Svenskguiden

SPORTBLADET

Här svenskarna som tävlar i dag

02.00 Handboll Sverige–Rumänien (d) plats 7–8, kl 04.15 Kina–Frankrike plats 5–6.

Så gick det: Sverige förlorade och slutar därmed åtta.

03.00 Taekwondo + 67 kg (d) kval

Svensk deltagare: Karolina Kedzierska, Sverige–Rosana Simon, Spanien (kl 04.15)

Vinnaren till nästa omgång. Förloraren möter andra som förlorat i samma omgång för att tävla om en placering.

Så slutade det: Kadzierska vann ocxh är nu klar för kvartsfinal.

04.00 Bordtennis Singel (h) semifinaler

Svenska deltagare: Jörgen Persson

Så slutade det: Persson mäktade inte med världsettan utan får nu inrikta sig på bronsmatch.

09.00 Cykel MTB, Cross country, herrar FINAL

Svenska deltagare: Fredrik Kessiakoff, startnr 4. Världsranking: 4.

Emil Lindgren, startnr: 33, Världsranking: 54.

09.00 Taekwondo + 67 kg (d) kvartsfinaler

Svensk deltagare: Karolina Kedzierska

Så gick det: Kedzierska var bra med i början av den här kvartsfinalen men förlorade till slut med 5-2.

09.30 Kanot K1 500 m (h) FINAL

Svensk deltagare: Anders Gustafsson.

Finalfältet:

1) Tim Brabants, Storbritannien

2) Eirik Verås Larsen, Norge

3) Anton Ryakhov, Ryssland

4) Steven Ferguson, Nya Zeeland

5) Adam van Koeverden, Kanada

6) Stjepan Janic, Kroatien

7) Anders Gustafsson, Sverige

8) Ken Wallace, Australien

9) Akos Vereckei, Ungern

Så gick det: Gustafsson hade inget med medaljstriden att göra utan slutade på sjunde plats. Wallace vann guldet.

13.00 Friidrott Höjdhopp (d) FINAL

Världsrekord: Stefka Kostadinova, Bulgarien, 1987, 2,09

Svenskt rekord: Kajsa Bergqvist, 2003, 2,06

Svensk deltagare: Emma Gren

Finalfältet:

Hoppordn, namn, nation, ÅB/PB:

1) Ruth Beltia, Spanien, 2,01/2,02

2) Vita Palamar, Ukraina, 2,01/2,01

3) Romana Dubnová, Tjeckien, 1,95/1,96

4) Blanka Vlasic, Kroatien, 2,06/2,07

5) Ariane Friedrich, Tys, 2,03/2,03

6) Anna Tjitjirova, Rys, 2,03/2,04

7) Svetlana Shkolina, Rys, 1,98/1,98

8) Elena Slesarenko, Rys, 2,03/2,06

9) Iva Straková, Tjeckien, 1,98/1,98

10) Vita Styopina, Ukraina, 1,95/2,02

11) A. Di Martino, Italien, 1,97/2,03

12) Tia Hellebaut, Belgien, 2,00/2,05

13) Emma Green, Sverige, 1,98/1,98

14) Chaunté Howard, USA, 1,98/2,01

15) Marina Aitova, Kazn, 1,96/1,96

13.00 Taekwondo

+67 kg (d) bronsmatch

+ 80 kg (h) bronsmatch (kl 13.30)

Svensk deltagare: Ev Karolina Kedzierska

13.10 Friidrott Spjut (h) FINAL

Världsrekord: Jan Zelezny, Tjeckien, 1996, 98,48

Svenskt rekord: Patrik Bodén, 1990, 89,90

Svensk deltagare: Magnus Arvidsson, 83,28/85,75

Finalfältet:

Kastordn, namn, nation,ÅB/PB:

1) Vítezslav Vesely, Tje, 81,20/81,20

2) Ainars Kovals, Let, 80,24/85,95

3) V. Vasilevskis, Let, 85,78/90,73

4) Tero Pitkämäki, Fin, 87,70/91,53

5) Ilya Korotkov, Rys, 84,04/84,04

6) Scott Russell, Kan, 83,20/84,41

7) Teemu Wirkkala, Fin, 84,10/84,10

8) Tero Järvenpää, Fin, 86,68/86,68

9) U Kazlou, Vitrys, 80,52/80,52

10) A Thorkildsen, Nor, 87,73/91,59

11) Magnus Arvidsson, 83,28/85,75

12) Jarrod Bannister, Aus, 89,02/89,02

13.30 Bordtennis Singel (h) bronsmatch

Svenska deltagare: Jörgen Persson.

14.00 Taekwondo

+67 kg (d) FINAL

Svensk deltagare: Ev Karolina Kedzierska

Sportbladet.se

ARTIKELN HANDLAR OM

Sommar-OS