GUIDE: Fotbolls-VM 2018 i Ryssland – allt du behöver veta

1 av 4 | Foto: ANDREAS BARDELL
SPORTBLADET

VM i fotboll 2018 i Ryssland börjar den 14 juni och finalen spelas 15 juli.
Sverige får möta Tyskland, Mexico och Sydkorea.
Här är en guide med allt du behöver veta inför mästerskapet.

GRATIS! Ladda ner Sportbladets app i iPhone & Android.

VM 2018 – dagens matcher

14.00 B: Portugal–Marocko, Moskva
17.00 A: Uruguay–Saudiarabien, Rostov vid Don
20.00 B: Iran–Spanien, Kazan

VM 2018 – datum för turneringen

Turneringen spelas 14 juni–15 juli. Gruppspelet pågår 14–28 juni och slutspelet 30 juni–15 juli.

LÄS MER: VM i tv – så sänds matcherna

Så lottades fotbolls-VM – grupperna och spelschemat 00:30

VM 2018 - spelschema med svensk tid

14 juni: 17.00 A: Ryssland–Saudiarabien, Moskva
15 juni: 14.00 A: Egypten–Uruguay, Jekaterinburg
15 juni: 17.00 B: Marocko–Iran, S:t Petersburg
15 juni: 20.00 B: Portugal–Spanien, Sotji
16 juni: 12.00 C: Frankrike–Australien, Kazan
16 juni: 15.00 D: Argentina–Island, Moskva
16 juni: 18.00 C: Peru–Danmark, Saransk
16 juni: 21.00 D: Kroatien–Nigeria, Kaliningrad
17 juni: 14.00 E: Costa Rica–Serbien, Samara
17 juni: 17.00 F: Tyskland–Mexiko, Moskva
17 juni: 20.00 E: Brasilien–Schweiz, Rostov vid Don
18 juni: 14.00 F: Sverige–Sydkorea, Nizjnij Novgorod
18 juni: 17.00 G: Belgien–Panama, Sotji
18 juni: 20.00 G: Tunisien–England, Volgograd
19 juni: 14.00 H: Colombia–Japan, Saransk
19 juni: 17.00 H: Polen–Senegal, Moskva
19 juni: 20.00 A: Ryssland–Egypten, S:t Petersburg
20 juni: 14.00 B: Portugal–Marocko, Moskva
20 juni: 17.00 A: Uruguay–Saudiarabien, Rostov vid Don
20 juni: 20.00 B: Iran–Spanien, Kazan
21 juni: 14.00 C: Danmark–Australien, Samara
21 juni: 17.00 C: Frankrike–Peru, Jekaterinburg
21 juni: 20.00 D: Argentina–Kroatien, Nizjnij Novgorod
22 juni: 14.00 E: Brasilien–Costa Rica, S:t Petersburg
22 juni: 17.00 D: Nigeria–Island, Volgograd
22 juni: 20.00 E: Serbien–Schweiz, Kaliningrad
23 juni: 14.00 G: Belgien–Tunisien, Moskva
23 juni: 17.00 F: Sydkorea–Mexiko, Rostov vid Don
23 juni: 20.00 F: Tyskland–Sverige, Sotji
24 juni: 14.00 G: England–Panama, Nizjnij Novgorod
24 juni: 17.00 H: Japan–Senegal, Jekaterinburg
24 juni: 20.00 H: Polen–Colombia, Kazan
25 juni: 16.00 A: Saudiarabien–Egypten Volgograd
25 juni: 16.00 A: Uruguay–Ryssland, Samara
25 juni: 20.00 B: Iran–Portugal, Saransk
25 juni: 20.00 B: Spanien–Marocko, Kaliningrad
26 juni: 16.00 C: Danmark–Frankrike, Moskva
26 juni: 16.00 C: Australien–Peru, Sotji
26 juni: 20.00 D: Nigeria–Argentina, S:t Petersburg
26 juni: 20.00 D: Island–Kroatien, Rostov vid Don
27 juni: 16.00 F: Sydkorea–Tyskland, Kazan
27 juni: 16.00 F: Mexiko–Sverige, Jekaterinburg
27 juni: 20.00 E: Serbien–Brasilien, Moskva
27 juni: 20.00 E: Schweiz–Costa Rica, Nizjnij Novgorod
28 juni: 16.00 H: Japan–Polen, Volgograd
28 juni: 16.00 H: Senegal–Colombia, Samara
28 juni: 20.00 G: England–Belgien, Kaliningrad
28 juni: 20.00 G: Panama–Tunisien, Saransk

SLUTSPELET

Åttondelsfinaler

50. 30 juni 16.00 1C–2D, Kazan
49. 30 juni 20.00 1A–2B, Sotji
51. 1 juli 16.00, 1B–2A, Moskva
52. 1 juli 20.00, 1D–2C, Nizjnij Novgorod
53. 2 juli 16.00, 1E–2F, Samara
54. 2 juli 20.00, 1G–2H, Rostov vid Don
55. 3 juli 16.00, 1F–2E, S:t Petersburg
56. 3 juli 20.00, 1H–2G, Moskva

Kvartsfinaler

57. 6 juli 16.00, Vinnare 49–Vinnare 50, Nizjnij Novgorod
58. 6 juli 20.00, Vinnare 53–Vinnare 54, Kazan
60. 7 juli 16.00, Vinnare 55–Vinnare 56, Samara
59. 7 juli 20.00, Vinnare 51–Vinnare 52, Sotji

Semifinaler

61. 10 juli 20.00, Vinnare 57–Vinnare 58, S:t Petersburg
62. 11 juli 20.00, Vinnare 59–Vinnare 60, Moskva

Bronsmatch

63. 14 juli 16.00, Förlorare 61–Förlorare 62, S:t Petersburg

Final

64. 15 juli 17.00, Vinnare 61–Vinnare 62, Moskva

OBS: Alla tider angivna är svensk tid.

Grupp A

1. Ryssland

2. Saudiarabien

3. Egypten

4. Uruguay

Grupp B

1. Portugal

2. Spanien

3. Marocko

4. Iran

Grupp C

1. Frankrike

2. Australien

3. Peru

4. Danmark

Grupp D

1. Argentina

2. Island

3. Kroatien

4. Nigeria

Grupp E

1. Brasilien

2. Schweiz

3. Costa Rica

4. Serbien

Grupp F

1. Tyskland

2. Mexiko

3. Sverige

4. Sydkorea

Grupp G

1. Belgien

2. Panama

3. Tunisien

4. England

Grupp H

1. Polen

2. Senegal

3. Colombia

4. Japan


LÄS MER: Stor guide till VM – lag för lag
LÄS MER: Alla artiklar om fotbolls-VM
LÄS MER: VM i tv – så sänds matcherna
LÄS MER: Alla trupper – spelare för spelare
LÄS MER: Resultat i fotbolls-VM – live och tabeller


Sveriges trupp till fotbolls-VM i Ryssland 2018 00:51

Fotbolls-VM 2018 – svenska truppen

Målvakter:

1. Robin Olsen, FC Köpenhamn
12. Karl-Johan Johnsson, Guingamp
23. Kristoffer Nordfeldt, Swansea

Backar:

2. Mikael Lustig, Celtic
3. Victor Nilsson-Lindelöf, Manchester United
4. Andreas Granqvist, Krasnodar
5. Martin Olsson, Swansea
6. Ludwig Augustinsson, Werder Bremen
14. Filip Helander, Bologna
16. Emil Krafth, Bologna
18. Pontus Jansson, Leeds

Mittfältare:

7. Sebastian Larsson, Hull
8. Albin Ekdal, Hamburg
10. Emil Forsberg, RB Leipzig
13. Gustav Svensson, Seattle Sounders
15. Oscar Hiljemark, Genoa
17. Viktor Claesson, Krasnodar
19. Marcus Rohdén, Crotone
21. Jimmy Durmaz, Toulouse

Anfallare:

9. Marcus Berg, Al Ain
11. John Guidetti, Alavés
20. Ola Toivonen, Toulouse
22. Isaac Kiese Thelin, Waasland-Beveren

VM 2018 – här är städerna och arenorna

VM spelas på tolv arenor runt om i Ryssland. Mer utförlig information om arenorna finns här. Kapacitet inom parentes.

Moskva, Luzjniki stadion. (81 000)

S:t Petersburg, S:t Petersburg-stadion. (68 134)

Sotji, Fisjt-stadion. (47 659)

Volgograd, Volgograd Arena. (45 568)

Moskva, Spartak-stadion. (45 360)

Samara, Samara Arena. (44 918)

Kazan, Kazan Arena. (45 105)

Saransk, Mordovia Arena. (45 015)

Rostov vid Don, Rostov Arena. (45 000)

Nizjnij Novgorod, Nizjnij Novgorod-stadion. (44 899)

Kaliningrad, Kaliningrad-stadion. (35 212)

Jekaterinburg, Centralstadion. (35 000)

Stjärnelvan som missar VM 01:16
ARTIKELN HANDLAR OM