Veckans tv-fotboll 10–15 oktober

SPORTBLADET

Här är veckans höjdare i rutan

TISDAG

Sverige-Serbien, U21, EM-kval, Viasat Sport 1 19.30, direkt.

Brasilien-Ecuador, TV4 Plus 19.00, direkt.

Tyskland-England, U21 EM-kval, DSF 20.15, direkt.

Spanien-Italien, U21 EM-kval, Rai Tre 20.30, direkt.

Portugal-Ryssland, U21 EM-kval, RTPI 22.00, direkt.

ONSDAG

Australien-Bahrain, Eurosport 11.30, direkt.

Ryssland-Estland, EM-kval, ETV 17.00, direkt.

Vitryssland-Slovenien, EM-kval, TV3 Slovenska 18.00, direkt.

Kazakhstan-Finland, EM-kval, Canal+ Sport Finland 18.00, direkt.

Kroatien-England, EM-kval, England 19.00, direkt.

Island-Sverige, EM-kval, TV3 19.30, direkt.

Georgien-Italien, EM-kval, Rai Uno 20.00, direkt.

Turkiet-Moldavien, EM-kval,

Liechtenstein-Danmark, EM-kval, Viasat Sport 1 20.15, direkt.

Bosnien Herzegovina-Grekland, EM-kval, BHT 1 20.15, direkt.

Luxemburg-Bulgarien, EM-kval, RTL Tele Letzebuerg 20.15, direkt.

Polen-Portugal, EM-kval, RTPI 20.30, direkt.

Holland-Albanien, EM-kval, TV3 Slovenska 20.30, direkt.

Slovakien-Tyskland, EM-kval, Viasat Sport 3 20.40, direkt.

Frankrike-Färöarna, EM-kval, TF-1 21.00, direkt.

Spanien-Argentina, NRK2 22.00, direkt.

TORSDAG

Rapid Bucharest-Gloria Bistrita, Divizia A, National TV 19.00, direkt.

FREDAG

Steaua Bucharest-CFR Cluj, Divizia A, TVRI 19.00, direkt.

Fehervar-Tatabanya, ungerska ligan, Duna TV 19.00, direkt.

Pro Vasto-Val di Sangro, serie C2, Rai Sport Sat 20.45, direkt.

Beira Mar-Sporting Braga, Sportexpressen 21.30, direkt.

LÖRDAG

Dundee United-Celtic, Scottish Premier League, Viasat Sport 1 13.25, direkt.

Trabzonspor-Erciyesspor, Superlig, LIG TV 13.30, direkt.

Wigan-Manchester United, Premier League, Canal+ Sport 13.30, direkt.

Spartak Moskva-Zenit St Petersburg, ryska ligan, ORTI 14.00, direkt.

Kharkiv-Shakhtar Donetsk, Vyscha Liha, TRK Ukraine 15.00, direkt.

AIK-Helsingborg, allsvenskan, TV4 15.30, direkt.

Arsenal-Watford, Premier League, Canal+ 15.55, direkt.

Leeds-Stoke, The championship, Viasat Sport 2 15.55, direkt.

Liverpool-Blackburn, Premier League, Canal+ Sport 16.00, direkt.

OL Lyon-St Etienne, Ligue 1, Viasat Sport 1 16.55, direkt.

CSKA Moskva-Rubin Kazan, ryska ligan, Planeta Sport RTR 17.00, direkt.

Randes-FC Köpenhamn, danska ligan, TV3+ Danmark 17.00, direkt.

Reading-Chelsea, Premier League, Canal+ Sport 1 18.10, direkt.

Galatasaray-Ankaragucu, Superliga, LIG TV 19.30, direkt.

Toulouse-Valanciennes, Ligue 1, Viasat Sport 1 19.55, direkt.

Getafe-Real Madrid, Primera Division, Sportexpresen 19.55, direkt.

FC Porto-Maritimo, Superliga, RTPI 20.15, direkt.

Atletico Madrid-Recreativo, Primera Division, TV4 Plus 21.55, direkt.

Monterrey-Tigres UANL, Mexican Primera division, Estrellas Europe 00.00, direkt.

Chivas Guadalajara-San Luis, Mexican Primera divison, Estrellas Europe 02.00, direkt.

SÖNDAG

Umeå-Djurgården, allsvenskan, damer, TV4 Plus 13.00, direkt.

Ankaraspor-Fenerbahce, Superlig, LIG TV 13.30, direkt.

Trelleborg-Örebro SK, superettan, Sportexpressen 13.30, direkt.

FC Arges-Poli Iasi, Divizia A, National TV 14.00, direkt.

Plymouth Argyle-Derby, The championship, Viasat Sport 2 14.10, direkt.

PSV Eindhoven-Roda JC, Eredivise, Viasat Sport 1 14.25, direkt.

Öster-Häcken, allsvenskan, PPV 14.50, direkt.

Gefle-Örgryte, allsvenskan, PPV 14.50, direkt.

Torino-Chievo, serie A, TV4 14.55, direkt.

Esbjerg-AaB, danska ligan, Viasat Sport 3 14.55, direkt.

Inter-Cantania, serie A, Canal+ Sport 15.00, direkt.

FC Nordsjälland-Silkeborg, danska ligan, Viasat Xtra 1 15.00, direkt.

OB-Horsens, danska ligan, Viasat Xtra 2 15.00, direkt.

Viborg-Vejle, danska ligan, Viasat Xtra 3 15.00, direkt.

Young Boys-FC Thun, Super League, Sat1 Schweiz 16.15, direkt.

Celta Vigo-Valencia, Primera Division, TV4 Plus 16.55, direkt.

Newcastle-Bolton, Premier Leauge, Canal+ Sport 17.00, direkt.

Villareal-Espanyol, Primera Division, Sportexpressen 17.00, direkt.

Le Mans-Nancy, Ligue 1, Viasat Sport 1 17.55, direkt.

Molde-Vålerenga, Tippeligan, TV2 Zebra Norge 18.00, direkt.

Bröndby-FC Midtjylland, danska ligan, Viasat Sport 2 18.00, direkt.

Pumas UNAM-Tecos UAG, Mexican Primera division, Estrellas Europe 19.00, direkt.

Besiktas-Genclerbirligi, Superlig, LIG TV 19.30, direkt.

Lyn-Brann, Tippeligan, TV2 Norge 20.00, direkt.

Lens-OL Marseille, Ligue 1, Viasat Sport 2 21.00, direkt.

Real Betis-Deportivo La Coruna, Primera Division, TV4 Plus 21.00, direkt.

Urval: Frank Östergren