Veckans tv-fotboll 10-16 oktober

SPORTBLADET

Sportbladets guide till bästa matcherna i soffan

MÅNDAG

Chelsea–West Ham, reservlagsmatch, Viasat Sport 2 19.45, direkt.

TISDAG

Finland–Tjeckien, U21 EM-kval, YLE2 17.00, direkt.

Italien–Moldavien, U21 EM-kval, Rai Due 18.00, direkt.

Sverige–Island, U21 EM-kval, Viasat Sport 1 18.15, direkt.

Österrike–Tyskland, U21 EM-kval, DSF 20.15, direkt.

ONSDAG

Finland–Tjeckien, VM-kval, YLE2 17.30, direkt.

Albanien–Turkiet, VM-kval, Viasat Sport 2 17.55, direkt.

Kazakstan-Danmark, VM-kval, TV3 Danmark 18.00, direkt.

Sverige–Island, VM-kval, TV3 19.00, direkt.

Vitryssland–Norge, VM-kval, TV3 Norge 19.30, direkt.

Grekland-Georgien, VM-kval, TV2 Zulu Danmark 20.25.

Portugal–Lettland, VM-kval, RTPI 20.30, direkt.

Italien–Moldavien, VM-kval, Rai Uno 20.30, direkt.

Tyskland–Kina, ARD 20.30, direkt.

Frankrike–Cypern, VM-kval, Eurosport 21.00, direkt.

England–Polen, VM-kval, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Bahrain–Uzbekistan, VM-kval, Eurosport 2 21.00, direkt.

Brasilien–Venezuela, VM-kval, Viasat Sport 2 02.25, direkt.

Chile–Ecuador, VM-kval, Canal+ Sport 02.25, direkt.

Uruguay–Argentina, VM-kval, Canal+ Sport 04.30, direkt.

LÖRDAG

Wigan–Newcastle, Premier League, Canal+ Sport 13.45, direkt.

National Bucharest–Arges, Divizia A, TVRI 14.00, direkt.

Gais–IFK Norrköping, superettan, 24 14.03, direkt.

Schalke 04-Bayern München, Bundesliga, Kanal 5 Danmark 15.25, direkt.

QBIK–Umeå, damallsvenskan, TV4 15.30, direkt.

Liverpool–Blackburn, Premier League, Canal+ 15.55, direkt.

Chelsea–Bolton, Premier League, Canal+ Sport 16.00, direkt.

Rosenborg–Brann, Tippeligan, NRK1 16.00, direkt.

FC Midtjylland–Viborg, danska ligan, Viasat Sport 2 16.55, direkt.

Nantes–St Etienne, Ligue 1, Viasat Sport 1 17.10, direkt.

Middlesbrough–Portsmouth, Premier League, Canal+ Sport 18.15, direkt.

PSV Eindhoven–AZ Alkmaar, Eredivisie, Viasat Sport 1 19.25, direkt.

Juventus–Messina, Serie A, Canal+ Sport 20.25, direkt.

Atletico Madrid–Real Madrid, Primera division, TV4 Plus 21.55, direkt.

FC Porto–Benfica, Superliga, Sportexpressen 22.00, direkt.

Sunderland–Manchester United, Premier League 22.30.

SÖNDAG

Birmingham–Aston Villa, Premier League, Canal+ Sport 12.55, direkt.

Lazio–Fiorentina, Serie A, TV4 14.30, direkt.

Inter-Livorno, Serie A, Canal+ Sport 14.50, direkt.

Lazio-Fiorentina, Serie A, Viasat Sport 2 14.55, direkt.

Esbjerg–Aab, danska ligan,Viasat Sport 3 14.55, direkt.

Palermo–Chievo, Serie A, Canal+ 15.00, direkt.

Horsens–Nordjylland, danska ligan, Viasat Xtra 1 15.00, drekt.

Odense–AGF, danska ligan, Viasat Xtra 2 15.00, direkt.

Silkeborg–FC Köpenhamn, Viasat Xtra 3 15.00, direkt.

Häcken–Kalmar FF, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 16.50, direkt.

Gefle–Malmö FF, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 16.50, direkt.

Halmstad–Assyriska, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 16.50, direkt.

Manchester City–West Ham, Premier League, Canal+ Sport 17.00, direkt.

Sönderjyske–Bröndby, danska ligan, Viasat Sport 2 17.25, direkt.

Viking–Vålerenga, Tippeligan, Canal+ 18.00, direkt.

Valencia–Malaga, Primera division, TV4 Plus 19.00, direkt.

Cagliari–Milan, Serie A, Canal+ Sport 20.25, direkt.

Marseille–Paris Saint Germain, Ligue 1, Viasat Sport 2 20.55, direkt.

El Ahly-Zamalek, African Champions League, Eurosport 2 21.30, direkt.

Urval: Frank Östergren