Guide: Allt om SM-veckan 2018 – med längdskidor och alpint

De gör upp om SM-guld på vinterveckan 2018 00:25
SPORTBLADET

Vinterns SM-vecka äger rum i Skellefteå 20–26 mars.

Svenska OS-stjärnor såsom Charlotte Kalla, Stina Nilsson, Sebastian Samuelsson, André Myhrer, Frida Hansdotter och curlingens Lag Edin åker dit för att jaga nya medaljer.

Så här följer du hela SM-veckan.

Här är det fullständiga dagsprogrammet för SM-veckan i Skellefteå. TV-sändningarna kommer att skifta fokus mellan olika sporter när parallella sändningar pågår.

De fetmarkerade eventen kommer att direktsändas på SVT1/SVT2 i sin helhet eller i huvudsak. Det går även att titta på SVT Play. Resultat från alla tävlingar går att finna HÄR. SVT reserverar sig för eventuella ändringar.

Noterbara deltagare i skidtävlingarna är Charlotte Kalla, Ebba Andersson och Stina Nilsson. Skidskytten Sebastian Samuelsson väljer att ställa upp i herrarnas masstart (30 km) och individuell start (15 km).

OS-guldmedaljörerna Frida Hansdotter och André Myhrer deltar i SM-veckans alpina grenar, som kommer att avgöras i Tärnaby. Vi kommer även att få se en revanschsugen Sandra Näslund, som vill avsluta skicrossäsongen snyggt efter medaljmissen i Pyeongchang.

Foto: CARL SANDIN / BILDBYRÅN

Schema längdskidor, SM-veckan 2018

Onsdag, 21 mars

09.10–10.45 Längdskidor–Herrar 30 km masstart–SVT1, kommentator: Jacob Hård, expert: Anders Blomquist
11.00–11.50 Längdskidor–Damer 15 km masstart–SVT1, kommentator: Jacob Hård, expert: Anders Blomquist

Torsdag, 22 mars

09.00–09.20 Längdskidor–Sprint prolog damer
09.20–10.00 Längdskidor–Sprint prolog herrar
11.15–12.50 Längdskidor–Sprint final damer–SVT1, kommentator: Jacob Hård, expert: Anders Blomquist
11.40–13.00 Längdskidor–Sprint final herrar–SVT1, kommentator: Jacob Hård, expert: Anders Blomquist

Fredag, 23 mars

09.10–10.05 Längdskidor–Stafett damer–SVT1, kommentator: Jacob Hård, expert: Anders Blomquist
10.25–12.00 Längdskidor–Stafett herrar–SVT1, kommentator: Jacob Hård, expert: Anders Blomquist

Lördag, 24 mars

09.50–11.55 Längdskidor–Herrar 15 km–SVT1, kommentator: Jacob Hård, expert: Anders Blomquist

Söndag, 25 mars

10.05–11.35 Längdskidor–Damer 10 km–SVT1, kommentator: Jacob Hård, expert: Anders Blomquist

Måndag, 26 mars

09.50–11.35 Längdskidor–Damer 30 km–SVT1, kommentator: Jacob Hård, expert: Anders Blomquist
13.00–16.00 Längdskidor–Herrar 50 km–SVT1, kommentator: Jacob Hård, expert: Anders Blomquist

Andra sporter

Tisdag, 20 mars

14.15–17.00 Freeskiing–Big air kval
17.00–21.00 Squash–Semifinaler

Onsdag, 21 mars

TV-sändning: SVT1 09.10–17.30

Play: 11.55–12.50 Squash–Final damer, kom: Niklas Nord, gästexpert: Alexander Ovendal
13.40–14.50 Snowboard–Big Air final, kom: Peter Jonsson, gästexpert: Jocke Hammar
14.55–15.50 Squash–Final herrar, kom: Niklas Nord, gästexpert: Alexander Ovendal
16.00–17.10 Freeskiing–Big Air final, kom: Peter Jonsson, gästexpert: Niklas Eriksson

Torsdag, 22 mars

TV-sändning: SVT1 11.15–17.00, SVT2 20.00–21.00 Stadioncross

Play: 13.05–13.45 Bowling–Final damer, kom: Johan Ejeborg, gästexpert: Magnus Johnson
14.25–16.00 Draghund–Combined, kom: Niklas Nord, gästexpert: Bengt Pontén
16.10–16.50 Bowling–Final herrar, kom: Johan Ejeborg, gästexpert: Magnus Johnson
18.00–19.30 Skotercross–Kval, damer och herrar, kom: Johan Ejeborg, gästexpert: Johan Eriksson (enbart i Play)
20.00–21.00 Skotercross–Final, herrar och damer, kom: Johan Ejeborg, gästexpert: Johan Eriksson

Fredag, 23 mars

TV-sändning: SVT1 09.10–18.00, SVT2 18.00–19.30

Play: 11.00–12.00 X-trial–Kval 1, kom: Johan Ejeborg, gästexpert: Jesper Johansson
12.20–13.20 X-trial–Kval 2, kom: Johan Ejeborg, gästexpert: Jesper Johansson
13.20–14.20 Cykeltrial–Kval 2, kom: Johan Ejeborg, gästexpert: Björn Levin
14.20–15.30 Snowboard–Slopestyle final, kom: Peter Jonsson, gästexpert: Jocke Hammar
15.30–16.20 X-trial–Semifinal, kom: Johan Ejeborg, gästexpert: Jesper Johansson
16.20–17.30 Freeskiing–Slopestyle final, kom: Peter Jonsson, gästexpert: Niklas Eriksson
17.30–18.30Cykeltrial–Final, kom: Johan Ejeborg, gästexpert: Björn Levin
18.30–19.30 X-trial–Final, kom: Johan Ejeborg, gästexpert: Jesper Johansson

Lördag, 24 mars

TV-sändning: SVT1 10.00–17.50, SVT2 17.50–19.00

Play: 12.30–15.30 Dans, kom: Peter Jonsson, gästexpert tiodans, gästexpert lagdans: Linus Axelsson, gästexpert hiphop: Litho Nericcio
12.30–14.00 Skidorientering–Jaktstart, damer och herrar, kom: Jacob Hård, gästexpert: Sture Norén
13.10–14.10 Puckelpist–Kval, kom: Niklas Nord, gästexpert: Jonas Lundblad
15.30–17.00 Skicross–Finaler, damer och herrar, kom: Johan Ejeborg, gästexpert: Michael Forslund
15.35–16.10 Puckelpist–Final, kom: Niklas Nord, gästexpert: Jonas Lundblad
17.00–19.00 Taekwondo–Finaler, kom: Peter Jonsson, gästexpert: Laban Fredriksen

Söndag, 25 mars

TV-sändning: SVT1 10.00–17.55

Play: 08.30–12.30 Rally/rallycross/crosscart–Kval, kom: Johan Ejeborg, expert: Jonas Kruse
11.00–13.15 Rullstolsinnebandy, kom: Peter Jonsson, gästexpert: Staffan Sirén
11.45–13.30 Parallellslalom (signal från Tärnaby), kom: Jenny Modin, expert: Tobias Hellman
13.30–15.00 Rally/rallycross/crosscart–Final 1, kom: Johan Ejeborg, expert: Jonas Kruse
13.15–14.00 Draghund–Släde, kom: Niklas Nord, gästexpert: Bengt Pontén
15.30–17.00 Rally/rallycross/crosscart–Final 2, kom: Johan Ejeborg, expert: Jonas Kruse
16.30–17.30 Jujutsu–Finaler, kom: Peter Jonsson, gästexpert: Jonathan Askesjö

Måndag, 26 mars

TV-sändning: SVT2 08.10–09.00 Slalom–Åk 1 damer, SVT1 09.10–18.00

Play: 08.10–09.00 Slalom–Åk 1 damer, kom: Jenny Modin, expert: Tobias Hellman
09.30–10.15 Slalom–Åk 1 herrar, kom: Jenny Modin, expert: Tobias Hellman
11.00–14.00 Curling–Final damer, kom: Niklas Nord, gästexpert: Eva Lund
11.40–12.30 Slalom–Åk 2 damer, kom: Jenny Modin, expert: Tobias Hellman
12.40–13.30 Slalom–Åk 2 herrar, kom: Jenny Modin, expert: Tobias Hellman
15.00–17.45 Curling–Final herrar, kom: Niklas Nord, gästexpert: Eva Lund

ARTIKELN HANDLAR OM