Alpina världscupen 2021–2022: Här är alla tävlingar

Program för världscupen alpint med tv-tider i Viaplay

Anna Swenn Larsson, Sara Hector och Kristoffer Jakobsen.
Anna Swenn Larsson, Sara Hector och Kristoffer Jakobsen.

När och var avgörs världscupen i alpint 2021/2022?

I vilka kanaler ser du tävlingarna och vilka svenskar kan vinna?

Sportbladet ger dig allt du behöver veta om årets säsong.

Så sänds världscupen i alpint

Nent tog över rättigheterna till alpina världscupen 2021–22. Alla tävlingar kommer att sändas live på Viaplay och majoriteten av tävlingarna kommer även att sändas på tv i TV6.

Tävlingarna kommer att kommenteras av Janne Blomqvist med Frida Hansdotter, Kajsa Kling och Jessica Lindell Vikarby som experter.

Tävlingsschemat alpina världscupen 2021/2022

23–24 oktober, Sölden, Österrike

Lördag:

  • 10.00: Damer, storslalom, åk 1
  • 13.15: Damer, storslalom, åk 2

Söndag:

  • 10.00: Herrar, storslalom, åk 1
  • 13.30: Herrar, storslalom, åk 2

13–14 november, Lech/Zürs, Österrike

Lördag:

  • 10.00: Damer, parallellstorslalom, åk 1
  • 17.00: Damer, parallellstorslalom, åk 2

Söndag:

  • 10.00: Herrar, parallellstorslalom, åk 1
  • 16.00: Herrar, parallellstorslalom, åk 2

20–21 november, Levi, Finland

Lördag:

  • 10.30: Damer, slalom, åk 1
  • 13.30: Damer, slalom, åk 2

Söndag:

  • 10.00: Damer, slalom, åk 1
  • 13.30: Damer, slalom, åk 2

26–28 november, Lake Louise, Kanada

Fredag:

  • 20.00: Herrar, störtlopp

Lördag:

  • 20.15: Herrar, störtlopp

Söndag:

  • 20.15: Herrar, Super G

27–28 november, Killington, USA

Lördag:

  • 16.00: Damer, storslalom, åk 1
  • 19.00: Damer, storslalom, åk 2

Söndag:

  • 15.45: Damer, slalom, åk 1
  • 18.45: Damer, slalom, åk 2

3–5 december, Lake Louise, Kanada

Fredag:

  • 20.30: Damer, störtlopp

Lördag:

  • 20.30: Damer, störtlopp

Söndag:

  • 18.30: Damer, Super G

3–5 december, Beaver Creek, USA

Fredag:

  • 18.45: Herrar, Super G

Lördag:

  • 19.00: Herrar, störtlopp

Söndag:

  • 20.00: Herrar, Super G

11–12 december, St. Moritz, Schweiz

Lördag:

  • 10.30: Damer, Super G

Söndag:

  • 10.30: Damer, Super G

11–12 december, Val d’lsere, Frankrike

Lördag:

  • 09.30: Herrar, storslalom, åk 1
  • 13.00: Herrar, storslalom, åk 2

Söndag:

  • Herrar, slalom

17–18 december, Val Gardera / Groeden, Italien

Fredag:

  • 11.45: Herrar, Super G

Lördag:

  • 11.45: Herrar, störtlopp

18–19 december, Val d’lsere, Frankrike

Lördag:

  • 10.30: Damer, störtlopp

Söndag:

  • 11.00: Damer, Super G

19–20 december, Alta Badia, Italien

Söndag:

  • 10.00: Herrar, storslalom, åk 1
  • 13.30: Herrar, storslalom, åk 2

Måndag:

  • 10.00: Herrar, storslalom, åk 1
  • 13.00: Herrar, storslalom, åk 2

21 december, Courchevel, Frankrike

Tisdag:

  • 10.00: Damer, storslalom, åk 1
  • 13.00: Damer, storslalom, åk 2

22 december, Madonna di Campiglio, Italien

Onsdag:

  • 17.45: Herrar, slalom, åk 1
  • 20.45: Herrar, slalom, åk 2

28–29 december, Bormio, Italien

Tisdag:

  • 11.30: Herrar, störtlopp

Onsdag:

  • 11.30: Herrar, Super G

28–29 december, Lienz, Österrike

Tisdag:

  • 10.00: Damer, storslalom, åk 1
  • 13.00: Damer, storslalom, åk 2

Onsdag:

  • 15.15: Damer, slalom, åk 1
  • 18.30: Damer, slalom, åk 2

4–5 januari, Zagreb, Kroatien

Tisdag:

  • 13.00: Damer, slalom, åk 1
  • 16.05: Damer, slalom, åk 2

Onsdag:

  • 15.30: Herrar, slalom, åk 1
  • 18.40: Herrar, slalom, åk 2

8–9 januari, Maribor, Slovenien

Lördag:

  • 09.30: Damer, storslalom, åk 1
  • 12.30: Damer, storslalom, åk 2

Söndag:

  • 9.30: Damer, slalom, åk 1
  • 12.30: Damer, slalom, åk 2

8–9 januari, Adelboden, Schweiz

Lördag:

  • 10.30: Herrar, storslalom, åk 1
  • 13.30: Herrar, storslalom, åk 2

Söndag:

  • 10.30: Herrar, slalom, åk 1
  • 13.30: Herrar, slalom, åk 2

11 januari, Flachau, Österrike

Tisdag:

  • 18.00: Damer, slalom, åk 1
  • 20.45: Damer, slalom, åk 2

14–16 januari, Wengen, Schweiz

Fredag:

  • 12.30: Herrar, störtlopp

Lördag:

  • 12.30: Herrar, störtlopp

Söndag:

  • 10.15: Herrar, slalom, åk 1
  • 13.30: Herrar, slalom, åk 2

15–16 januari, Zauchensee, Österrike

Lördag:

  • 10.45: Damer, störtlopp

Söndag:

  • 11.30: Damer, Super G

21–23 januari, Kitzbühel, Österrike

Fredag:

  • 11.30, Herrar, störtlopp

Lördag:

  • 11.30: Herrar, störtlopp

Söndag:

  • 10.30: Herrar, slalom, åk 1
  • 13.30: Herrar, slalom, åk 2

22–23 januari, Cortina d'Ampezzo, Italien

Lördag:

  • 10.00: Damer, störtlopp

Söndag:

  • 11.45: Damer, Super G

25 januari, Kronplatz, Italien

Tisdag:

  • 10.30: Damer, storslalom, åk 1
  • 13.30: Damer, storslalom, åk 2

25 januari, Schladming, Österrike

Tisdag:

  • 17.45: Herrar, slalom, åk 1
  • 20.45: Herrar, slalom, åk 2

29–30 januari, Garmisch Partenkirchen, Tyskland

Lördag:

  • 11.30: Damer, störtlopp

Söndag:

  • 11.30: Damer, Super G

26–27 februari, Crans Montana, Schweiz

Lördag:

  • 10.30: Damer, störtlopp

Söndag:

  • 10.30: Damer, störtlopp

26–27 februari, Garmisch Partenkirchen, Tyskland

Lördag:

  • 09.30: Herrar, slalom, åk 1
  • 12.30: Herrar, slalom, åk 2

Söndag:

  • 09.30: Herrar, slalom, åk 1
  • 12.30: Herrar, slalom, åk 2

5–6 mars, Kvitfjell, Norge

Lördag:

  • 11.30: Herrar, störtlopp

Söndag:

  • 11.00: Herrar, Super-G

5–6 mars, Lenzerheide, Schweiz

Lördag:

  • 10.00: Damer, Super G

Söndag:

  • 10.00: Damer, storslalom, åk 1
  • 13.30: Damer, storslalom, åk 2

11–12 mars, Åre, Sverige

Fredag:

  • 15.00: Damer, storslalom, åk 1
  • 18.00: Damer, storslalom, åk 2

Lördag:

  • 10.30: Damer, slalom, åk 1
  • 13.45: Damer, slalom, åk 2

12–13 mars, Kranjska Gora, Slovenien

Lördag:

  • 9.30: Herrar, storslalom, åk 1
  • 12.30: Herrar, storslalom, åk 2

Söndag:

  • 9.30: Herrar, storslalom, åk 1
  • 12.30: Herrar, storslalom, åk 2

16–20 mars, Courchevel/Meribel, Frankrike

Onsdag:

  • 10.00: Herrar, störtlopp
  • 11.30: Damer, störtlopp

Torsdag:

  • 10.00: Damer, Super G
  • 11.30: Herrar, Super G

Fredag:

  • 12.00: Mixad lagtävling, parallellstorslalom

Lördag:

  • 09:00: Herrar, storslalom, åk 1
  • 10.30: Damer, slalom, åk 1
  • 12.00: Herrar, storslalom, åk 2
  • 13.30: Damer, slalom, åk 2

Söndag:

  • 09:00: Damer, storslalom, åk 1
  • 10.30: Herrar, slalom, åk 1
  • 12.00: Damer, storslalom, åk 2
  • 13.30: Herrar, slalom, åk 2

Sveriges alpina landslag 2021/22

Damer, träningsgrupp 1:

  • Magdalena Fjällström
  • Sara Hector
  • Estelle Alphand
  • Anna Swenn-Larsson
  • Charlotta Säfvenberg
  • Elsa Fermbäck

Damer träningsgrupp 2:

  • Liv Ceder
  • Emma Sahlin
  • Susanne Jakobsen
  • Sara Rask
  • Emelie Henning
  • Hilma Lövblom
  • Lisa Nyberg
  • Moa Boström-Müssener,
  • Hanna Aronsson-Elfman

Herrar, träningsgrupp 1:

  • Kristoffer Jakobsen
  • Mattias Rönngren

Herrar, träningsgrupp 2:

  • Adam Hofstedt
  • Jesper Brändholm
  • Carl Jonsson
  • Tobias Hedström
  • Tobias Windingstad
  • Gustaf Lindqvist
  • William Hansson
  • Lukas Ermeskog
  • Fabian Ax Swartz

Herrar, träningsgrupp 3:

  • David Törnqvist
  • Lukas Karlberg
  • Axel Lindqvist
  • William Jonsson
  • Emil Nyberg
  • Philip Lundquist

Så hittar du resultaten i alpina världscupen

Alla resultat från världscupen går att hitta på internationella skidförbundets hemsida, här.

Totalställningen i världscupen 2020/21

Damer:

  • 1) Petra Vlahová, Slovakien, 1416 poäng
  • 2) Lara Gut-Behrami, Schweiz, 1256 poäng
  • 3) Michelle Gisin, Schweiz, 1130 poäng
  • 4) Mikaela Shiffrin, USA, 1075 poäng
  • 5) Katharina Liensberger, Österrike, 903 poäng

Herrar:

  • 1) Alexis Pinturualt, Frankrike, 1260 poäng
  • 2) Marco Odermatt, Schweiz, 1093 poäng
  • 3) Marco Schwarz, Österrike, 814 poäng
  • 4) Loïc Melliard, Schweiz, 805 poäng
  • 5) Filip Zubčić, Kroatien, 764 poäng
Publisert:

LÄS VIDARE

Sportbladets Nyhetsbrev

Signa upp dig och få Sportbladets nyhetsbrev varje vecka – helt gratis! Artiklar du inte får missa, heta krönikor från våra experter och en massa smaskigt extramaterial.