Guide: Handbolls-VM damer 2019

avGustaf Ränkeskog

Foto: LUDVIG THUNMAN / BILDBYRÅN
Svenska handbollslandslaget

Årets handbolls-VM för damer går av stapeln i Japan.

Men hur påverkar det matchtiderna, och vilka möter Sverige i gruppspelet?

Sportbladet ger dig allt du behöver veta inför det stundande världsmästerskapet.

Handbolls-VM i Japan inleds 30 november och pågår fram till 15 december. Sveriges damer kommer spela sina gruppspelsmatcher i Park Dome Kumamoto, Higashi-ku. Arenan rymmer 10 000 åskådare och kommer även fungera som finalarena. Övriga spelorter är Minami-ku, Nishi-ku, Yatsushiro och Yamaga.

Sverige inleder mästerskapet mot Kongo-Kinshasa, 30 november klockan 20.30, lokal tid.

Tidsskillnaden mellan Japan och Sverige innebär att matcherna kommer spelas under morgonen och förmiddagen, svensk tid.

Sveriges spelschema och resultat – datum och tider

30 november
12.30: Sverige–Kongo-Kinshasa 26–16
2 december
12.30: Kina–Sverige 19–32
3 december
11.30: Sverige–Japan 34–26
5 december
12.30: Sverige–Argentina 30–23
6 december
12.30: Ryssland–Sverige 30–22
8 december
12.30: Sverige – Spanien 28–28
10 december
12.30: Sverige – Rumänien
11 december
12.30: Sverige – Montenegro

Avkasttider för huvudrundan ska bekräftas.

Huvudrunda – grupper, matcher och datum

Grupp 1: Nederländerna, Norge, Serbien, Sydkorea, Tyskland, Danmark
Grupp 2: Ryssland, Spanien, Sverige, Montenegro, Rumänien, Japan

8 december
Grupp 1: Norge–Danmark
Grupp 1: Serbien–Sydkorea
Grupp 1: Nederländerna–Tyskland
Grupp 2: Montenegro–Japan
Grupp 2: Rumänien–Ryssland
Grupp 2: Spanien–Sverige
9 december
Grupp 1: Sydkorea–Norge
Grupp 1: Tyskland–Serbien
Grupp 1: Danmark–Nederländerna
10 december
Grupp 2: Ryssland–Montenegro
Grupp 2: Sverige–Rumänien
Grupp 2: Japan–Spanien
11 december
Grupp 1: Serbien–Danmark
Grupp 1: Norge–Tyskland
Grupp 1: Nederländerna–Sydkorea
Grupp 2: Rumänien–Japan
Grupp 2: Montenegro–Sverige
Grupp 2: Spanien–Ryssland

Grupper – handbolls-VM 2019

Grupp A:

Nederländerna, Norge, Serbien, Slovenien, Angola och Kuba.

Grupp B

Frankrike, Danmark, Tyskland, Sydkorea, Brasilien och Australien.

Grupp C

Rumänien, Ungern, Montenegro, Spanien, Senegal och Kazakstan.

Grupp D

Ryssland, Sverige, Japan, Kina, Argentina och Kongo-Kinshasa.

Komplett spelschema och resultat

30 november 2019
07.00: Serbien–Angola
07.00: Tyskland–Brasilien
07.00: Montenegro–Senegal
07.00: Japan–Argentina
10.00: Nederländerna–Slovenien
10.00: Frankrike–Sydkorea
10.00: Rumänien–Spanien
10.00: Ryssland–Kina
10.00: Ungern–Kazakstan
12.30: Norge–Kuba
12.30: Danmark–Australien
12.30: Sverige–Kongo-Kinshasa

1 december 2019
07.00: Australien–Tyskland
07.00: Kazakstan–Montenegro
10.00: Brasilien–Frankrike
10.00: Spanien–Ungern
10.00: Senegal–Rumänien
12.30: Sydkorea–Danmark

2 december 2019
04.30: Kuba–Serbien
07.00: Angola–Nederländerna
07.00: Argentina–Ryssland
10.00: Kongo-Kinshasa–Japan
12.30: Slovenien–Norge
12.30: Kina–Sverige

3 december 2019
06.30: Ryssland–Kongo-Kinshasa
07.00: Nederländerna–Kuba
07.00: Spanien–Senegal
07.00: Sydkorea–Brasilien
07.00: Ungern–Montenegro
09.00: Kina–Argentina
10.00: Slovenien–Angola
11.00: Frankrike–Australien
11.00: Rumänien–Kazakstan
11.30: Sverige–Japan
12.30: Danmark–Tyskland
12.30: Norge–Serbien

4 december 2019
07.00: Australien–Sydkorea
07.00: Kazakstan–Spanien
07.00: Montenegro–Rumänien
11.00: Tyskland–Frankrike
11.00: Ungern–Senegal
12.30: Danmark–Brasilien

5 december 2019
07.00: Kongo-Kinshasa–Kina
07.00: Kuba–Slovenien
10.00: Japan–Ryssland
10.00: Serbien–Nederländerna
12.30: Norge–Angola
12.30: Sverige–Argentina

6 december 2019
07.00: Brasilien–Australien
07.00: Japan–Kina
07.00: Montenegro–Spanien
07.00: Senegal–Kazakstan
07.00: Serbien–Slovenien
10.00: Angola–Kuba
10.00: Argentina–Kongo-Kinshasa
11.00: Rumänien–Ungern
11.00: Tyskland–Sydkorea
12.30: Frankrike–Danmark
12.30: Nederländerna–Norge
12.30: Ryssland–Sverige

Huvudrunda och slutspel:

De tre bästa lagen från varje grupp går sedan vidare till huvudrundan som spelas 8–11 december. Ettan och tvåan i grupperna avancerar sedan till semifinal.
Semifinalerna spelas den 13 december, medan final och bronsmatch spelas den 15 december.

Så sänds handbolls-VM:

NENT Group har rättigheterna i Sverige för handbolls-VM, och kommer troligtvis sända matcherna på TV3 och TV10. Samtliga matcher kommer kunna följas på Viaplay.

Sveriges VM-trupp:

Målvakter:
Filippa Idéhn, Silkeborg-Voel KFUM
Martina Thörn, Århus United
Jessica Ryde, Herning-Ikast Håndbold
Vänstersex:
Olivia Mellegård, Köpenhamn Håndbold
Marie Wall, Köpenhamn Håndbold
Mittsex:
Linn Blohm, Köpenhamn Håndbold
Anna Lagerquist, Nykøbing-Falster HK
Johanna Forsberg, IK Sävehof
Högersex:
Nathalie Hagman, Odense Håndbold
Mathilda Lundström, Skuru IK
Vänsternio:
Jamina Roberts, Randers HK
Mikaela Mässing, Thüringer HC
Kristin Thorleifsdóttir, H65 Höör
Mittnio:
Bella Gulldén, Brest Bretagne
Carin Strömberg, Viborg HK
Melissa Petrén, Horsens Håndbold
Högernio:
Hanna Blomstrand, Köpenhamn Håndbold
Emma Lindqvist, H65 Höör

ARTIKELN HANDLAR OM