Guide: Idrottsgalan 2020 – tv-tider och nomineringar

avAnton Johansson

Publicerad:
Uppdaterad:

Det har blivit dags för Sveriges största idrottsstjärnor att prisas.

Här är det du behöver veta inför Idrottsgalan i Globen på måndag kväll.

Foto: JOHANNA LUNDBERG / BILDBYRÅN
Sveriges största idrottsstjärnor ska prisas på Idrottsgalan 2020.

Idrottsgalan 2020

När?

Måndagen 27 januari i Globen, Stockholm.

Sänds?

Galan direktsänds i SVT1 20.00–22.30 med Kristin Kaspersen som programledare. Sänds även i SVT Play 16.45–23.00 och Sveriges Radio P4 20.00–22.30.

Vad står på menyn?

Välkomstdrink: Faustino Cava Brut Reserva, Rioja, Spanien.

Förrätt: Brynt kammussla, forellrom, grillat plommon, emulsion på rökt lax, sojabönor, syrad romanesco, grapefruktgelé, friterad spenat, tunnbröd. 

Faustino V, Viura Chardonnay, Spanien.

Varmrätt: Rostad kalventrecôte, vinteräpplen, confiterad jordärtskocka och majrova, smörbakad morot, sås på cidervinägersenap, terrinne på potatis och lagrad Grevé. 

Faustino VII, Rioja, Spanien.

Dessert: Två sorters pannacotta på Manjari och Dulcey Valrhonachoklad, vispade blåbär, havre- och kaffeboll med maräng. 

Kaffe och avec.

Uppträdanden

Sarah Dawn Finer, Benjamin Ingrosso, Miss Li och konstellationen High Society som består av Karl Dyall, Joachim Bergström och Rennie Mirro.

Hålltider

20:00 Röda Mattan-vimmel

20:05 Öppningsnummer – Kristin Kaspersen och de nominerade

20:10 Årets Ledare

20:22 Årets Lag

20:30 Årets Peppare

20:37 Musiknummer – Miss Li

20:41 Årets Nykomling

20:54 Svenska Dagbladets Bragdguld

21:00 Idrottsakademins Hederspris

21:07 Radiosportens Jerringpris – 6 kandidater blir 3

21:11 Musiknummer – Benjamin Ingrosso

21:14 Fair Play-priset

21:22 Årets Kvinnliga Idrottare

21:30 Musiknummer – The High Society

21:34 Radiosportens Jerringpris – 3 kandidater blir 2

21:36 Årets Manlige Idrottare

21:43 Sportspegelpriset

21:50 In Memoriam med musiknummer av Sarah Dawn Finer

21:56 Årets Prestation

22:05 Svenska internationella pallplatser 2

22:10 Musiknummer – Benjamin Ingrosso

22:14 Radiosportens Jerringpris

Nomineringar

Årets Kvinnliga Idrottare

Tove Alexandersson – Orientering/skidorientering

Stina Nilsson – Längdskidor

Sarah Sjöström – Simning

Hanna Öberg – Skidskytte

Årets Manlige Idrottare

Gustav Bergman – Orientering

Armand Duplantis – Friidrott, stav

Oskar Rozenberg Hallberg – Skateboard, park

Daniel Ståhl – Friidrott, diskus

Årets Nykomling

Alexander Isak – Fotboll

Tilde Johansson – Friidrott

Frida Karlsson – Längdskidor

Truls Möregårdh – Bordtennis

Årets Lag

Damlandslaget – Fotboll

Damstafettlaget 4x5km – Längdskidor

Damstafettlaget – Orientering

Josefin Hermansson & Jenny Wegner – Bowling

Årets Prestation

Angelica Bengtsson – Friidrott, stavhopp

Mattias Falck – Bordtennis

Stina Nilsson – Längdskidor

Hanna Öberg – Skidskytte

Årets Ledare

Håkan Carlsson – Orientering

Peter Gerhardsson – Fotboll

Rikard Grip – Längdskidor

Vésteinn Hafsteinsson – Friidrott

Jerringpriset – nominerade

Armand Duplantis – Friidrott, stav

Jenny Wegner och Josefin Hermansson – Bowling

Frida Karlsson – Längdskidor

Damlandslaget – Fotboll

Mattias Falck – Bordtennis

Stina Nilsson – Längdskidor

Tove Alexandersson – Orientering

Daniel Ståhl – Friidrott, diskus

Övriga priser

SVT-sportens Sportspegelpris

Svenska Dagbladets Bragdguld (Tove Alexandersson)

Årets peppare

Fair Play-priset

Idrottsakademins Hederspris

Laddar Live Upplevelse
Publicerad:
ARTIKELN HANDLAR OM