Veckans tv-fotboll 17-23 oktober

SPORTBLADET

Sportbladets guide till bästa matcherna i soffan

MÅNDAG

Örgryte–Djurgården,allsvenskan, Canal+ 18.40, direkt.

Elfsborg–Helsingborg, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50,

direkt.

Hammarby-IFK Göteborg, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50,

direkt.

Landskrona-Gif Sundsvall, allsvenskan, Canal Digital/comhem/UPC 18.50,

direkt.

Dynamo Dresden–Aachen, Bundesliga 2, DSF 20.15, direkt.

Charlton–Fulham, Premier League, Canal+ Sport 21.00, direkt.

TISDAG

Bayern München–Juventus, Champions League, ZTV 20.30, direkt.

Panathinaikos–Barcelona, Champions League, Viasat Sport 1 20.30, direkt.

Sparta Praha–Arsenal, Champions League, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Manchester United–Lille, Champions League, Viastat Sport 2 20.40,

direkt.

Ajax–FC Thün, Champions League, Viasat Xtra 1 20.40, direkt.

Udinese–Werder Bremen,Champions League, Viasat Xtra 2 20.40, direkt.

Villareal–Benfica, Champions League, Viasat Xtra 3 20.40, direkt.

Rapid Wien–Club Brügge, Viasat Xtra 4 20.40, direkt.

ONSDAG

Fenerbache–Schalke 04, Champions League, TV3+ 19.30, direkt.

Milan–PSV Eindhoven, Champions League, ZTV 20.30, direkt.

Chelsea–Real Betis, Champions League, Viasat Sport 1 20.30, direkt.

Anderlecht–Liverpool, Champions League, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

Real Madrid–Rosenborg, Champions League, Viasat Sport 3 20.40, direkt.

Lyon–Olympiakos, Champions League, Viasat Xtra 1 20.40, direkt.

FC Porto–Inter, Champions League, Viasat Xtra 2 20.40, direkt.

Rangers–Artmeida Bratislava, Champions League, Viasat Xtra 3 20.40,

direkt.

TORSDAG

Halmstad–Hertha Berlin, Uefa-cupen, Viasat sport 1 och DSF 16.15, direkt.

CSKA Moskva–Olympique Marseille, Uefa-cupen, Eurosport 17.30, direkt.

Viking–AS Monaco, Uefa-cupen, TV2 Zebra Norge 18.00, direkt.

Rennes–Stuttgart, Uefa-cupen, Viasat Sport 1 18.10, direkt.

Dnipro-AZ Alkmar,Uefa-cupen, TRK Ukraine 20.00, direkt.

CSKA Sofia–Hamburger SV, Uefa-cupen,DSF 20.15, direkt.

Tromsö–Roma, Uefa-cupen, NRK2 20.45, direkt.

FREDAG

Leeds–Sheffield United, The Championship, Viasat Sport 2 20.40, direkt.

LÖRDAG

Blackburn–Birmingham, Premier League, Canal+ Sport 13.45, direkt.

Ej fastställd, superettan, 24 14.03, direkt.

Hertha Berlin–FSV Mainz 05, Bundesliga, NRK1 15.25, direkt.

Umeå–Malmö FF, damallsvenskan, TV4 15.30, direkt.

Arsenal–Manchester City, Premier League, Canal+ 15.55, direkt.

Manchester United–Tottenham, Premier League, Canal+ Sport 16.00, direkt.

FC Köpenhamn–Horsens, danska ligan, Viasat Sport 2 16.55, direkt.

Portsmouth–Charlton, Premier League, Canal+ Sport 18.15, direkt.

Fiorentina–Parma, Serie A, Canal+ Sport 20.25, direkt.

Athletico Bilbao–Sevilla, Premier division, TV4 Plus 21.55, direkt.

Toluca–Atlante, Torneo Apertura, Galavision Europe 22.00, direkt.

Fulhum–Liverpool, Premier League, Canal+ Sport 22.30.

Monterrey–Necaza, Torneo Apertura, Galavision Europe 00.00, direkt.

SÖNDAG

PSV Eindhoven–Ajax, Eredivise, Viasat Sport 2 12.25, direkt.

Newcastle–Sunderland, Premier League, Canal+ 14.25, direkt.

Ej fastställd, allsvenskan, Canal+ SPort 14.40, direkt.

AaB-AGF, danska ligan,Viasat Sport 3 14.55, direkt.

Lecce-Juventus, Serie A, TV4 15.00, direkt.

Everton–Chelsea, Premier League, Canal+ Sport 17.00, direkt.

Bröndby–FC Midtjylland, danska ligan, Viasat Sport 2 17.25, direkt.

Barcelona–Osasuna, Primera division, TV? Plus 19.00, direkt.

Siegen–1860 München, Bundesliga 2, DSF 20.15, direkt.

Roma–Lazio, Serie A, Canal+ Sport 20.15, direkt.

St Etienne–Olympique Marseille, Ligue 1, Visat Sport 20.40, direkt.

Racing Santander–Atletico Madrid, Primera division, TV4 Plus 21.00,

direkt.

Club America–Veracruz, Torneo Apertura, Galavision Europe 23.00, direkt.

Urval: Frank Östergren