Här är spelschemat

SPORTBLADET

VM-grupperna är klara – om sju månader sparkas turneringen igång.

Redan nu kan ni börja planera inför stormatcherna.

Här är spelschemat.

Grupp A

12 juni: Brasilien—Kroatien, São Paulo, 22.00.

13 juni: Mexiko—Kamerun, Natal, 18.00.

17 juni: Brasilien—Mexiko, Fortaleza, 21.00.

18 juni: Kamerun—Kroatien, Manaus, 21.00.

23 juni: Kamerun—Brasilien, Brasília, 22.00.

23 juni: Kroatien—Mexiko, Recife, 22.00.

Grupp B

13 juni: Spanien—Nederländerna, Salvador, 21.00.

13 juni: Chile—Australien, Cuiabá, 24.00.

18 juni: Australien—Nederländerna, Porto Alegre, 18.00.

18 juni: Spanien—Chile, Rio de Janeiro, 24.00.

23 juni: Australien—Spanien, Curitiba, 18.00.

23 juni: Nederländerna—Chile, São Paulo, 18.00.

Grupp C

14 juni: Colombia—Grekland, Belo Horizonte, 18.00.

14 juni: Elfenbenskusten—Japan, Recife, 24.00.

19 juni: Colombia—Elfenbenskusten, Brasília, 18.00.

19 juni: Japan—Grekland, Natal, 24.00.

24 juni: Japan—Colombia, Cuiabá, 22.00.

24 juni: Grekland—Elfenbenskusten, Fortaleza, 22.00.

Grupp D

14 juni: Uruguay—Costa Rica, Fortaleza, 21.00.

15 juni: England—Italien, Manaus, 03.00.

19 juni: Uruguay—England, São Paulo, 21.00.

20 juni: Italien—Costa Rica, Recife, 18.00.

24 juni: Italien—Uruguay, Natal, 18.00.

24 juni: Costa Rica—England, Belo Horizonte, 18.00.

Grupp E

15 juni: Schweiz—Ecuador, Brasília, 18.00.

15 juni: Frankrike—Honduras, Porto Alegre, 21.00.

20 juni: Schweiz—Frankrike, Salvador, 21.00.

20 juni: Honduras—Ecuador, Curitiba, 24.00.

25 juni: Honduras—Schweiz, Manaus, 22.00.

25 juni: Ecuador—Frankrike, Rio de Janeiro, 22.00.

Grupp F

15 juni: Argentina—Bosnien-Hercegovina, Rio de Janeiro, 24.00.

16 juni: Iran—Nigeria, Curitiba, 21.00.

21 juni: Argentina—Iran, Belo Horizonte, 18.00.

21 juni: Nigeria—Bosnien-Hercegovina, Cuiabá, 24.00.

25 juni: Nigeria—Argentina, Porto Alegre, 18.00.

25 juni: Bosnien—Hercegovina-Iran, Salvador, 18.00.

Grupp G

16 juni: Tyskland—Portugal, Salvador, 18.00.

16 juni: Ghana—USA, Natal, 24.00.

21 juni: Tyskland—Ghana, Fortaleza, 21.00.

22 juni: USA—Portugal, Manaus, 21.00.

26 juni: USA—Tyskland, Recife, 18.00.

26 juni: Portugal—Ghana, Brasília, 18.00.

Grupp H

17 juni: Belgien—Algeriet, Belo Horizonte, 18.00.

17 juni: Ryssland—Sydkorea, Cuiabá, 24.00.

22 juni: Sydkorea—Algeriet, Porto Alegre, 18.00.

22 juni: Belgien—Ryssland, Rio de Janeiro, 24.00.

26 juni: Sydkorea—Belgien, São Paulo, 22.00.

26 juni: Algeriet—Ryssland, Curitiba, 22.00.

Åttondelsfinaler:

28 juni: 1A-2B, Belo Horizonte, 18.00.

28 juni: 1C-2D, Rio de Janeiro, 22.00.

29 juni: 1B-2A, Fortaleza, 18.00.

29 juni: 1D-2C, Recife, 22.00.

30 juni: 1E-2F, Brasília, 18.00.

30 juni: 1G-2H, Porto Alegre, 22.00.

1 juli: 1F-2E, São Paulo, 18.00.

1 juli: 1H-2G, Salvador, 22.00.

Kvartsfinaler:

4 juli: 1E/2F-1G/2H, Rio de Janeiro, 18.00.

4 juli: 1A/2B-1C/2D, Fortaleza, 22.00.

5 juli: 1F/2E-1H/2G, Brasília, 18.00.

5 juli: 1B/2A-1D/2C, Salvador, 22.00.

Semifinaler:

8 juli: 1A/2B/1C/2D-1E/2F/1G/2H, Belo Horizonte, 22.00.

9 juli: 1B/2A/1D/2C-1F/2E/1H/2G, São Paulo, 22.00.

Bronsmatch:

12 juli: 1A/2B/1C/2D/1E/2F/1G/2H-1B/2A/1D/2C/1F/2E/1H/2G, Brasília, 22.00.

Final:

13 juli: 1A/2B/1C/2D/1E/2F/1G/2H-1B/2A/1D/2C/1F/2E/1H/2G, Rio de Janeiro, 21.00. (TT)