Handbolls-VM 2019 – tv-tider, spelschema och guide

Så sänds Sveriges matcher i Köpenhamn i tv

avDaniel Sörensen

SPORTBLADET

På torsdag är det dags för premiär i herrarnas handbolls-VM.

När spelar Sverige sina matcher? Och var sänds dem?

Sportbladet ger dig all fakta inför mästerskapet.

Det blev sorti i kvartsfinalen mot Frankrike i senaste världsmästerskapet, 2017. Två år senare är det dags för revansch för Sverige.

Laget kommer stärkta från fjolårets finalplats i EM. Tyvärr blev det förlust mot Spanien, men förbundskapten Kristján Andrésson har verkligen någonting att bygga vidare på.

Nu – ett år senare – är det dags för VM i Tyskland och Danmark. Finalen spelas i danska Herning, på Jyske Bank Boxen med plats för 15 000 åskådare. De övriga spelorterna är Köpenhamn (Royal Arena), Berlin (Mercedes-Benz Arena), Hamburg (Barclaycard Arena), Köln (Lanxess Arena) och München (Olympiahalle).

Mästerskapet håller på från 10 januari till 27 januari.

Vilka sänder

Viasat äger rättigheterna till VM 2019. Du kan antingen se matcherna på tv, det svenska landslagets matcher visas på TV3.

Vissa utvalda matcher sänds på TV10.

Men du kan även streama alla matcher i VM på Viaplay.

Sveriges matcher

Egypten–Sverige – fredag 11 januari, 20.30 (TV3): 24–27

Sverige–Argentina – söndag 13 januari, 20.30 (TV3): 31–16

Sverige–Angola – måndag 14 januari, 20.30 (TV3): 37–19

Qatar–Sverige – onsdag 16 januari, 20.30 (TV3).

Sverige–Ungern – torsdag 17 janauri, 20.30 (TV3).

Alla Sveriges gruppspelsmatcher spelas i Royal Arena i Köpenhamn.

Alla grupper

Grupp A:

Tyskland, Frankrike, Ryssland, Serbien, Brasilien, Korea.

Grupp B:

Spanien, Kroatien, Makedonien, Island, Bahrain, Japan.

Grupp C:

Danmark, Norge, Österrike, Tunisien, Chile, Saudiarabien.

Grupp D:

Sverige, Ungern, Qatar, Argentina, Egypten, Angola.

Hela gruppspelet – spelschema

Torsdag 10 januari

18.15: Korea-Tyskland (TV10).
20.15: Chile-Danmark (TV10).

Fredag 11 januari

15.30: Japan-Makedonien.
15.30: Angola-Qatar (TV10).
18.00: Serbien-Ryssland.
18.00: Island-Kroatien.
18.00: Saudiarabien-Österrike.
18.00: Argentina-Ungern (TV10).
20.30: Egypten-Sverige (TV3).
20.30: Brasilen-Frankrike.
20.30: Bahrain-Spanien.
20.30: Tunisien-Norge.

Lördag 12 januari

15.00: Österrike-Chile (TV10).
15.30: Ryssland-Korea.
17.30: Norge-Saudiarabien (TV10).
18.15: Tyskland-Brasilien.
20.15: Danmark-Tunisien.
20.30: Frankrike-Serbien (TV10).

Söndag 13 januari

14.00: Makedonien-Bahrain (TV10).
15.30: Qatar-Egypten.
16.30: Kroatien-Japan.
18.00: Ungern-Angola (TV10).
19.00: Spanien-Island.
20.30: Sverige-Argentina (TV3).

Måndag 14 januari

15.00: Tunisien-Chile.
15.30: Serbien-Brasilien.
15.30: Island-Bahrain.
15.30: Ungern-Qatar (TV10).
17.30: Norge-Österrike.
18.00: Ryssland-Tyskland.
18.00: Kroatien-Makedonien (TV10).
18.00: Argentina-Egypten.
20.15: Danmark-Saudiarabien.
20.30: Sverige-Angola (TV3).
20.30: Frankrike-Sydkorea.
20.30: Spanien-Japan.

Tisdag 15 januari

15.30: Ryssland-Brasilien (TV10).
16.15: Saudiarabien-Tunisien.
18.00: Sydkorea-Serbien.
18.30: Norge-Chile (TV10).
20.30: Tyskland-Frankrike (TV10).
20.45: Österrike-Danmark.

Onsdag 16 januari

15.30: Japan-Island.
15.30: Angola-Argentina (TV10).
18.00: Kroatien-Bahrain.
18.00: Ungern-Egypten (TV10).
20.30: Qatar-Sverige (TV3).
20.30: Makedonien-Spanien.

Torsdag 17 januari

15.00: Chile-Saudiarabien.
15.30: Brasilien-Korea.
15.30: Bahrain-Japan.
15.30: Egypten-Angola.
17.30: Österrike-Tunisien.
18.00: Tyskland-Serbien.
18.00: Makedonien-Island.
18.00: Qatar-Argentina (TV10).
20.15: Danmark-Norge.
20.30: Sverige-Ungern (TV3).
20.30: Frankrike-Ryssland.
20.30: Spanien-Kroatien.

Huvudrundan

Efter gruppspelet är det dags för huvudrundan (lördag 19 januari till onsdag 23 januari).

Dit går de tre bästa lagen ur varje grupp.

Köln är huvudort för lagen som kommer från Grupp A och Grupp B – de sex lagen från Grupp C och Grupp D spelar i danska Herning.

Lagen som kommer fyra, femma och sexa i grupperna möts i miniturneringen Presidents Cup. Den spelas i Köln och Köpenhamn.

Finalrundan

Fredag 25 januari

17.30: Semifinal 1.
20.30: Semifinal 2.

Lördag 26 januari

17.30: Placeringsmatch 7-8.
20.30: Placeringsmatch 5-6.

Söndag 27 januari

14.30: Bronsmatch.
17.30: Final.

Den svenska truppen

Målvakter:

Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen, 85 A-landskamper/2 mål.
Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen, 71/1.
Tobias Thulin, Redbergslids IK, 12/0 (reservmålvakt).

Vänstersex:

Jerry Tollbring, Rhein-Neckar Löwen, 49/149
Hampus Wanne, SG Flensburg-Handewitt, 20/42.

Mittsex:

Andreas Nilsson, Telekom Veszprem, 120/271.
Jesper Nielsen, Rhein-Neckar Löwen, 100/134.
Max Darj, Bergischer HC, 39/21.

Högersex:

Niclas Ekberg, THW Kiel, 165/675.
Mattias Zachrisson, Füchse Berlin, 116/266.

Vänsternio:

Kim Ekdahl Du Rietz, 75/225.
Lukas Nilsson, THW Kiel, 54/133.
Simon Jeppsson, SG Flensburg-Handewitt, 32/74.

Mittnio:

Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt, 66/236.
Linus Arnesson, Bergischer HC, 19/17.

Högernio:

Kim Andersson, Ystads IF, 227/799.
Albin Lagergren, SC Magdeburg, 34/94.

Vänsternian Philip Henningsson (IFK Kristianstad) var med i den ursprungliga VM-truppen, men han skadade sig sent i december och har fått lämna återbud. Sverige har valt att inte ta in en ersättare för Henningsson.

Lista: Handbollslandslagets bästa målskyttar genom tiderna 00:45