Här börjar svenska klassresan mot Aten

SPORTBLADET

Den svenska OS-truppen har börjat resa ner till Aten.

Sportbladets Johan Flinck samlade allihop i ett plan och bestämde var de skulle sitta.

Nu är det upp till de aktiva att på plats i Aten göra sina egna klassresor och överraska oss – helst positivt.

I EN KLASS FÖR SIG

Allt annat än guld och de får gå hem

Stefan Holm, friidrott höjdhopp

Carolina Klüft, friidrott sjukamp, längd

Christian Olsson, friidrott tresteg

FÖRSTA KLASS

Guldhoppen som sitter långt fram

Fotboll damer

Jan Brink, ridsport dressyr ind/lag

Malin Baryard, ridsport ind/lag

Linda Algotsson, ridsport fälttävlan ind/lag

Ara Abrahamian, brottning 84 kg

Martin Lidberg, brottning 96 kg

Susanne Ljungskog, cykel linje & tempo

Markus Oscarsson, kanot K2 1000 m

Henrik Nilsson, kanot K2 1000 m

Erik Johansson, modern femkamp

Fredrik Lööf, segling starbåt

Anders Ekström, segling starbåt

Pia Hansen, skytte dubbel trap

BUSINESS CLASS

Här är gänget som gör sitt jobb bra och har chans på medalj

Patrik Kristiansson, friidrott stavhopp

Therese Alshammar, 50 m fr, 4x100 m fr

A-K Kammerling, 100 m fjäril, 4x100 m fr

R-G Bengtsson, ridsport hopp ind/lag

Peter Eriksson, ridsport hopp ind/lag

P. Fredricsson, ridsport hopp nd/lag

Anna Lindberg, simhopp 3 m

Sara Eriksson, brottning 63 kg,

Jimmy Samuelsson, brottning 66 kg

Magnus Petersson, bågskytte ind/lag

Therese Torgersson, segling 470

Vendela Zachrisson, segling 470

Johan Molund, segling 470

Martin Andersson, segling 470

Karl Suneson, segling laser

Håkan Dahlby, skytte dubbel trap

Jonas Edman, skytte gevär 60 liggande

Emil Andersson, skytte running target

Ida-Theres Karlsson, brottning 55 kg

EKONOMIKLASS

En plats bland de åtta bästa kan vi hoppas på

Peter Karlsson, bordtennis singel

Jörgen Persson, bordtennis singel/dubbel

Jan-Ove Waldner, bordtennis singel/dubbel

Staffan Strand, friidrott höjdhopp

Robert Kronberg, friidrott 110 m häck

J Sjöberg, simning 4x100 m fr, 4x200 m fr

J Lillhage, simning 200 m fr, 4x100 fr, 4x200

Cathrin Carlzon, simning 4x100 m

M. Svahnström, simning 4x100 m, 4x200

S. Nystrand, simning 50 m fr, 4x100 m fr

Jonas Björkman, tennis singel/dubbel

Joachim Johansson, tennis dubbel/singel

Robin Söderling, tennis singel

Marina Andrievskaia, badminton singel

Patrick Bogere, boxning 64 kg

Jonas Andersson, bågskytte ind/lag

Mattias Eriksson, bågskytte ind/lag

Magnus Bäckstedt, cykel linje och tempo

Daniel Birgmark, segling finnjolle

Martin Strandberg, segling tornado

Kristian Mattsson, segling tornado

Niklas Bergström, skytte running target

TURISTKLASS

SOK säger sig ha plockat bort turisterna till Aten, men vi hittade en hel hop som lika gärna kan gå och kolla in Akropolis

Anna Söderberg, friidrott diskus

Jenny Kallur, friidrott 100 m häck

Susanna Kallur, friidrott 100 m häck

Johan Wissman, friidrott 200 m

Louise Nathhorst, ridsport dressyr ind/lag

T. Wilhelmsson, ridsport dressyr ind/lag

Minna Telde ridsport dressyr ind/lag

Magnus Gällerdal, ridsport fälttävlan ind/lag

Sara Algotsson, ridsport fälttävlan ind/lag

Ida Mattsson, simning 4x200 m

Lotta Wänberg, simning 4x200 m

Maria Östling, simning 100 m bröst

M Gustafsson, simning 100 m & 200 m bröst

Mattias Ohlin, simning 4x100 m

Petter Stymne, simning 4x100 m

Lars Frölander, simning 4x100 m

Erik Andersson, simning 4x100 m

Eric la Fleur, simning 4x100 m

Fredrik Bergström, badminton mixed

Johanna Persson, badminton mixed

Mohammad Babulfath, brottning 74 kg

Eddy Bengtsson, brottning 120 kg

Madeleine Lindberg, cykel linje

Camilla Larsson, cykel linje

Thomas Lövkvist, cykel linje

Marcus Ljungqvist, cykel linje

Gustav Larsson, cykel linje

Maria Östergren, mountain bike

Fredrik Kessiakoff, mountain bike

Sanna Askelöf, judo

A Gustafsson, kanot K1 500 m, 1000 m

Anna Karlsson, kanot K2 500 m

Sofia Paldanius, kanot K2 500 m

Thomas En-qvist, tennis singel

Sven Haglund, skytte 50 m gevär

Roger Hansson, skytte 50 m gevär

Marcus Åkerholm, skytte 10 m luftgevär

Björn Berg, beachvolley lag

Simon Dahl, beachvolley lag

SKOLKLASS

Reser med för att se och lära

Mustafa Mohamed, 3000 m hinder

Linus Thörnblad, höjdhopp

Veronica Wagner, gymnastik

Frida Svensson, singel-sculler