OS i dag

SPORTBLADET

Tisdag 21 januari

11.00 Nordisk Kombination

Backhoppning K-120, ind., herrar

Pragelato

Favoriter:

Startnr, namn, nation, VC-plac, poäng

42) Petter L Tande, Norge, 8, 498

43) Ronny Ackermann, Tyskland, 7, 501

44) Georg Hettich, Tyskland, 6, 503

45) Christoph Bieler, Österrike, 5, 519

46) Felix Gottwald, Österrike, 4, 523

47) Mario Stecher, Österrike, 3, 541

48) Magnus H Moan, Norge, 2, 605

49) Hannu Manninen, Finland, 1, 1264

OS 2002: 1) Samppa Lajunen, Finland, 2) Ronny Ackermann, Tyskland, 3) Felix Gottwald, Österrike

VM 2005: 1) Ronny Ackermann, Tyskland, 2) Magnus H Moan, Norge, 3) Kristian Hammer, Norge

Poängen räknas om till sekunder, sedan blir det jaktstart.

11.35 Ishockey

Lettland-Kazakstan, grupp B, herrar

Esposizioni

Lettland har chans på en kvartsfinal - om USA inte tar fler poäng.

12.00 Skidskytte

4x7,5 km, herrar

Cesana San Sicario

Svenskt hopp: David Ekholm 26, Björn Ferry, 27, Mattias Nilsson, 23 och Carl-Johan Bergman, 27.

Favoriter:

Startnr, nation, namn, VC-plac, poäng

1) Ryssland ( Tscherezov, Tchiepikov, Rostovtsev, Kruglov) 1, 175

2) Tyskland, (Gross, Rösch, Fischer, Greis)2, 174

3) Frankrike (Robert, Defrasine, Cannard, Poiree)3, 158

4) Norge (Hanevold, Eckhoff, Andersen, Björndalen) 4, 157

5) Vitryssland (Syman, Novikov, Valiullin, Ryzhenkov) 5, 147

6) Österrike (Mesotitsch, Pinter, Gredler, Sumann) 6, 145

7) Sverige (Ekholm, Ferry, Nilsson, Bergman) 7, 135

8) Tjeckien (Moravec, Vitrk, Dostal, Slesinger) 8, 132

OS 2002: 1) Norge, 2) Tyskland, 3) Frankrike

VM 2005: 1) Norge, 2) Ryssland, 3) Österrike, 7) Sverige

10 skott, fem liggande och fem stående per åkare. Varje åkare har tre extraskott per station (5+3 skott per gång), de måste laddas ett och ett vilket gör att man tappar tid. Bommar man ändå är det en straffrunda (150 m) per bom.

17 lag, Österrike saknar Wolfgang Rottmann och Wolfgang Perner som båda försvann efter dopningsrazzian och därför uteslutits av landets förbund.

12.35 Ishockey

Schweiz-Italien, grupp A, herrar

Palasport

Schweiz klara för kvartsfinal, vid seger blir det tvåa i gruppen. Italien utslagna.

14.00 Nordisk Kombination FINAL

5 km sprint, ind., herrar

Pragelato

Jaktstart. Poängen i hoppningen blir till sekunder i jaktstarten.

Mer info se kl 11.00

15.35 Ishockey

Finland-Tyskland, grupp A, herrar

Esposizioni

Finland:

Målvakter:

30) Fredrik Norrena

31) Antero Niittymäki

32) Niklas Bäckström

Backar:

3) Pettri Nummelin

4) Kimmi Timonen

6) Sami Salo

7) Aki-Pettri Berg

14) Niklas Hagman

27) Teppo Numminen

32) Toni Lydman

77) Antti-Jussi Niemi

Forwards:

8) Teemu Selänne

10) Ville Nieminen

11) Saku Koivu

12) Ollo Jokinen

16) Ville Peltonen

21) Mikko Koivu

24) Antti Laaksonen

25) Jukka Hentunen

26) Jere Lehtinen

36) Jussi Jokinen

37) Jarkko Ruutu

39) Niko Kapanen

Tyskland:

Målvakter:

37) Olaf Klozig

40) Thomas Greiss

80) Robert Muller

Backar:

4) Rovert Leask

7) Sascha Gov

10) Christian Erhoff

13) Christoph Schubert

15) Stefan Schauer

31) Andreas Renz

52) Alexander Sulzer

84) Dennis Seidenberg

Forwards:

11) Sven Felski

16) Stefan Ustrof

26) Daniel Kreutzer

29) Alexander Barta

32) Tomas Martinec

34) Eduars Lewandowski

46) Florian Busch

49) Klaus Kathan

57) Marcel Goc

58) Lasse Kopitz

72) Petr Fical

73) Tino Boos

Finland obesegrade, Tyskland har bara en teoretisk chans på kvartsfinal.

16.00 Skridsko

1 500 m, herrar

Lingotto

Svenskhopp: Johan Röjler, 23. ÅB: 1.47,32 (54:a). Par 3 tillsammans med Ippolito Sanfratello, Italien.

ÅB: 1.47,26.

Världsrekord: Chad Hendrick, USA, 2005, 1.42,78

Svenskt rekord: Johan Röjler, 2005, 1.47,32

Favoriten

Par, namn, nation, årsbästa

4) Arne Dankers, Kanada, 1.44,40

18) Denny Morrison, Kanada, 1.43,89

18) Erben Wennemars, Holland, 1.43,51

19) Derek Parra, USA, 1.44,78

19) Steven Elm, Kanada, 1.44,95

20) Jevgenij Lalenkov, Ryssland, 1.44,69

20) Chad Hedrick, USA, 1.42,78

21) Aleksandr Kibalko, Ryssland, 1.45,02

21) Shani Davis, USA, 1.43,41

OS 2002: 1) Derrek Parra, USA, 2) Jochen Uytdehaage, Holland, 3) Ådne Söndrål, Norge.

VM 2005: 1) Shani Davis, USA, 2) Chad Hendrick, USA, 3) KC Boullette, USA

16.35 Ishockey

Kanada-Tjeckien, grupp A, herrar

Palasport

Kanada:

Målvakter

1) Roberto Luongo

30) Martin Brodeur

35) Marty Turco

Backar

3) Jay Bouwmeester

4) Rob Blake

6) Wade Redden

24) Bryan McCabe

28) Robyn Regehr

44) Chris Pronger

52) Adam Foote

Forwards

9) Shane Doan

12) Jarome Iginla

14) Todd Bertuzzi

15) Dany Heatley

21) Simon Gagne

26) Martin StLouis

33) Kris Draper

39) Brad Richards

40) Vincent Lecavalier

61) Rick Nash

91) Joe Sakic

94) Ryan Smyth

97) Joe Thornton

Tjeckien

Målvakter:

29) Tomas Vokoun

33) Milan Hnilicka

72) Dusan Sakficky

Backar:

3) Marek Zidlicky

6) Jaroslav Spacek

8) Marek Malik

12) Frantisek Kaberle

13) Pavel Kubina

15) Tomas Kaberle

17) Filip Kuba

Forwards

9) David Vyborny

16) Petr Cajanek

20) Robert Lang

22) Ales Kotalik

23) Milan Hejduk

26) Martin Rucinsky

28) Martin Straka

38) Jan Bulis

40) Vaclav Prospal

68) Jaromir Jagr

83) Alex Hemsky

85) Rotislav Olesz

91) Martin Erat

Båda lagen har fyra poäng, på plats tre och fyra. En seger, om Schweiz förlorar kan ge en andraplats

17.30 Bob FINAL

Tvåa, 3:e och 4:e åket, damer

Cesana Pariol

Favoriter:

Starnr, namn, nation, plac e 2 lopp, tid

1) Rohbock/Fleming, USA, 3, 1.55,02

4) Kiriasis/Schneiderheinze, Tyskland, 1, 1.54,93

6)Weissemsterner/Isacco, Italien, 5, 1.55,17

7) Upperton/Moyse, Kanada, 4, 1.55,14

9)Erdmann/Herschmann, Tyskland, 2, 1.55,01

OS 2002: 1) Bakken/Flowers, USA, 2) Prokoff/Holzner, Tyskland, 3)Erdmann/Herschmann, Tyskland.

VM 2005: 1) Kiriasis/Schneiderheinze, Tyskland, 2) Minichiello/Davies, Storbritannien, 3) Rohbock/Flemming, USA. De två avslutande åken.

19.00 Konståkning

Korta programmet, damer

Palavela

Favoriter:

Startnr, namn, nation, världsrank

5) Joannie Rochette, Kanada, 7

11) Elena Sokolova, Ryssland, 4

14) Miki Ando, Japan, 2

16) Julia Sebestyen, Ungern, 9

18) Irina Slutskaja, Ryssland, 1

21) Shizuka Arakawa, Japan, 3

27) Fumue Suguri, Japan, 5

28) Carolina Kostner, Italien, 8

29) Sasha Cohen, USA, 6

OS 2002: 1) Sarah Huges, USA, 2) Irina Slutskaja, Ryssland, 3) Michelle Kwan, USA.

VM 2005: 1) Irina Slutskaja, Ryssland, 2) Sasha Cohen, USA, 3) Carolina Kostner, Italien

Åtta förutbestämda element genomförs under max två min och 50 sek. Poängen tas med till nästa omgång.

Michelle Kwan, USA, är skadad och deltar inte.

20.05 Ishockey

Sverige-Slovakien, grupp B, herrar

Esposizioni

Sverige:

Målvakter

1) Stefan Liv,

32) Mikael Tellqvist

35) Henrik Lundqvist

Backar

2) Mattias Öhlund

5) Nicklas Lidström

8) Christian Bäckman

15) Niclas Hävelid

23) Ronnie Sundin

29) Kenny Jönsson

34) Daniel Tjärnqvist

Forwards

11) Daniel Alfredsson

12) DanielSedin

13) Mats Sundin

20) Henrik Sedin

21) Peter Forsberg

22) Per-Johan Axelsson

26) Samuel Påhlsson

33) Fredrik Modin

37) Mikael Samuelsson

40) Henrik Zetterberg

51) Mika Hannula

72) Jörgen Jönsson

96) Tomas Holmström

Slovakien

Målvakter:

25) Jan Lasak, Pardubice, 26, 183/93

37) Peter Budaj, Colorado, 23, 185/92

60) Karol Krizan, Modo, 25, 178/84

Backar

3) Zdeno Chara, Ottawa, 28, 203/115

6) Radoslav Suchy, Columbus, 29, 184/83

7) Martin Strbak, CSKA Moskva, 30, 191/96

14) Andrej Meszaros, Ottawa, 20 187/86

17) Ljubomir Visnovsky, Los Angeles, 29, 179/78

29) Ivan Majesky, Washingtin, 29, 194/103

68) Milan Jurcina, Boston, 22, 195/101

Forwards

10) Marian Gaborik, Minnesota, 23, 186/83

12) Peter Bondra, Atlanta, 37, 183/90

15) Jozef Stumpel, Florida, 33, 190/97

18) Miroslav Satan, NY Islanders, 31, 183/88

20) Richard Zednik, Montreal, 30, 178/86

22) Richard Kapus, Metallurg, 32, 180/88

23) Lubos Bartecka, Luleå, 29, 183/89

28) Ronald Petrovicky, Atlanta, 29, 182/85

38) Pavel Dementra, Los Angeles, 31, 183/89

40) Marek Svartos, Colorado, 23, 174/77

43) Tomas Surovy, Pittsburgh, 24, 186/93

81) Marian Hossa, Atalanta, 27, 185/84

91) Marcel Hossa, NY Rangers, 24, 191/90

20.35 Ishockey

USA-Ryssland, grupp B, herrar

Palasport

Båda lagen är klara för kvartsfinal.