frövi JK.

73 kg: Alireza Parchami, SPIF Judo.

81 kg: Jonas Sandström, Borås JK.

90 kg: Tobias Larsson, GAK Enighet.

100 kg: Mikael Marffy, Malmö Budokan.

+100 kg: Andreas Rydström, Judo Carlshamn.

Damer, 48 kg: Carin Hamnlund, IK Västra.

52 kg: Linnea Ekblad, Frövi JK.

57 kg: Carolina Peterson, Frövi JK.

63 kg: Maria Lindberg, Borås JK.

70 kg: Camilla Söder, IK Södra.

JU-JUTSU

Herrar, 62 kg: Jonas Rosell, Gävle JJ.

69 kg: Paul Persson, JJK Samurai.

77 kg: Johan Ingholt, Nybro KC/Team BN.

85 kg: Johnny Nilsson, Linköpings BK.

+94 kg: Johan Jorup, Linköpings BK.

Duo: Björn Hallstig/Joakim Hallstig, Umeå BK.

Damer, 62 kg: Sara Svensson, Nacka JJK.

Duo: Maria Eriksson/Malin Persson, Umeå BK.

Mixed, duo: Liza Karlsson/Jesper Kedjevåg: Växjö JJK.

KANOT

Herrar, K1, 200 m: Anders Svensson, Kungälv.

K1, 500 m: Anders Gustafsson, Jönköping.

K1, 1 000 m: Markus Oscarsson, Västerås.

K1, 5 000 m: Anders Gustafsson, Jönköping.

Maraton: Mikael Westlén, Vaxholm.

K1, 4x200 m: Kungälv.

K2, 200 m: Anders Svensson/Erik Sundberg, Kungälv.

K2, 500 m: Markus Oscarsson/Per Frendin, Västerås.

K2, 1 000 m: Anders Svensson/Erik Sundberg, Kungälv.

K2, 5 000 m: Henrik Lemel/Magnus Siverbrant, Malmö.

K4, 200 m: Nyköping.

K4, 500 m: Oxelösund.

K4, 1 000 m: Kungälv.

K4, 5 000 m:Kungälv.

C1, 200 m: Mats Pettersson, Jönköping.

C1, 500 m: Tomas Falk, Karlstad.

C1, 1 000 m: Tomas Falk, Karlstad.

C1, 5 000 m: Tomas Falk, Karlstad.

Damer, K1, 200 m: Sofia Paldanius, Jönköping.

K1, 500 m: Sofia Paldanius, Jönköping.

K1, 1 000 m: Sofia Paldanius, Jönköping.

K1, 5 000 m: Sofia Paldanius, Jönköping.

K1, maraton: Emma Andersson, Jönköping.

K1, 4x200 m: Örebro.

K2, 200 m: Karin Johansson/Anna Ferm, Örebro.

K2, 500 m: Karin Johansson/Anna Ferm, Örebro.

K2, 1 000 m: Karin Johansson/Anna Ferm, Örebro.

K2, 5 000 m: Karin Johansson/Anna Ferm, Örebro.

K4, 200 m: Örebro.

K4, 500 m: Örebro.

K4, 1 000 m: Örebro.

K4, 5 000 m: Örebro.

Freestyle:

Herrar: Marcus Junnka, Åre KK.

Damer: Anna Andersson, KK Strömstararna.

Kanotpolo:

Herrar: Stil.

Damer: Stil.

Kanotslalom:

Herrar, K1: Mårten Hellberg, Falu KK.

K1, lag: Falu KK.

C1: Niklas Nordgren, Järfälla Kork.

C2: Erik Garmo/Bobbo Lidström, Falu KK.

Damer, K1: Sophie Nisser, Floda FF.

Kanotsegling:

A-kanot: Rasmus Hagberg, Göteborgs KF.

B-kanot: Carl James, Örebro KF.

C-kanot: Rickard Rydahl, Karlstads KF.

E-kanot: Mikael Hagkvist, Göteborgs KF.

IC: Ola Barthelsson, Värmdö JS.

KARATE

Herrar, kata: Georgios Laine, Gojukai Seinan KK.

60 kg: Thomas Huldén, Sanshin KK.

65 kg: Said Boolboolpour, Haninnge BK.

70 kg: Dan Langelots, Gojukai Seinan KK.

75 kg: Kalate Akolor, Djursholms KK.

80 kg: Christian Koivumaa, Wexiö Karate Kai.

+80 kg: Johan Scheuer, GAK Enighet.

Öppen: Christian Koivumaa, Wexiö Karate Kai.

Damer, kata: Anna Hellström, Gojukai Seinan KK.

53 kg: Linda Lindström, IK Stadion.

60 kg: Stephanie Kaup, Djursholms KK.

+60 kg: Joanna Stassos, IK Stadion.

Öppen: Stephanie Kaup, Djursholms KK.

KICKBOXNING

Herrar, 57 kg: Daniel Pettersson, Kalvhagen.

63 kg: John Johansson, Kalvhagen.

69 kg: Tomas Karlsson, Kalvhagen.

74 kg: Emil Hossen, Ängelholm.

79 kg: Olle Blomqvist, Ängelholm.

84 kg: Viktor Nord, Ironman.

89 kg: Christoffer Winslott, Combat Academy.

+94 kg: Mikael Bäckström, Skövde Coloseum. Damer, 50 kg: Therese Gunnarsson, Ängelholm.

55 kg: Sara Svensson, Karlskrona.

60 kg: Maria Persson, Ängelholm.

65 kg: Ylva Lestander, Umeå.

+65 kg: Karin Edenius, Umeå.

Fotnot 1: Bara resultat från förbund som är medlemmar i RF finns med i sammanställningen.

Fotnot 2: I de fall där segraren representerat en utländsk klubb, anges bästa svensk.

Speed: Erik Lundh, FK Aros.

Precision: Michael Alpfors, Skydive Skåne.

Lagprecision: Linköpings FK.

10-mans speed: FK Aros.

4-way open: Skydive Skåne

4-way intermediate: Stockholms FK

Artistiskt: FK Cirrus Göteborg.

Sportbladet i morgon: Från klättring till volleyboll – Sportbladet presenterar del 2 av listan över hela årets svenska mästare.

Daniel Brändh