Veckans tv-fotboll 6–13 februari

SPORTBLADET

Här är höjdarna i soffan

MÅNDAG

1860 München–Fürth, Bundesliga 2, DSF 20.15, direkt.

Sheffield United–Watford, The Championship, Viasat Sport 2 20.40,

direkt.

San Marino–Sambenedettes, Serie C, Rai Sat Sport 20.45, direkt.

FC Porto–Braga , Superliga, Sportexpressen 21.25, direkt.

TISDAG

Nigeria–Elfenbenskusten, Afrikanska mästerskapen,semifinal, Eurosport

14.00, direkt.

Sengegal–Egypten, Afrikanska mästerskapen, semifinal, Eurosport 18.00,

direkt.

Niki Volos–AEK Athen, grekiska cupen, ERT Sat 18.00, direkt.

Hertha Berlin–Bayern München, Bundesliga, Sportexpressen 19.55, direkt.

Vicenza–Torino, Serie B, Rai Sport Sat 20.30, direkt.

Birmingham–Reading, FA-cupen, Viasat Sport 1 20.40, direkt.

Monaco–Nice, Coupe de la Ligue, France 2 21.00, direkt.

ONSDAG

Nancy-Le Mans, Coupe de la Ligue, France 3 16.00, direkt.

Catanzaro–Triestina, Serie B, Eurosport 2 20.00, direkt.

Utrecht–PSV Eindhoven, Eredivisie, Viasat Sport 19.55, direkt.

Borussia Mönchengladbach–Schalke 04, Bundesliga, NRK2 20.00, direkt.

Fiorentina–Inter, Serie A, Canal+ Sport 20.25, direkt.

Real Zaragoza–Real Madrid, Copa del Rey, Sportexpressen 20.55, direkt.

Catania–Crotone,Serie B, Eurosport 2 21.00, direkt.

Chelesea–Everton, FA-cupen, Viasat Sport 1 21.00, direkt.

Benfica-Nacional, Taca de Portugal, RTPI 21.45, direkt.

TORSDAG

Afrikanska mästerskapen, bronsmatch, Eurosport 16.45, direkt.

Bröndby–FC Köpenhamn, Royal League, Kanal 5 Danmark 19.00, direkt.

Espanol–Deportivo La Coruna, Copa del Rey, Sportexpressen 21.00, direkt.

FREDAG

Afrikanska mästerskapen, final, Eurosport 16.45, direkt.

Reading–Southampton, The Championship, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

LÖRDAG

Wigan–Liverpool, Premier League, Canal+ Sport 13.45, direkt.

Schalke 04–Bayer Leverkusen, Bundesliga, Sportexpressen 15.25, direkt.

Derby–Leeds, The Championship, Viasat Sport 1 15.45, direkt.

Arsenal–Bolton, Premier League, Canal+ 15.55, direkt.

Middlesbrough–Chelsea, Premier League, Canal+ Sport 16.00, direkt.

Lens–Lyon, Ligue 1, Viasat Sport 2 17.10, direkt.

Athletic Bilboa–Real Madrid, Primera Division, TV4 Plus 21.55, direkt.

Beleneneses–Porto, Superliga, Sportexpressen 22.25, direkt.

SÖNDAG

ADO den Haag–Ajax, Eredivisie, Viasat Sport 2 12.25, direkt.

Rangers–Celtic, SPL, Visat Sport 1 13.25, direkt.

Sunderland–Tottenham, Premier League, Canal+ 14.25, direkt.

Cagliari–Lecce, Serie A, TV4 14.30, direkt.

Reggina–Milan, Serie A, Canal+ Sport 15.00, direkt.

IFK Göteborg–Djurgården, Royal League, Kanal 5 15.30, direkt.

FC Köpenhamn–Lilleström, TV Norge, Royal League, TV Norge 16.00, direkt.

Zürich–Basel, Super League, Sat1 Schweiz 16.15, direkt.

Manchester City–Charlton, Premier League, Canal+ Sport 17.00, direkt.

Atletico Madrid–Real Sociedad, Primera Division, TV4 Plus 19.00.

Vitoria Setbal–Sporting Lissabon, Superliga, RTPI 19.30, direkt.

Inter–Juventus, Serie A, Canal+ Sport 20.15, direkt.

Lille–Paris Saint Germain, Ligue 1 20.55, direkt.

Valencia–Barcelona, Primera Division, TV4 Plus 21.00, direkt.

Urval: Frank Östergren