GUIDE: OS-program 2018: Alla tider – alla dagar

Hela schemat för vinter-OS med datum, tv-tider, program dag för dag och tidskillnaden

Sömnexpertens tips: Så orkar du följa OS mitt i natten 00:46
SPORTBLADET

Se allt från OS i PyeongchangKanal 5 och Kanal 9 eller streama på Eurosport.se.

Vinter-OS 2018 i Pyeongchang har dragit i gång, och pågår fram till 25 februari.
Här är hela schemat med alla tv-tider och datum att hålla koll på samt den svenska OS-truppens jakt på medaljer.

OS LIVE: Här följer du Sportbladets liverapportering


SCHEMA – DAG FÖR DAG

Fetat = svenskar aktuella för att tävla

Tre OS-fakta om curling 00:36

Snabbaste vägen till största och bästa nyheterna – ladda hem Sportbladet app (iPhone)
Snabbaste vägen till största och bästa nyheterna – ladda hem Sportbladet app (Android)


Torsdagen den 22 februari

01.05 Curling, skiljeomgångar
02.15 Alpint, herrar, slalom, åk 1
03.30 Freeski, herrar, halfpipe, final
04.00 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom, kval
05.10 Ishockey, damer, final
05.45 Alpint, herrar slalom, åk 2
08.30 Nordisk kombination, lag, Gundersen, stora backen
11.00 Short track, herrar 500 m final, damer 1 000 m final, herrar 5 000 m stafett final
11.20 Nordisk kombination, lag, Gundersen 4x5 km
12.05 Curling, herrar, semifinaler Sverige–Schweiz, Kanada–USA
12.15 Skidskytte, damer, stafett, 4x6 km

Foto: AFTONBLADET /85527
Så avgörs skidorna i OS 2018 00:16

Fredagen den 23 februari

01.30 Snowboard, damer, big air, final
02.00 Konståkning, damer, fritt program
03.00 Alpint, damer, kombination, störtlopp
03.30 Freestyle, damer, skicross, seedningsrunda
05.15 Freestyle, damer, skicross, finaler
06.30 Alpint, damer, kombination, slalom
07.35 Curling, herrar, bronsmatch
08.40 Ishockey, herrar, semifinal
11.00 Skridsko, herrar, 1 000 m, final
12.05 Curling, damer, semifinaler
12.15 Skidskytte, herrar, stafett, 4x7,5 km
13.10 Ishockey, herrar, semifinal

Lördagen den 24 februari

01.30 Bob, fyrmanna, heat 1 och 2
02.00 Snowboard, herrar, big air, final
03.00 Alpint, lagtävling
04.00 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom final
06.00 Längdskidor, herrar, 50 km, masstart
07.35 Curling, herrar, final
12.00 Skridsko, damer/herrar, masstart
12.05 Curling, damer, bronsmatch
13.10 Ishockey, herrar, bronsmatch

Söndagen den 25 februari

01.05 Curling, damer, final
01.30 Bob, fyrmanna, heat 3 och 4
01.30 Konståkning, galashow
05.10 Ishockey, herrar, final
07.15 Längdskidor, damer, 30 km, masstart
12.00 Avslutning


Tv-sändningarna i OS

OS i Pyeongchang avgörs 9-25 februari. Tv-bolaget Discovery har tv-rättigheterna och sänder så här:

  • Kanal 5: Huvudkanal, dygnet runt. De viktigaste tävlingarna ur svenskt perspektiv, inklusive ishockeyn. Sammandrag på eftermiddagarna. Magasinsprogram med Jessica Almenäs på kvällstid.

  • Kanal 9: Kompletterar, bland annat när tävlingarna krockar.

  • Eurosport 1: Här sänds ishockeyn.

  • Eurosport 2: Bredare utbud, ur internationellt perspektiv.

  • Eurosport Play: En lång rad sändningar från en massa sporter.

Discoverys expertkommentatorer: Kim Martin Hasson, Peter Forsberg, Håkan Loob, Calle Johansson och Daniel Rudslätt (ishockey), Per Elofsson och Anders Södergren (skidor), Anja Pärson och Hans Olsson (alpint), Magdalena Forsberg och Carl-Johan Bergman (skidskytte).

Discoverys profiler: Jessica Almenäs, Jonas Karlsson och Karin Frick (programledare), Patrick Ekwall, Camilla Enström och Isabel Boltenstern (reportrar), Tommy Åström, Roberto Vacchi, Niklas Jarelind (kommentatorer). Tidskillnaden mellan Sverige och Pyeongchang är åtta timmar


Foto: LASSE ALLARD

Svenska truppen till Vinter-OS i Pyeongchang – 110 aktiva i elva idrotter.

Tio lag är uttagna. Den slutgiltiga truppen anmäls den 27 januari.

Längdskidor: Charlotte Kalla, Stina Nilsson, Hanna Falk, Ida Ingemarsdotter, Ebba Andersson, Anna Haag, Anna Dyvik, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson, Teodor Peterson, Daniel Rickardsson, Jens Burman, Oskar Svensson, Viktor Thorn, stafettlaget damer, stafettlaget herrar, sprintstafett dam, sprintstafett herr.

Skidskytte: Mona Brorsson, Elisabeth Högberg, Anna Magnusson, Linn Persson, Hanna Öberg, Peppe Femling, Fredrik Lindström, Jesper Nelin, Martin Ponsilouma, Sebastian Samuelsson, stafettlaget damer, stafettlaget herrar och stafettlaget mixed.

Alpint: Frida Hansdotter, Anna Swenn-Larsson, Emelie Wikström, Estelle Alphand, Sara Hector, Lisa Hörnblad, André Myhrer, Mattias Hargin, Matts Olsson, Kristoffer Jakobsen samt laget i parallellslalom.

Freeskiing: Jennie-Lee Burmansson, Emma Dahlström, Henrik Harlaut, Jesper Tjäder, Oscar Wester, Oliwer Magnusson.

Snowboard: Niklas Mattsson, Måns Hedberg.

Skicross: Sandra Näslund, Lisa Andersson, Victor Öhling Norberg, Erik Mobärg, Viktor Andersson.

Puckelpist: Walter Wallberg, Ludvig Fjällström, Felix Elofsson.

Ishockey, damer: Sara Grahn, Sarah Berglind, Minatsu Murase, Emilia Ramboldt, Annie Svedin, Johanna Olofsson, Johanna Fällman, Maja Nylén Persson, Elin Lundberg, Emmy Alasalmi, Anna Borgqvist, Erica Udén Johansson, Pernilla Winberg, Emma Nordin, Rebecca Stenberg, Erika Grahm, Olivia Carlsson, Hanna Olsson, Maria Lindh, Lisa Johansson, Sara Hjalmarsson, Sabina Küller, Fanny Rask.

Ishockey, herrar: Jhonas Enroth, Viktor Fasth, Magnus Hellberg, Staffan Kronwall, Mikael Wikstrand, Patrik Hersley, Johan Fransson, Simon Bertilsson, Rasmus Dahlin, Erik Gustafsson, Jonas Ahnelöv, Joakim Lindström, Fredrik Pettersson, Pär Lindholm, Dennis Everberg, Joel Lundqvist, Alexander Bergström, Viktor Stålberg, Dick Axelsson, Oscar Möller, Carl Klingberg, Anton Lander, Linus Omark, John Norman, Patrik Zackrisson.
Curling, damer: Anna Hasselborg, Agnes Knochenhauer, Sara McManus, Sofia Mabergs och reserven Jennie Wåhlin.

Curling, herrar: Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren och reserven Henrik Leek.

Konståkning: Anita Östlund.

Skridsko: Nils van der Poel.

Svenska fanbärare i vinter-OS 00:45
Så spelar Sverige i OS-hockeyn 2018 00:16