Friidrotts-VM

SPORTBLADET

Alla tisdagens resultat från Osaka

herrar, 400 m häck, final 1) Kerron Clement, USA, 47,61, 2) Felix Sánchez, Dominikanska republiken, 48,01, 3) Marek Plawgo, Polen, 48,12, 4) James Carter, USA, 48,40, 5) Danny McFarlane, Jamaica, 48,59, 6) Periklís Iakovákis, Grekland, 49,25, 7) Derrick Willimas, USA, 52,97, Adam Kunkel, Kanada, bröt.

3000 m hinder, final 1) Brimin Kiprop Kipruto, Kenya, 8.13,82, 2) Ezekiel Kemboi, do, 8.16,94, 3) Richard Kipkemboi Mateelong, do, 8.17,59, 4) Mustafa Mohamed, Sverige, 8.19,82, 5) Bouabdallah Tahri, Frankrike, 8.20,27, 6) Halil Akkas, Turkiet, 8.22,51, 7) Eliseo Martín, Spanien, 8.22,91, 8) Tareq Mubarak Taher, Bahrain, 8.22,95, 9) Abdelkader Hachlaf, Marocko, 8.24,18, 10) Roba Gary, Etiopien, 8.25,93, 11) Abubaker Ali Kamal, Qatar, 8.26,90, 12) Nahom Mesfin Tariku, Etiopien, 8.28,86.

Diskus, final 1) Gerd Kanter, Estland, 68,94, 2) Robert Harting, Tyskland, 66,68, 3) Rutger Smith, Holland, 66,42, 4) Virgilijus Alekna, Litauen, 65,24, 5) Gábor Máté, Ungern, 64,71, 6) Omar Ahmed El Ghazaly, Egypten, 64,58, 7) Ehsan Hadadi, Iran, 64,53, 8) Aleksander Tammert, Estland, 64,33, 9) Zoltán Kövágó, Ungern, 63,04, 10) Maria Pestano, Spanien, 62,70, 11) Rashid Shafi Al-Dosari, Qatar, 62,60, 12) Piotr Malachowski, Polen, 60,77.

200 m, första kvalomg (vidare till kvartsfinal), heat 1 1) Shinji Takahira, Japan, 20,83, 2) Christopher Williams, Jamaica, 20,88, 3) Basílio de Moraes, Brasilien, 21,09, 4) Franklin Nazareno, Ecuador, 21,18.

Heat 2 1) Tyson Gay, USA, 20,46, 2) Churandy Martina, Nederländska antillerna, 20,47, 3) Sandro Viana, Brasilien 20,47, 4) Matic Osovnikar, Slovenien, 20,51, 5) Visa Hongisto, Finland, 20,56, 6) James Dolphin, NyaZeeland, 20,65, 7) Marco Cribari, Schweiz, 20,71.

Heat 3 1) Bryan Barnett, Kanada, 20,31, 2) Shingo Suetsugu, Japan, 20,47, 3) Patrick Johnson, Australien, 20,48, 4) Brian Dzingai, Zimbabwe, 20,50, 5) Guus Hoogmoed, Holland, 20,57.

Heat 4 1) Anastasios Gousis, Grekland, 20,11, 2) Usain Bolt, Jamaica, 20,12, 3) Brendan Christian, Antigua och Barbuda, 20,23, 4) Marcin Jedrusinski, Polen, 20,31, 5) Arnaldo Abrantes, Portugal, 20,48, 6) Jacobi Mitchell, Bahamas, 20,81, 7) Ivan Teplich, Ryssland, 20,81.

Heat 5 1) Rodney Martin, USA, 20,44, 2) Paul Hession, Irland, 20,46, 3) March Scneeberger, Schweiz, 20,72, 4) Tomoya Kamiyama, Japan, 20,78.

Heat 6 1) Marvin Anderson, Jamaica, 20,43, 2) Kristof Beyens, Belgien, 20,44, 3) Wallace Spearmon, USA, 20,45, 4) Francis Obikwelu, Portugal, 20,61, 5) Amr Ibrahim Mostafa Seoud, Egypten, 20,65.

Kvartsfinal (vidare till semifinal), heat 1 1) Martin 20,25, 2) Dzingai 20,28, 3) Christian 20,36, 4) Williams 20,40.

Heat 2 1) Bolt 20,13, 2) Spearmon 20,26, 3) Martina 20,39, 4) Barnett 20,41.

Heat 3 1) Gay 20,08, 2) Anderson 20,13, 3) Obikwelu 20,38, 4) Jedrusinski 20,53.

Heat 4 1) Hession 20,50, 2) Goúsis 20,51, 3) Beyens 20,52, 4) Johnson 20,62.

400 m, första kvalomg (vidare till semifinal), heat 1 1) Chris Brown, Bahamas, 44,50, 2) John Steffensen, Australien, 44,82, 3) Arismendy Peguero, Dominikanska republiken, 44,92.

Heat 2 1) Jeremy Wariner, USA, 45,10, 2) Avard Moncur, Bahamas, 45,27, 3) David Gillick, Irland, 45,35.

Heat 3 1) Alleyne Francique, Grenada, 44,95, 2) Leslie Djhone, Frankrike, 45,17, 3) Ricardo Chambers, Jamaica, 45,34.

Heat 4 1) LaShawn Merritt, USA, 44,78, 2) Johan Wissman, Sverige, 44,94 (sv rek), 3) Andrae Williams, Bahamas, 45,31, 4) Young Talkmore Nyongani, Zimbabwe, 45,40.

Heat 5 1) Gary Kikaya, Kongo-Kinshasa, 45,21, 2) Sanjay Ayre, Jamaica, 45,28, 3) Timoty Benjamin, Storbritannien, 45,44.

Heat 6 1) Nery Brenes, CostaRica, 45,01, 2) Angelo Taylor, USA, 45,13, 3) William Collazo, Kuba, 45,29, 4) California Molefe, Botswana, 45,36, 5) Michael Blackwood, Jamaica, 45,44.

Heat 7 1) Tyler Cristopher, Kanada, 45,15, 2) Ato Modibo, Trinidad och Tobago, 45,22, 3) Sean Wroe, Australien, 45,39.

Damer, 800 m, final 1) Janeth Jepkosgei, Kenya, 1.56,04, 2) Hasna Benhassi, Marocko, 1.56,99, 3) Mayte Martínez, Spanien, 1.57,62, 4) Olga Kotljarova, Ryssland, 1.58,22, 5) Brigita Langerholc, Slovenien, 1.58,52, 6) Svijatlana Usovitj, Vitryssland, 1.58,92, 7) Svetlana Kljuka, Ryssland, 2.00,90, Maria Mutola, Mozambique, bröt.

Längd, final 1) Tatiana Lebedeva, Ryssland, 7,03, 2) Ljudmila Koltjanova, Ryssland, 6,92, 3) Tatiana Kotova, do, 6,90, 4) Naide Gomes, Portugal, 6,87, 5) Bianca Kappler, Tyskland, 6,81, 6) Maurren Higa Maggi, Brasilien, 6,80, 7) Keila Costa, do, 6,69, 8) Brittney Reese, USA, 6,60, 9) Anju Bobby George, Indien, 6,53, 10) Tianna Madison, USA, 6,47, 11) Viktorija Rybalko, Ukraina, 6,45, 12) Jana Veldakova, Slovakien, 6,21.

Stav, final 1) Jelena Isinbajeva, Ryssland, 4,80, 2) Katerina Badurova, Tjeckien, 4,75, 3) Svetlana Feofanova, Ryssland, 4,75, 4) Monika Pyrek, Polen, 4,75, 5) Vanessa Boslak, Frankrike, 4,70, 6) Fabiana Murer, Brasilien, 4,65, 6) Julija Golubtjikova, Ryssland, 4,65, 8) Anna Rogowska, Polen, 4,60, 9) Tatiana Polnova, Ryssland, 4,60, 10) Jennifer Stuczynski, USA, 4,50, 11) Kym Howe, Australien, 4,50.

100 m häck, semifinal (vidare till final), heat 1 1) Susanna Kallur, Sverige, 12,64, 2) Angela Whyte, Kanada, 12,65, 3) Delloreen Ennis-London, Jamaica, 12,67, 4) LoLo Jones, USA, 12,68.

Heat 2 1) Michelle Perry, USA, 12,55, 2) Perdita Felicien, Kanada, 12,61, 3) Vonette Dixon, Jamaica, 12,65, 4) Virginia Powell, USA, 12,67.

4 00 m häck, semifinal (vidare till final), heat 1 1) Jana Rawlinson, Australien, 53,57, 2) Tasha Danvers-Smith, Storbritannien, 54,08, 3) Jevgenija Isakova, Ryssland, 54,11.

Heat 2 1) Julija Petionkina, Ryssland, 53,82, 2) Huang Xiaoxiao, Kina, 54,00.

Heat 3 1) Anna Jesien, Polen, 53,86, 2) Nickiesha Wilson, Jamaica, 53,97, 3) Tiffany Ross-Williams, USA, 54,15.

Slägga, kval (vidare till final), grupp A 1) Ivana Brkljacic, Kroatien, 74,69, 2) Betty Heidler, Tyskland, 72,27, 3) Manuela Montebrun, Frankrike, 69,77, 4) Arasay Thondike, Kuba, 69,14, 5) Gulfija Chanafejeva, Ryssland, 68,65.

Grupp B 1) Yipsi Moreno, Kuba, 72,82, 2) Zhang Wenxiu, Kina, 71,31, 3) Eileen O'Keeffe, Irland, 71,07, 4) Jelena Konevtsova, Ryssland, 70,65, 5) Kamila Skolimowska, Polen, 70,18, 6) Clarissa Claretti, Italien, 69,53, 7) Yunaika Crawford, Kuba, 68,55.

TT

ARTIKELN HANDLAR OM

Friidrott