OS i dag

SPORTBLADET

Onsdag 22 februari

10.00 Skidor

Sprint (fristil), kval, damer

Pragelato

Lina Andersson, 24, Anna Dahlberg, 30, Emelie Öhrstig, 27, Britta Norgren, 22.

Favoriter:

Startnr, namn, nation, VC-plac, poäng

1) Alena Sidko, Ryssland, 10, 159

3) Manuel Henkel, Tyskland, 4, 206

5) Claudia Kunzel, Tyskland, 6, 193

7) Britta Norgren, Sverige, 28, 49

9) Lina Andersson, Sverige, 2, 277

11) Virpi Kuitunen, Finland, 5, 196

14) Natalia Matveeva, Ryssland, 9, 163

15) Anna Dahlberg, Sverige, 1, 282

18) Marit Björgen, Norge, 8, 185

23) Ella Gjömle, Norge, 3, 273

24)Beckie Scott, Kanada, 7, 190

25) Emelie Öhrstig, Sverige, 11, 132

Så funkar det: 63 tjejer startar, 30 snabbaste till kvartsfinal med start 12.30. Slingan är 1145 m. Tjejerna kör ett varv

Kl 10.30 Skidor

Sprint (fristil), kval, herrar:

Thobias Fredriksson, 30, Peter Larsson, 27, Björn Lind, 27, Mikael Östberg, 28.

Favoriter:

VC-plac, namn, nation, poäng

2) Mikael Östberg, Sverige, 8, 132

3) Björn Lind, Sverige, 1, 457

6) Andrew Newell, USA, 13, 110

8) Vasseli Rotchev, Ryssland, 6, 180

12) Tor Arne Hetland, Norge, 2, 340

13) Christian Zorzi, Italien, 10, 119

18) Trond Iversen, Norge, 12, 114

19) Thobias Fredriksson, Sverige, 5, 203

21) Peter Larsson, Sverige, 3, 271

23) Johan Kjölstad, Norge, 4, 236

Så funkar det: 80 deltagare. 30 snabbaste vidare till finalomgången som startar kl 12.30. Slingan är 1325 m, killarna kör ett varv.

10.00 Snowboard

Parallellstorslalom, kval, herrar

Bardonecchia

Rickard Richardsson, 32 (VC 18, startnr 6 blå bana), Daniel Bivesson, 29 (VC 10, 4 röd), Filip Fischer, 24 (VC 41, nr 15 röd).

Favoriter:

VC-plac, namn, nation, poäng

1) Simon Schoch, Schweiz, 4650

2) Phillipp Schoch, Schweiz, 4500

3) Heinz Inniger, Schweiz, 3030

4) Gilles Jaquet, Schweiz, 2680

5) Siegfried Grabner, Österrike, 2578

6) Marc Iselin, Schweiz, 2440

7) Andreas Prommegger, Österrike, 2360

8) Mathieu Bozzetto, Frankrike, 2062

Så funkar det: Ett åk, de 32 främsta vidare till åttondelsfinal. Finalen startar kl 13.00

12.30 Skidor FINALPASS

Sprint (f), damer och herrar

Pragelato

Tider:

Kvartsfinal (d) 12.30 (h) 12.57

Semifinaler (d) 13.24 (h) 13.35

Final (d) 13.55 (h) 14.15

Ev Lina Andersson, 24, Anna Dahlberg, 30, Emelie Öhrstig, 27, Britta Norgren, 22.

OS 2002: 1) Julija Tjepalova, Ryssland, 2) Evi Sachenbacher, Tyskland, 3) Anita Moen, Norge

VM 2005: 1) Emelie Öhrstig, Sverige, 2) Lina Andersson, Sverige, 3) Sara Renner, Kanada

Sprint (f), herrar

Ev Thobias Fredriksson, 30, Peter Larsson, 27, Björn Lind, 27, Mikael Östberg, 28.

OS 2002:1) Tor Arne Hetland, Norge, 2) Peter Schlickenreider, Tyskland, 3) Cristian Zorzi, Italien, 4) Peter Larsson

VM 2005: 1) Vassili Rotchev, Ryssland, 2) Tor Arne Hetland, Norge, 3) Thobias Fredriksson, Sverige

Så funkar det: 30 åkare har gått vidare från kvalet, fem kvartsfinaler med sex åkare i varje. De två främsta till semifinal. Två semifinaler/fem åkare i varje, de två främsta i varje heat går till final.

Mer info kl 10.00

13.00 Snowboard FINAL

Parallellstorslalom, herrar

Bardonecchia

Ev Rickard Richardsson, 32 (VC 18), Daniel Bivesson, 29 (VC 10), Filip Fischer, 24 (VC 41). Kvalet avgjordes i förmiddags.

OS 2002: 1) Philipp Schoch, Schweiz, 2) Rickard Richardsson, Sverige, 3) Chris Klug, USA

VM 2005: 1) Jay Anderson, Kanada, 2) Urs Eiselin, Schweiz, 3) Nicolas Huet,

Frankrike

Så funkar det: Bäst i kvalet lottas mot kvalets sämste åkare. Alla gör två åk, ett i varje bana och den som är snabbast i det första åket får starta med det avståndet i det andra åket. Först i mål vinner och går vidare till nästa omgång.

Åttondelsfinal 13.00, kvartsfinal 13.34, semifinal 13.56, final 14.14.

Mer info se kl 10.00

14.00 Curling

Semifinaler, damer

Pinerolo

Sverige-Norge

Schweiz-Kanada

Skipper: Anette Norberg, 39, trea: Eva Lund, 34, tvåa: Cathrine Lindahl, 35, och etta: Anna Svärd, 32.

I gruppspelet vann Norge med 10-3.

14.45 Alpint

Slalom, åk 1, damer

Sestriere

Anja Pärson, 24 (VC 4, startnr 1 ), Therese Borssen, 21 (VC 10, nr 13), Anna Ottosson, 29, (VC 15, nr 20), Maria Pietilä-Holmner, 19 (VC 21, nr 25 )

Favoriter:

Startnr, namn, nation, VC-plac, poäng

1) Anja Pärson, Sverige, 245

2) Janica Kostelic, Kroatien, 1, 460

3) Nicole Hosp, Österrike, 4, 247

4) Marlies Schild, Österrike, 2, 420

5) Tanja Pountiainen, Finland, 6, 189

6) Kristina Koznick, USA, 8, 180

7) Kathrin Zettel, Österrike, 310

12) Annemarie Gerg, Tyskland, 9, 164

13) Therese Borssen, Sverige, 10, 160

14) Laure Pequegnot, Frankrike, 7, 187

Det första av två åk, åk 2 kl 17.45.

16.35 Ishockey

Kvartsfinal, herrar

Esposizioni

Schweiz-Sverige.

Schweiz

Målvakter

26) Martin Gerber

40) David Aebischer

44) Marco Büher

Backar:

3) Julien Vauclair

5) Severin Blindenbacher

7) Mark Streit

11) Martin Steinegger

22) Oliver Keller

31) Mathias Seger

57) Goran Bezina

Forwards:

4) Flavien Conne

12) Patric Della Rossa

15) Paul DiPetro

21) Patrick Fischer

12)Thierry Paterlini

28) Martin Plüss

30) Marcel Jenni

32) Ivo Rüther,amm

35) Sandy Jeannin

38) Thomas Ziegler

67) Romano Lemm

88) Kevin Romy

97) Adrian Wichser

Målvakter

1) Stefan Liv

32) Mikael Tellqvist

35) Henrik Lundqvist

Backar

2) Mattias Öhlund

5) Nicklas Lidström

8) Christian Bäckman

15) Niclas Hävelid

23) Ronnie Sundin

29) Kenny Jönsson

34) Daniel Tjärnqvist

Forwards

11) Daniel Alfredsson

12) DanielSedin

13) Mats Sundin

20) Henrik Sedin

21) Peter Forsberg

22) Per-Johan Axelsson

26) Samuel Påhlsson

33) Fredrik Modin

37) Mikael Samuelsson

40) Henrik Zetterberg

51) Mika Hannula

72) Jörgen Jönsson

96) Tomas Holmström

17.00 Skridsko

1 500 m, damer

Lingotto

Världsrekord: Cindy Klassen, Kanada, 2005, 1.51,79

Favoriter:

Par, namn, nation, ranking, årsbästa

15) Kristina Groves, Kanada 1.54,48

16) Christine Nesbitt, Kanada, 1.54,43

17) Cindy Klassen, Kanada, 1.51,79

17) Annie Friesinger, Tyskland, 1.53,19

18) Maki Tabata, Japan, 1.54,56

OS 2002: 1) Anni Friesinger, Tyskland, 2) Sabine Völker, Tyskland, 3) Jennifer Roudriues, USA

VM 2005: 1) Anni Friesinger, Tyskland,2) Irene Wüst, Holland, 3) Cindy Klassen, Kanada

17.35 Ishockey

Kvartsfinal, herrar

Palasport

Finland-USA

Finland:

Målvakter:

30) Fredrik Norrena

31) Antero Niittymäki

32) Niklas Bäckström

Backar:

3) Pettri Nummelin

4) Kimmi Timonen

6) Sami Salo

7) Aki-Pettri Berg

14) Niklas Hagman

27) Teppo Numminen

32) Toni Lydman

77) Antti-Jussi Niemi

Forwards:

8) Teemu Selänne

10) Ville Nieminen

11) Saku Koivu

12) Ollo Jokinen

16) Ville Peltonen

21) Mikko Koivu

24) Antti Laaksonen

25) Jukka Hentunen

26) Jere Lehtinen

36) Jussi Jokinen

37) Jarkko Ruutu

39) Niko Kapanen

USA

Målvakter

29) Rick DiPetro

42) Robert Esche

47) John Grahame

Backar

2) Derian Hatcher

3) Aaron Miller

4) Jordan Leopold

23) Mathieu Schneider

24) Chris Chelios

27) John-Michael Liles

28) Brian Rafalski

Forwards

7) Keith Tkachuk

9) Mike Modano

11) Scott Gomez

12) Brian Rolston

13) Bill Guerin

14) Brian Gionta

18) Chris Drury

21) Mike Knuble

22) Craig Conroy

26) Erik Cole

37) Mark Parrish

39) Doug Weight

55) Jason Blake

17.45 Alpint FINAL

Slalom, åk 2, damer

Sestriere

Ev Anja Pärson, 24 (VC 4, startnr ), Therese Borssen, 21

(VC 10), Anna Ottosson, 29, (VC 15, nr ), Maria Pietilä-Holmner, 19 (VC 21,

)

OS 2002: 1) Janica Kostelic, Kroatien, 2) Laure Pequegnot, Frankrike, 3)

Anja Pärson, Sverige

VM 2005: 1) Janica Kostelic, Kroatien, 2) Tanja Poutiainen, Finland 3) Sarka

Zahrobska, Tjeckien.

Mer info se kl 14.45

18.45 Freestyle FINAL

Hopp, damer

Sauze d’Oulx

Favoriter:

Startnr, namn, nation, VC-plac

4) Manuela Müller, Schweiz, 3

5) Alla Tsuoer, Vitryssland, 4

8) Veronika Bauer, Kanada, 5

9) Evelyn Leu, Schweiz, 2

10) Nina Li, Kina, 1

11) Xinxin Guo, Kina, 7

OS 2002: 1) Alisa Camplin, Australien, 2) Vernonica Brenner, Kanada, 3) Deidra Dionne, Kanada

VM 2005: 1) Nina Li, Kina, 2) Evelyne Leu, Schweiz, 3) Xinxin Guo, Kina

Så funkar det: Man börjar om från noll efter kvalet och gör två nya hopp.

19.00 Curling

Semifinaler, herrar

Pinerolo

USA-Kanada

Finland-Storbritannien

19.30 Short track

1 000 m, försök, damer

500 m, försök, herrar

3 000 m stafett, FINAL, damer

Palavela

Favoriten: Sydkorea och Kina

OS 2002: 1) Sydkorea, 2) Kina, 3) Kanada

VM 2005: Distansen kördes inte.

Så funkar det: 1000 m 8 heat, 500 m 7 heat, 3000 m stafett final kl 21.03

20.35 Ishockey

Kvartsfinal, herrar

Esposizioni

Ryssland-Kanada

Ryssland

Målvakter

20) Jevgeni Nabokov

30) Ilja Bryzgalov

35) Maxim Sokolov

Backar

4) Sergej Zhukov

5) Vitali Vishenevski

6) Anton Voltjenkov

11) Darius Kasparatis

29) Danil Markov

51) Fedor Tyutin

52) Andrej Markov

55) Sergei Gonchar

77) Alexei Zhitnik

Forwards

8) Alexander Ovetjin

13) Pavel Datsyuk

18) Jevgenij Malkin

21) Alexander Kharitonov

24) Alexander Frolov

25) Viktor Kozolov

27) Alexei Kovalev

33) Maxim Suchinski

61) Maxim Afinogenov

71) Ilja Kovaltjuk

79) Alexei Yashin

94) Alexander Korolyuk

Kanada:

Målvakter

1) Roberto Luongo

30) Martin Brodeur

35) Marty Turco

Backar

3) Jay Bouwmeester

4) Rob Blake

6) Wade Redden

24) Bryan McCabe

28) Robyn Regehr

44) Chris Pronger

52) Adam Foote

Forwards

9) Shane Doan

12) Jarome Iginla

14) Todd Bertuzzi

15) Dany Heatley

21) Simon Gagne

26) Martin StLouis

33) Kris Draper

39) Brad Richards

40) Vincent Lecavalier

61) Rick Nash

91) Joe Sakic

94) Ryan Smyth

97) Joe Thornton

21.35 Ishockey

Kvartsfinal, herrar

Palasport

Slovakien-Tjeckien

Slovakien

Målvakter:

25) Jan Lasak

37) Peter Budaj

60) Karol Krizan

Backar

3) Zdeno Chara

6) Radoslav Suchy

7) Martin Strbak

14) Andrej Meszaros

17) Ljubomir Visnovsky

29) Ivan Majesky

68) Milan Jurcina

Forwards

10) Marian Gaborik

12) Peter Bondra

15) Jozef Stumpel

18) Miroslav Satan

20) Richard Zednik

22) Richard Kapus

23) Lubos Bartecka

28) Ronald Petrovicky

38) Pavel Dementra

40) Marek Svartos

43) Tomas Surovy

81) Marian Hossa

91) Marcel Hossa

Tjeckien

Målvakter:

29) Tomas Vokoun

33) Milan Hnilicka

72) Dusan Sakficky

Backar:

3) Marek Zidlicky

6) Jaroslav Spacek

8) Marek Malik

12) Frantisek Kaberle

13) Pavel Kubina

15) Tomas Kaberle

17) Filip Kuba

Forwards

9) David Vyborny

16) Petr Cajanek

20) Robert Lang

22) Ales Kotalik

23) Milan Hejduk

26) Martin Rucinsky

28) Martin Straka

38) Jan Bulis

40) Vaclav Prospal

68) Jaromir Jagr

83) Alex Hemsky

85) Rotislav Olesz

91) Martin Erat

Anna Andersson ([email protected])