Körschema: Här är alla matcher speedway-säsongen 2018

Alla serier omgång för omgång!

Foto: BILDBYRÅN
Kan Smederna försvara SM-guldet?
SPORTBLADET

Speedway-säsongen 2018 är här!

Här är alla tider och datum för matcher i elitserien, allsvenskan, slutspelet och grand prix-serien.

KÖRSCHEMA ELITSERIEN

Omgång 1

8 maj 19.00 Vetlanda–Masarna

8 maj 19.00 Västervik–Indianerna

8 maj 19.00 Smederna–Dackarna

8 maj 19.00 Lejonen–Rospiggarna

Omgång 2

15 maj 19.00 Dackarna–Lejonen

15 maj 19.00 Indianerna–Smederna

15 maj 19.00 Masarna–Västervik

15 maj 19.00 Rospiggarna–Vetlanda

Omgång 3

22 maj 19.00 Västervik–Vetlanda

22 maj 19.00 Smederna–Masarna

22 maj 19.00 Lejonen–Indianerna

22 maj 19.00 Dackarna–Rospiggarna

Omgång 4

29 maj 19.00 Indianerna–Dackarna

29 maj 19.00 Masarna–Lejonen

29 maj 19.00 Vetlanda–Smederna

29 maj 19.00 Rospiggarna–Västervik

Omgång 5

12 juni 19.00 Smederna–Västervik

12 juni 19.00 Lejonen–Vetlanda

12 juni 19.00 Dackarna–Masarna

12 juni 19.00 Indianerna–Rospiggarna

Omgång 6

19 juni 19.00 Västervik–Smederna

19 juni 19.00 Vetlanda–Lejonen

19 juni 19.00 Masarna–Dackarna

19 juni 19.00 Rospiggarna–Indianerna

Omgång 7

3 juli 19.00 Lejonen–Smederna

3 juli 19.00 Västervik–Dackarna

3 juli 19.00 Indianerna–Vetlanda

3 juli 19.00 Masarna–Rospiggarna

Omgång 8

10 juli 19.00 Smederna–Lejonen

10 juli 19.00 Dackarna–Västervik

10 juli 19.00 Vetlanda–Indianerna

10 juli 19.00 Rospiggarna–Masarna

Omgång 9

17 juli 19.00 Indianerna–Masarna

17 juli 19.00 Dackarna–Vetlanda

17 juli 19.00 Lejonen–Västervik

17 juli 19.00 Smederna–Rospiggarna

Omgång 10

18 juli 19.00 Masarna–Indianerna

18 juli 19.00 Vetlanda–Dackarna

18 juli 19.00 Västervik–Lejonen

18 juli 19.00 Rospiggarna–Smederna

Omgång 11

31 juli 19.00 Dackarna–Indianerna

31 juli 19.00 Lejonen–Masarna

31 juli 19.00 Smederna–Vetlanda

31 juli 19.00 Västervik–Rospiggarna

Omgång 12

7 aug 19.00 Vetlanda–Västervik

7 aug 19.00 Masarna–Smederna

7 aug 19.00 Indianerna–Lejonen

7 aug 19.00 Rospiggarna–Dackarna

Omgång 13

14 aug 19.00 Lejonen–Dackarna

14 aug 19.00 Smederna–Indianerna

14 aug 19.00 Västervik–Masarna

14 aug 19.00 Vetlanda–Rospiggarna

Omgång 14

21 aug 19.00 Masarna–Vetlanda

21 aug 19.00 Indianerna–Västervik

21 aug 19.00 Dackarna–Eskilstuna

21 aug 19.00 Rospiggarna–Lejonen

DÅ KÖRS SLUTSPELET I SPEEDWAY

28 augusti Kvartsfinal 1

4 september Kvartsfinal 2
11 september Semifinal 1

18 september Semifinal 2

25 september Final 1

26 september Final 2

  Sex av de åtta elitserielagen går till slutspel. Ettan och tvåan i grundserien går direkt till semifinal medan lag tre till sex kör kvartsfinaler. Elitserien är stängd de tre ­kommande åren vilket innebär att inget lag åker ur.
Allsvenska klubbar kan ansöka om en plats i högsta serien.

Foto: BILDBYRÅN
Rospiggarna avslutar hemma mot Lejonen i Hallstavik- den 21 augusti.

KÖRSCHEMA ALLSVENSKAN 2018

Omgång 1

17 maj Norra speedwayalliansen–Griparna

17 maj Vargarna–Valsarna

17 maj Piraterna–Nässjö

Omgång 2

23 maj Nässjö–Norra speedwayalliansen

24 maj Griparna–Vargarna

24 maj Valsarna–Piraterna

Omgång 3

31 maj Vargarna–Norra speedwayalliansen

31 maj Piraterna–Griparna

31 maj Valsarna–Nässjö

Omgång 4

13 juni Nässjö–Vargarna

14 juni Griparna–Valsarna

14 juni Norra Speedwayalliansen–Piraterna

Omgång 5

27 juni Nässjö–Griparna

28 juni Valsarna–Norra speedwayalliansen

28 juni Vargarna–Piraterna

Omgång 6

5 juli Norra speedwayalliansen–Valsarna

5 juli Piraterna–Vargarna

5 juli Griparna–Nässjö

Omgång 7

26 juli Piraterna–Norra speedwayalliansen

26 juli Valsarna–Griparna

26 juli Vargarna–Nässjö

Omgång 8

1 aug Nässjö–Valsarna

2 aug Norra speedwayalliansen–Vargarna

2 aug Griparna–Piraterna

Omgång 9

9 aug Vargarna–Griparna

9 aug Norra speedwayalliansen–Nässjö

9 aug Piraterna–Valsarna

Omgång 10

15 aug Nässjö–Piraterna

16 aug Griparna–Norra speedwayalliansen

16 aug Valsarna–Vargarna

Slutspelet

30 augusti Semifinal 1

6 september Semifinal 2
13 september Final 1

20 september Final 2

Foto: BILDBYRÅN
Piraterna åkte ur elitserien i fjol.

KÖRSCHEMA GRAND PRIX-SERIEN 2018

12 maj

PGE National stadium, Warszawa, Polen

Banlängd: 274 meter.

Regerande mästare: Fredrik Lindgren, Sverige.

26 maj

Marketa-stadion, Prag, Tjeckien

Banlängd: 353 meter.

Regerande mästare: Jason Doyle, Australien.

30 juni

Casa arena, Horsens, Danmark

Banlängd: 272 meter.

Regerande mästare: Maciej Janowski, Polen.

7 juli

HZ Bygg arena, Hallstavik, Sverige

Banlängd: 289 meter.

Regerande mästare:

21 juli

Millennium stadium, Cardiff, Wales

Banlängd: 272 meter.

Regerande mästare: Maciej Janowski, Polen.

11 augusti

G & B arena, Målilla, Sverige

Banlängd: 305 meter.

Regerande mästare: Bartosz Zmarzlik, Polen.

25 augusti

Edward Jancarz stadium, Gorzow, Polen

Banlängd: 329 meter.

Regerande mästare: Tai Woffinden, Storbritannien.

8 september

Stadion Matije Gubca, Krsko, Slovenien

Banlängd: 387 meter.

Regerande mästare: Martin Vaculik, Slovakien.

22 september

Bergring arena, Teterow, Tyskland

Banlängd: 314 meter.

Regerande mästare: Matej Zagar, Slovenien.

6 oktober

Marian Rose motoarena, Torun, Polen

Banlängd: 325 meter.

Regerande mästare: Patryk Dudek, Polen.

Foto: BILDBYRÅN
Lindgren är ensam svensk i GP-serien.
ARTIKELN HANDLAR OM

Motorsport

Speedway