Superguide inför Finnkampen 2017 – allt du behöver veta

Foto: Jessica Gow/TT
Finnkampen 2017 - med Daniel Ståhl i diskus.
SPORTBLADET

I helgen smäller det.

Sverige mot Finland i den prestigefyllda friidrottslandskampen på Stockholms Stadion.

Här är allt du behöver veta inför Finnkampen.

Massor av världsrekord har slagits på Stockholms Stadion genom åren. Blir det nya i helgen?

Då är det dags för en ny upplaga av Finnkampen – Sverige mot Finland i den enda nuvarande landskampen i friidrott i världen.

Här är allt du behöver veta:

Finnkampen – bakgrund

Finnkampen består egentligen av fyra landskamper: en för herrar, en för damer, en för pojkar och en för flickor. Tävlingen genomförs vanligen vartannat år i Sverige och vartannat i Finland. Premiäråret var 1925.

Finnkampen 2017 – grenar/tider

Lördag 2 september:

16.00: Diskus (damer)
16.05: 110 meter häck (herrar)
16.10: Tresteg (d)
16.15: 100 meter häck (d)
16.15: Stav (h)
16.30: 10 000 meter (h)
17.15: 100 meter (d)
17.15: Slägga (h)
17.25: 400 meter (h)
17.35: 800 meter (d)
17.45: 3 000 meter hinder (h)
18.00: 400 meter (d)
18.00: Höjd (h)
18.10: 100 meter (h)
18.10: Kula (h)
18.20: 5 000 meter (d)
18.25: Längd (h)
18.40: Spjut (d)
18.45: 4x100 meter (pojkar)
18.55: 4x100 meter (flickor)
19.05: 1 500 meter (h)
19.15: 4x100 meter (d)
19.22: 4x100 meter (h)

Söndagen den 3 september:

13.05: Spjut (h)
13.10: 400 meter häck (d)
13.10: Tresteg (h)
13.20: 400 meter häck (h)
13.25: Kula (d)
13.35: 10 000 meter gång (h)
14.15: 200 meter (h)
14.15: Slägga (d)
14.25: Stav (d)
14.30: 3 000 meter hinder (d)
14.35: Höjd (d)
15.10: Längd (d)
15.20: 200 meter (d)
15.30: 5 000 meter (h)
15.40: Diskus (h)
15.55: 4x400 meter (h)
16.05: 4x400 meter (d)
16.15: 1 500 meter (d)
16.25: 800 meter (h)

Alla rekord från Finnkampen hittas HÄR.

Finnkampen 2017 – tv-tider

SVT sänder Finnkampen även i år, både i regional-tv och på SVT play.

Lördag 2 september:

SVT1: 15.45-17.50 (även i SVT Play)

SVT2: 17.50-19.45 (även i SVT Play)

Söndag 3 september:

SVT1: 13.00-16.30 (även i SVT Play)

Finnkampen 2017 – svenska stjärnor

Daniel Ståhl (diskus), Michel Tornéus (längdhopp), Sofie Skoog (höjd) och Meraf Bahta (distanslöpning) är några av de blågula stjärnorna på plats, medan Angelica Bengtsson (stav) och Lovisa Lindh (distanslöpning) missar tävlingen på grund av skador.

Hela startlistan hittas HÄR.

Finnkampen 2017 – biljetter

Biljettpriserna varierar beroende på plats. Onumrerade platser är billigast och kostar 195 kronor, medan övriga (numrerade) kostar från 295 till 530 kronor.

Länk till biljetter hittas HÄR. (Biljetter går även att köpa på plats, vid entré Klocktornet, med kort eller Swish).

Finnkampen 2017 – poängräkning

Poängen baseras på placering:

Etta = 7 poäng
Tvåa = 5 poäng
Trea = 4 poäng
Fyra = 3 poäng
Femma = 2 poäng
Sexa = 1 poäng.

Stafett:

Etta = 5 poäng
Tvåa = 2 poäng.

Finnkampen – arena 2017

Stockholms Stadion. Sveriges tionde största fotbollsarena med en kapacitet på 14 417. Invigdes 1912 och är tidigare hemmaarena för AIK (1912–1936) och Djurgårdens IF (1936–2013). I dag lirar Djurgårdens damer där. Annars värdarena för friidrottstävlingar som DN-galan och Diamond League.

Finnkampen 2017 – resultat

Aktuella resultat från Finnkampen hittas HÄR.

Finnkampen – tidigare vinnare

Finland leder totalen (sammanlagda resultat från alla tävlingar 1925-2016) på 69 segrar, mot Sveriges 67. De finländska herrarna har 45 segrar, mot svenskarnas 31. På damsidan, där tävlingarna startade 1953, leder dock svenskorna med 36 segrar mot 24. Sverige har vunnit totala dubbelsegrar i båda kamperna 2013, 2014 och 2016.

Alla resultat från tidigare år hittas HÄR.

Finnkampen 2017 – svenska truppen

Herrar:

100 meter

Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS
Austin Hamilton 97 Malmö AI
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad

200 meter

Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS
Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
Nil de Oliveira, 86, Tureberg

400 meter

Niklas Bergman Larsson 98 Linköpings GIF
Joel Groth 91 Bollnäs FIK
Erik Martinsson 96 Gefle IF

800 meter

Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
Andreas Almgren 95 Turebergs FK
Joakim Andersson 92 IFK Trelleborg

1 500 meter

Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
Andreas Almgren 95 Turebergs FK
Elmar Engholm 92 Hässelby SK

5 000 meter

Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
Jonas Leanderson 91 Malmö AI
Napoleon Solomon 94 Turebergs FK

10 000 meter

Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
David Nilsson 87 Högby IF
Gabriel Steffensen 96 Mölndals AIK

3 000 meter hinder

Robin Lindgren 90 Örgryte IS
Napoleon Solomon 94 Turebergs FK
Vidar Johansson 96 Sävedalen AIS

110 meter häck

Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS
Max Hrelja 98 Malmö AI
Petter Gustafsson, 94 IK Hakarpspojkarna

400 meter häck

William Frobe 98 Täby IS
Isak Andersson 96 Upsala IF
Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge AIS

Höjd

Philip Frifelt Lundqvist 89 Mölndals AIK
Oskar Lundqvist 97 Upsala IF
Jakob Thorvalsson 88 IFK Lidingö

Stav

Carl Sténson 93 Hellas FK
Rasmus Carlsson 88 KFUM Örebro
Melker Svärd-Jacobsson 94 Örgryte IS

Längd

Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI
Andreas Otterling 86 IFK Lidingö
Michel Torneus 86 Hammarby IF

Tresteg

Erik Ehrin 90 Hammarby IF
Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS
Simon Karlén 94 IF Göta Karlstad

Kula

Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS
Wictor Petersson 98 Malmö AI
Mats Olsson, 86, Hässelby SK

Diskus

Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Simon Pettersson 94 Upsala IF
Axel Härstedt 87 Malmö AI

Slägga

Ragnar Carlsson 00 Falu IK
Mattias Lindberg 90 Skellefteå AIK
Oscar Vesterlund 93 IF Göta Karlstad

Spjut

Sebastian Thörngren, 93, IFK Växjö
Jiannis Smalios 87 Thorengruppen TFC
Jonathan Harley 93 Ullevi FK

4x100 meter

Austin Hamilton 98 Malmö AI
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
Nil de Oliveira, 86, Tureberg
Odain Rose 92 Thorengruppen

4x400 meter

Erik Martinsson 96 Gefle IF
Niklas Bergman Larsson 98 Linköpings GIF
Felix Francois 90 Örgryte IS
Anton Sigurtsson 96 Malmö AI

Damer:

100 meter

Elin Östlund 91 KFUM Örebro
Malin Ström 86 Bollnäs FIK
Isabelle Eurenius 89 Spårvägens FK

200 meter

Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK
Elin Östlund 91 KFUM Örebro
Malin Ström 86 Bollnäs FIK

400 meter

Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK
Lisa Duffy 93 Hässelby SK
Josefin Magnusson 89 Malmö AI

800 meter

Meraf Bahta 89 Hälle IF
Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
Isabella Andersson 97 Turebergs FK

1 500 meter

Isabella Andersson 97 Turebergs FK
Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
Linn Nilsson 90 Hälle IF

5 000 meter

Linn Nilsson 90 Hälle IF
Maria Larsson 94 Örgyte IS
Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK

10 000 meter

Meraf Bahta 89 Hälle IF
Hanna Lindholm 79 Huddinge AIS
Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK

3 000 meter hinder

Frida Kristiansson 92 Örgryte IS
Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
Maria Larsson 94 Örgryte IS

100 meter häck

Amanda Hansson 98 Hässelby SK
Elin Westerlund 90 Spårvägens FK
Sofia Mossberg 95 Falu IK

400 meter häck

Sofia Jonsson 94 Hässelby SK
Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi FK

Höjd

Sofie Skoog 90 IF Göta Karlstad
Erika Kinsey 88 Trångsvikens IF
Maja Nilsson 99 Motala AIF

Stav

Michaela Meijer 93 Örgryte IS
Hanna Jansson 95 Ullevi FK
Annika Jönsson 96 IFK Helsingborg

Längd

Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika
Malin Marmbrandt 85 Västerås FK

Tresteg

Rebecka Abrahamsson 94 FIF Gnistan
Malin Marmbrandt 85 Västerås FK
Madeline Nilsson 91 Gefle IF

Kula

Fanny Roos 95 Athletics 24Seven
Sara Lennman 96 Katrineholm SK
Amanda Malmehed 98 IF Göta Karlstad

Diskus

Vanessa Kamga 98 Upsala IF
Fanny Roos 95 Atheltics 24Seven
Anna Karlsson 98 Motala AIF

Slägga

Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
Ida Storm 91 Malmö AI
Marinda Petersson 95 Malmö AI

Spjut

Sofi Flink 95 Västerås FK
Malin Haglund 88 Ullevi FK
Elisabeth Lithell 90 KFUM Örebro

4x100 meter

Malin Ström 86 Bollnäs FIK
Elin Östlund 91 KFUM Örebro
Jessica Östlund 93 Hässelby SK
Isabelle Eurienius 89 Spårvägens FK

4x400 meter

Lisa Duffy 93 Hässelby SK
Matilda Hellqvist 93 Ullevi SK
Josefin Magnusson Malmö AI
Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi SK

* Alla tider och startlistor är preliminära.