✓ Resultat 31/8

SPORTBLADET

– så gick det i fredagens tävlingar.

Herrar, 400 m, final

1) Jeremy Wariner, USA, 43,45, 2) LaShawn Merritt, do, 43,96, 3) Angelo Taylor, do, 44,32, 4) Chris Brown, Bahamas, 44,45, 5) Leslie Djhone, Frankrike, 44,59, 6) Tyler Christopher, Kanada, 44,71, 7) Johan Wissman, Sverige, 44,72, 8) Avard Moncur, Bahamas, 45,40.

110 m häck, final

1) Liu Xiang, Kina, 12,95, 2) Terrence Trammell, USA, 12,99, 3) David Payne, do, 13,02, 4) Dayron Robles, Kuba, 13,15, 5) Shi Dongpeng, Kina, 13,19, 6) Sergej Demidjuk, Ukraina, 13,22, 7) Jackson Quinonez, Spanien, 13,33, 8) Maurice Wignall, Jamaica, 13,39.

800 m, semifinal (vidare till final)

Heat 1

1) Alfred Kirwa Yego, Kenya, 1.44,54, 2) Mbulaeni Mulaudzi, Sydafrika, 1.44,71, 3) Abraham Chepkirwok, Uganda, 1.44,84.

Heat 2

1) Gary Reed, Kanada, 1.44,92, 2) Amine Laalou, Marocko, 1.45,11.

Heat 31) Jurij Borzakovskij, Ryssland, 1.45,12, 2) Wilfred Bungei, Kenya, 1.45,20, 3) Mohammed Al Salhi, Saudiarabien, 1.45,23.

Spjut, kvalomg (vidare till final)

Grupp A1) Breaux Greer, USA, 86,78, 2) Tero Järvenpää, Finland, 84,35, 3) Magnus Arvidsson, Sverige, 84,17, 4) Andreas Thorkildsen, Norge, 82,33, 5) Teemu Wirkkala, Finland, 79,82, 6) Eriks Rags, Lettland, 79,79.

Grupp B1) Vadims Vasilevskis, Lettland, 87,37, 2) Guillermo Martínez, Kuba, 82,99, 3) Aleksandr Ivanov, Ryssland, 82,42, 4) John Robert Oosthuizen, Sydafrika, 82,06, 5) Igor Janik, Polen, 80,83, 6) Tero Pitkämäki, Finland, 80,62. Utslagen: Gabriel Wallin, Sverige, 70,61.

4x100 m, semifinal (vidare till final)

Heat 1

1) Brasilien (Vicente de Lima, Rafael Ribeiro, Basílio de Moraes, Sandro Viana) 38,27, 2) Storbritannien, 38,33, 3) Polen 38,70.

Heat 2

1) Jamaica (Dwight Thomas, Steve Mullings, Nesta Carter, Asafa Powell) 38,02, 2) USA 38,10, 3) Japan 38,21.

Tiokamp, e första dagen

1) Maurice Smith, Jamaica, 4525p (100 m 10,62–längd 7,50–kula 17,32–höjd 1,97–400 m 47,48), 2) Dimitrij Karpov, Kazakstan, 4439 (10,70–7,19–16,08–2,06–47,44), 3) Roman Sebrle, Tjeckien, 4434 (11,04–7,56–15,92–2,12–48,80), 4) Aleksej Drozdov, Ryssland 4353 (10,97–7,25–16,49–2,12–50,00), 5) Tom Pappas, USA, 4342 (10,96–7,44–16,31–2,03–49,22), 6) Norman Müller, Tyskland, 4310 (10,90–7,44–15,18–1,97–47,58), 7) Aleksej Sisojev, Ryssland, 4303 (10,80–7,01–16,16–2,03–48,42), 8) Yordani García, Kuba, 4294 (10,73–7,15–14,94–2,09–49,25), 9) André Niklaus, Tyskland, 4186 (11,12–7,42–14,12–2,06–49,40), 10) Paul Terek, USA, 4174 (10.95–7,26–14,81–2,00–49,34), 11) Carlos Eduardo Chinin, Brasilien, 4156 (10,83–7,26–12,72–2,03–48,18), 12) Alberto Juantorena, Kuba, 4135 (11,13–7,43–13,54–2,09–50,37), 13) Arthur Abele, Tyskland, 4131 (10,87–7,17–13,58–48,58), 14) Robert Jacob Arnold, USA, 4103 (11,14–6,86–14,73–2,06–49,02), 15) Hans van Alphen, Belgien, 4083 (11,11–7,35–14,67–1,88–48,52), 16) Francois Gourmet, do, 4077 (10,67–7,15–13,74–1,85–47,98), 17) Andres Raja, Estland, 4073 (10,92–7,42–14,26–1,85–48,89), 18) Romain Barras, Frankrike, 4068 (11,36–7,13–15,03–2,00–49,32), 19) Attila Zsivóczky, Ungern, 4052 (11,44–7,00–15,13–2,09–50,58), 20) Josef Karas, Tjeckien, 3971 (11,12–7,44–13,23–1,94–50,60), 21) Hamdi Dhouibi, Tunisien, 3967 (10,93–7,05–13,40–1,82–47,59), 22) Eugene Martineau, Holland, 3960 (11,25–7,13–13,69–2,00–50,38), 23) Aljaksandr Parchomenka, Vitryssland, 3953 (11,29–6,92–15,98–1,94–51,16), 24) Agustin Félix, Spanien, 3902 (11,17–7,12–13,29–2,03–52,08), 25) Kim Kun-Woo, Sydkorea, 3881 (11,29–7,12–12,83–1,91–48,99), 26) Hiromasa Tanaka, Japan, 3791 (11,05–6,78–11,92–1,88–48,59), 27) Hans Olav Uldal, Norge, 3745 (11,21–6,93–13,65–1,82–50,70).

Damer, 200 m, final

1) Allyson Felix, USA, 21,81, 2) Veronica Campbell, Jamaica, 22,34, 3) Susanthika Jayasinghe, SriLanka, 22,63, 4) Torri Edwards, USA, 22,65, 5) Sanya Richards, do, 22,70, 6) Aleen Bailey, Jamaica, 22,72, 7) LaShauntea Moore, USA, 22,97, 8) Cydonie Mothersill, Kajmanöarna, 23,08.

Gång, 20 km, final

1) Olga Kaniskina, Ryssland, 1.30.09, 2) Tatiana Sjemjakina. Ryssland, 1.30.42, 3) María Vasco, Spanien, 1.30.47, 4) Kjersti Plätzer, Norge, 1.31.24, 5) Susana Feitor, Portugal, 1.32.01, 6) Claudia Stef, Rumänien, 1.32.47, 7) Ines Henriques, Portugal, 1.33.06, 8) Sabine Zimmer, Tyskland, 1.33.23, 9) Tatiana Sibileva, Ryssland, 1.33.29, 10) Mayumi Kawasaki, Japan, 1.33.35, 11) Vera Santos, Portugal, 1.34.28, 12) María José Poves, Spanien, 1.35.06, 13) Beatriz Pascual, Spanien, 1.35.13, 14) Melanie Seeger, Tyskland, 1.35.30, 15) Song Hongjuan, Kina, 1.35.44, 16) Jelena Ginko, Vitryssland, 1.35.59, 17) Olive Loughnane, Irland, 1.36.00, 18) Zuzana Malíkova, Slovakien, 1.36.26, 19) Liu Hong, Kina, 1.36.40, 20) Barbora Dibelkova, Tjeckien, 1.36.45, 21) Marie Polli, Schweiz, 1.36.54, 22) Sonata Milusauskaité, Litauen, 1.37.28, 23) Sylwia Korzeniowska, Polen, 1.37.38, 24) Maria Galikova, Slovakien, 1.38.54, 25) Johanna Jackson, Storbritannien, 1.39.34, 26) Kim Mi-Jung, Sydkorea, 1.41.33, 27) Masumi Fuchise, Japan, 1.41.49, 28) Svetlana Tolstaja, Kazakstan, 1.41.54, 29) Yadira Guaman, Ecuador, 1.42.17, 30) Tania Regina Spindler, Brasilien, 1.43.56, 31) Sandra Zapata, Colombia, 1.44.42, 32) Yeliz Ay, Turkiet, 1.45.52, 33) Geovana Irusta, Bolivia, 1.47.15.

Tresteg, final

1) Yargelis Savigne, Kuba, 15,28, 2) Tatiana Lebedeva, Ryssland, 15,07, 3) Hrysopiyi Devetzi, Grekland, 15,04, 4) Anna Pjatjich, Ryssland, 14,88, 5) Marija Sestak, Slovenien, 14,72, 6) Magdelín Martinez, Italien, 14,71, 7) Olha Saladuha, Ukraina, 14,60, 8) Xie Limei, Kina, 14,50, 9) Keila Costa, Brasilien, 14,40, 10) Alesia Bufalova, Ryssland, 14,39, 11) Olga Ripakova, Kazakstan, 14,32, 12) Dana Veldakova, Slovakien, 14,09.

Spjut, final

1) Barbora Spotakova, Tjeckien, 67,07, 2) Christina Obergföll, Tyskland, 66,46, 3) Steffi Nerius, Tyskland, 64,42, 4) Nikola Brejchova, Tjeckien, 63,73, 5) Savva Lika, Grekland, 63,13, 6) Sonia Bisset, Kuba, 61,74, 7) Marija Abakumova, Ryssland, 61,43, 8) Linda Stahl, Tyskland, 61,03, 9) Barbara Madejczyk, Polen, 58,37, 10) Olha Ivankova, Ukraina, 57,87, 11) Felicia Tilea-Moldovan, Rumänien, 55,71, 12) Paula Tarvainen, Finland, 53,50.

Höjd, kvalomg (vidare till final)

Grupp A1) Kajsa Bergqvist, Sverige, Vita Palamar, Ukraina, Blanka Vlasic, Kroatien, och Jelena Slesarenko, Ryssland, alla 1,94, 5) Marina Aitova, Kazakstan, 1,94, 6) Amy Acuff, USA, 1,94, 7) Miruna Mataoanu, Rumänien, 1,94, 8) Tia Hellebaut, Belgien, 1,94, 9) Barbora Lalakova, Tjeckien, och Levern Spencer, SaintLucia, båda 1,94.

Grupp B1) Anna Tjitjerova, Ryssland, och Ruth Beitia, Spanien, båda 1,94, 3) Emma Green, Sverige, 1,94, 4) Antonietta Di Martino, Italien, och Jekaterina Savtjenko, Ryssland, båda 1,94, 6) Melanie Skotnik, Frankrike, 1,94. Utslagen: Ebba Jungmark, Sverige, 1,88.

1 500 m semifinal (vidare till final)

Heat 1

1) Maryam Yusuf Jamal, Bahrain, 4.14,86, 2) Natalija Pantelejeva, Ryssland, 4.15,22, 3) Julija Fomenko, do, 4.15,28, 4) Agnes Samaria, Namibia, 4.15,36, 5) Natalija Tobias, Ukraina, 4.15,43.

Heat 2

1) Irina Lisjtjinska, Ukraina, 4.03,84, 2) Jelena Soboleva, Ryssland, 4.03,87, 3) Viola Kibiwot, Kenya, 4.03,97, 4) Daniela Yordanova, Bulgarien, 4.04,19, 5) Mariem Alaoui Selsouli, Marocko, 4.05,25, 6) Lidia Chojecka, Polen, 4.05,80, 7) Iris Fuentes-Pila, Spanien, 4.06,99.

ARTIKELN HANDLAR OM

Friidrott