✓ Resultat 30/8

SPORTBLADET

– så gick det i torsdagens tävlingar.

Herrar, 200 m, final

1) Tyson Gay, USA, 19,76, 2) Usain Bolt, Jamaica, 19,91, 3) Wallace Spearmon, USA, 20,05, 4) Rodney Martin, do, 20,06, 5) Churandy Martina, Nederländska Antillerna, 20,28, 6) Marvin Anderson, Jamaica, 20,28, 7) Christopher Williams, do, 20,57, 8) Anastasios Gousis, Grekland, 20,75.

Längd, final

1) Irving Saladino, Panama, 8,57, 2) Andrew Howe, Italien, 8,47, 3) Dwight Phillips, USA, 8,30, 4) Aleksej Lukasjevitj, Ukraina, 8,25, 5) Godfrey Khotso Mokoena, Sydafrika, 8,19, 6) James Beckford, Jamaica, 8,17, 7) Ndiss Kaba Badji, Senegal, 8,01, 8) Ahmed Faiz Bin Marzouq, Saudiarabien, 7,98, 9) Christian Reif, Tyskland, 7,95, 10) Miguel Pate, USA, 7,94, 11) Hussein Taher Al-Sabee, Saudiarabien, 7,84.

800 m, första kvalomg (vidare till semifinal)

Heat 1

1) Amine Laalou, Marocko, 1.46,00, 2) Nick Symmonds, USA, 1.46,16, 3) Kleberson Davide, Brasilien, 1.46,17.

Heat 2

1) Gary Reed, Kanada, 1.46,00, 2) Nabil Madi, Algeriet, 1.46,02, 3) Justus Koech, Kenya, 1.46,08.

Heat 3

1) Mbulaeni Mulaudzi, Sydafrika, 1.45,56, 2) Rashid Ramzi, Bahrain, 1.45,64, 3) Dmitrij Bogdanov, Ryssland, 1.45,66, 4) Fabiano Pecanha, Brasilien, 1.45,77. Utslg: 6) Mattias Claesson, Sverige, 1.46,57.

Heat 4

1) Alfred Kirwa Yego, Kenya, 1.45,52, 2) Michael Rimmer, Storbritannien, 1.45,66, 3) Dmitrijs Milkevics, Lettland, 1.45,72, 4) Khadevis Robinson, USA, 1.45,78, 5) Manuel Olmedo, Spanien, 1.45,90.

Heat 5

1) Mohammed Al Salhi, Saudiarabien, 1.45,58, 2) Jurij Borzakovskij, Ryssland, 1.45,79, 3) Wilfred Bungei, Kenya, 1.45,79, 4) Yassine Bensghir, Marocko, 1.45,90, 5) Abdoulaye Wagne, Senegal, 1.46,20.

Heat 6

1) Youssef Saad Kamel, Bahrain, 1.45,25, 2) Abraham Chepkirwok, Uganda, 1.45,68, 3) Mohammad Al-Azemi, Kuwait, 1.45,85, 4) Mouhssin Chehibi, Marocko, 1.46,16.

5 000 m, kvalomg (vidare till final)

Heat 1

1) Tariku Bekele, Etiopien, 13.46,42, 2) Jesus Espana, Spanien, 13.46,45, 3) Bernard Lagat, USA, 13.46,57, 4) Hicham Bellani, Marocko, 13.46,64, 5) Moses Ndiema Kipsiro, Uganda, 13.46,86. Utslg: 14) Erik Sjöqvist, Sverige, 14.05,69.

Heat 2

1) Eliud Kipchoge, Kenya, 13.33,37, 2) Abraham Cherkos, Etiopien, 13.33,62, 3) Matthew Tegenkamp, USA, 13.35,05, 4) Craig Mottram, Australien, 13.36,18, 5) Juan Luis Barrios, Mexiko, 13.37,12, 6) Mohammed Farah, Storbritannien, 13.39,13, 7) Benjamin Limo, Kenya, 13.41,47, 8) Adam Goucher, USA, 13.41,65, 9) Ali Abdalla, Eritrea, 13.42,00, 10) Felix Kikwai Kibore, Qatar, 13.46,23.

110 m häck, semifinal (vidare till final)

Heat 1

1) David Payne, USA, 13,19, 2) Shi Dongpeng, Kina, 13,24, 3) Maurice Wignall, Jamaica, 13,29, 4) Jackson Quinonez, Spanien, 13,33. Utslg: 6) Robert Kronberg, Sverige, 13,58.

Heat 2

1) Terrence Trammell, USA, 13,23, 2) Sergej Demidjuk, Ukraina, 13,35.

Heat 3

1) Dayron Robles, Kuba, 13,21, 2) Liu Xiang, Kina, 13,25.

Stav, kvalomg (vidare till final)

Grupp A

1) Danny Ecker, Tyskland, Steven Hooker, Australien och Igor Pavlov, Ryssland, alla 5,70, 4) Jevgenij Lukjanenko, do, 5,70, 5) Brad Walker, USA och Romain Mesnil, Frankrike, båda 5,70, 7) Maksim Mazuryk, Ukraina, 5,70, 8) Fabio Gomes da Silva, Brasilien, 5,65. Utslg: 11) Alhaji Jeng, Sverige, 5,55.

Grupp B

1) Denis Jurtjenko, Ukraina, 5,70, 2) Tim Lobinger, Tyskland, 5,70, 3) Björn Otto, Tyskland, 5,70, 4) Aleksandr Averbukh, Israel, 5,65.

Damer, 400 m häck, final

1) Jana Rawlinson, Australien, 53,31, 2) Julija Petionkina, Ryssland, 53,50, 3) Anna Jesien, Polen, 53,92, 4) Nickiesha Wilson, Jamaica, 54,10, 5) Huang Xiaoxiao, Kina, 54,15, 6) Jevgenija Isakova, Ryssland, 54,50, 7) Tiffany Williams, USA, 54,63, 8) Tasha Danvers-Smith, Storbritannien, 54,94.

Slägga, final

1) Betty Heidler, Tyskland, 74,76, 2) Yipsi Moreno, Kuba, 74,74, 3) Zhang Wenxiu, Kina, 74,39, 4) Kamila Skolimowska, Polen, 73,75, 5) Jelena Konevtsova, Ryssland, 72,45, 6) Eileen O'Keeffe, Irland, 70,93, 7) Clarissa Claretti, Italien, 70,74, 8) Manuela Montebrun, Frankrike, 70,36, 9) Arasay Thondike, Kuba, 70,20, 10) Gulfija Chanafejeva, Ryssland, 69,08, 11) Ivana Brkljacic, Kroatien, 68,16, 12) Yunaika Crawford, Kuba, 67,56.

200 m, Semifinal (vidare till final)

Heat 1

1) Allyson Felix, USA, 22,21, 2) Veronica Campbell, Jamaica, 22,44, 3) Torri Edwards, USA, 22,51, 4) Cydonie Mothersill, Kajmanöarna, 22,78.

Heat 21) Sanya Richards, USA, 22,50, 2) Aleen Bailey, Jamaica, 22,65, 3) Susanthika Jayasinghe, Sri Lanka, 22,66, 4) LaShauntea Moore, USA, 22,73.

ARTIKELN HANDLAR OM

Friidrott