Guide: Allt inför handbolls-EM 2020

avGustaf Ränkeskog

Publicerad:
Uppdaterad:

Herrarnas handbolls-EM 2020 spelas i sex städer i tre länder.

Hur ser grupperna ut och var spelar Sverige?

Sportbladet reder ut allt du behöver veta inför mästerskapet.

9–15 januari spelas gruppspelet utspritt i tre länder. Huvudrundan och slutspelet pågår mellan den 16 och 26 januari, där slutspelets matcher spelas i Tele2 Arena i Stockholm.

Grupper och spelorter

Grupp A: Montenegro, Kroatien, Vitryssland, Serbien
Grupp B: Österrike, Tjeckien, Nordmakedonien, Ukraina
Grupp C: Lettland, Spanien, Tyskland, Nederländerna
Grupp D: Portugal, Frankrike, Norge, Bosnien/Hercegovina
Grupp E: Island, Danmark, Ungern, Ryssland
Grupp F: Schweiz, Sverige, Slovenien, Polen

Grupp A: Graz, Österrike
Grupp B: Wien, Österrike
Grupp C: Trondheim, Norge
Grupp D: Trondheim, Norge
Grupp E: Malmö, Sverige
Grupp F: Göteborg, Sverige

Sveriges spelschema – datum och tider

Fredag 10 januari

Söndag 12 januari

Tisdag 14 januari

De två bästa lagen från vardera grupp A, B och C går till huvudrundan i Wien (17–22 januari), de två bästa lagen från vardera grupp D, E och F går till huvudrundan i Malmö (17–22 januari).

Foto: JESPER ZERMAN / BILDBYRÅN
Förbundskapten Kristján Andrésson på plats på Tele2 arena vid truppens presentation.

Komplett spelschema handbolls-EM

Torsdag 9 januari
18.15: Tyskland–Nederländerna, Viaplay
18.15: Vitryssland–Serbien, Viaplay, TV10
20.30: Kroatien–Montenegro, TV10
20.30: Spanien-Lettland, Viaplay
 
Fredag 10 januari
18.15: Tjeckien–Österrike, Viaplay
18.15: Frankrike–Portugal, TV10
18.15: Slovenien–Polen, TV6
20.30: Sverige–Schweiz, TV6
20.30: Nordmakedonien–Ukraina, Viaplay
20.30: Norge–Bosnien/Hercegovina, Viaplay
Lördag 11 januari
16.00: Lettland–Nederländerna, Viaplay
16.00: Kroatien–Vitryssland, Viaplay
16.00: Ungern–Ryssland, TV10
18.15: Montenegro–Serbien, Viaplay
18.15: Danmark–Island, TV10
18.15: Spanien–Tyskland, Viasat Sport Extra
 
Söndag 12 januari
16.00: Tjeckien–Nordmakedonien, Viaplay
16.00: Portugal–Bosnien/Hercegovina, Viaplay
16.00: Schweiz–Polen, TV6
18.15: Österrike–Ukraina, Viaplay
18.15: Frankrike–Norge, Viasat Sport Extra
18.15: Sverige–Slovenien, TV6
 
Måndag 13 januari
18.15: Island–Ryssland, TV10
18.15: Lettland–Tyskland, Viaplay
18.15: Montenegro–Vitryssland, Viaplay
20.30: Danmark–Ungern, TV10
18.15: Serbien–Kroatien, Viasat Sport Extra
20.30: Nederländerna–Spanien, Viaplay
 
Tisdag 14 januari
18.15: Bosnien/Hercegovina–Frankrike, Viaplay
18.15: Österrike–Nordmakedonien, Viaplay
18.15: Schweiz–Slovenien, TV6
20.30: Portugal–Norge, Viasat Sport Extra + Viaplay
20.30: Ukraina–Tjeckien, Viaplay
20:30: Polen–Sverige, TV6 + Viaplay
 
Onsdag 15 januari
18.15: Island–Ungern, TV10
20.30: Ryssland–Danmark, TV10

Huvudrunda och slutspel – spelschema

(De två bästa lagen från vardera grupp A, B och C spelar huvudrundan i Wien (17–22 januari), de två bästa lagen från vardera grupp D, E och F spelar huvudrundan i Malmö (17–22 januari)

Torsdag 16 januari
Spanien–Tjeckien (16.00 i Wien)
Kroatien–Österrike (18.15 i Wien)
Vitryssland–Tyskland (20.30 i Wien)
Fredag 17 januari
Slovenien–Island (16.00 i Malmö)
Portugal–Sverige (20.30 i Malmö)
Norge–Ungern (18.15 i Malmö)
Lördag 18 januari
Vitryssland–Tjeckien (16.00 i Wien)
Spanien–Österrike (18.15 i Wien)
Kroatien–Tyskland (20.30 i Wien)
Söndag 19 januari
Slovenien–Ungern (16.15 i Malmö)
Norge–Sverige (18.30 i Malmö)
Portugal–Island (14.00 i Malmö)
Måndag 20 januari
Kroatien–Tjeckien (16.00 i Wien)
Vitryssland–Spanien (18.15 i Wien)
Österrike–Tyskland (20.30 i Wien)
Tisdag 21 januari
Norge–Island (18.15 i Malmö)
Portugal–Slovenien (16.00 i Malmö)
Ungern–Sverige (20.30 i Malmö)
Onsdag 22 januari
Norge–Slovenien (18.15 i Malmö)
Kroatien–Spanien (16.00 i Wien)
Vitryssland–Österrike (18.15 i Wien)
Portugal–Ungern (16.00 i Malmö)
Island–Sverige (20.30 i Malmö)
Tjeckien–Tyskland (20.30 i Wien)

SLUTSPELET (i Stockholm, Tele2 arena)

Fredag 24 januari
18.30: Semifinal 1
20.30: Semifinal 2
Lördag 25 januari
16.00: Match om femteplats
18.30: Match om tredjeplats
Söndag 26 januari
16.30: Final

Så sänds handbolls-EM

Nent Group har rättigheterna i Sverige för handbolls-EM, och de specifika kanaler som kommer att sända allting är TV3 och TV10. Samtliga matcher kommer kunna följas på Viaplay.

Svenska herrlandslagets EM-trupp

Målvakter:

  • 12. Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen

  • 20. Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen

Vänstersex:

  • 9. Jerry Tollbring, Rhein-Neckar Löwen

  • 22. Lucas Pellas, Lugi HF

Mittsex:

  • 5. Max Darj, Bergischer HC

  • 35. Andreas Nilsson, Telekom Veszprén

  • 36. Jesper Nielsen, Rhein-Neckar Löwen

Högersex:

  • 11. Daniel Pettersson, SC Magdeburg

  • 62. Valter Chrintz, IFK Kristianstad

Vänsternio:

  • 6. Philip Henningsson, IFK Kristianstad

  • 17. Simon Jeppsson, SG Flensburg-Handewitt

  • 60. Kim Ekdahl Du Rietz, Paris Saint-Germain HB

  • 65. Lukas Nilsson, THW Kiel

Mittnio:

  • 24. Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt

  • 25. Linus Arnesson, Bergischer HC

Högernio:

  • 23. Albin Lagergren, SC Magdeburg

Reserver på plats:
Fredric Pettersson, mittsexa, Montpellier HB
Tobias Thulin, målvakt, SC Magdeburg
Jack Thurin, högernia, IFK Skövde

Foto: Bildbyrån
Tollbring och Ekdahl du Rietz är med.
Publicerad:
ARTIKELN HANDLAR OM