Paralympics 2018: Alla tider – alla dagar

Tv, tider, svenskar, datum och schema för Vinter-Paralympics

Foto: VILHELM STOKSTAD / TT
Zebastian Modin
SPORTBLADET

Det tolfte officiella vinter-Paralympics arrangeras mellan den 9:e och 18 mars i Pyeongchang, Sydkorea. Här är hela schemat med datum, tv-tider, program dag för dag.

Under Paralympics i Sotji 2014 tog Sverige fyra medaljer varav ett guld. På lördag den 10 mars inleder svenskarna sin jakt på nya framgångar i Paralympics i Pyeongchang.

Tv-sändningar i Paralympics

SVT har tv-rättigheterna och sänder 270 timmar från Pyeongchang. SVT direktsänder mellan 01.30 och 14.00 varje dygn.

SCHEMA – DAG FÖR DAG
Fetat = svenskar aktuella för att tävla

Lördag 10/3

01.30-09.15 SVT1
09.15-14.00 SVT2
17.00-17.50: Eftersändning/sammandrag, SVT1

SVT Play

01.30-04.45: Alpint, störtlopp
02.00-03.35: Skidskytte, sittande dam 6 km + herr 7,5 km
03.45-07.00: Skidskytte, synskadade dam 6 km + herr 7,5 km
04.00-06.00: Paraishockey, Norge-Italien
06.35-09.00: Curling, Norge-Storbritannien
07.30-09.30: Paraishockey, Korea-Japan
11.00-13.00: Paraishockey, Kanada-Sverige
11.35-14.00: Curling, Sverige-Kina

Söndag 11/3

01.30-10.15 SVT1
11.30-14.00 SVT2
14.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

SVT Play

01.30-05.15: Alpint, super-g dam + herr alla klasser
02.00-03.00: Längdskidor, sittande herr 15 km
03.15-04.40: Längdskidor, sittande dam 12 km
04.00-06.00: Paraishockey, USA-Japan
06.35-09.00: Curling, Kanada-Sverige
07.30-09.30: Paraishockey, Korea-Tjeckien
11.00-13.00: Paraishockey, Kanada-Italien
11.35-14.00: Curling, USA-Sverige

Måndag 12/3

01.30-09.00 SVT2
09.10-13.00 SVT1
13.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1
22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play

01.35-04.00: Curling, Sverige-Slovakien
02.00-05.45: Längdskidor, stående/synskadade dam 15 km fristil + herr 20 km fristil (Zebastian Modin)
02.30-08.15: Snowboard cross dam + herr
06.35-09.00: Curling, Sverige-Storbritannien
07.30-09.35: Paraishockey, Kanada-Norge
11.00-13.00: Paraishockey, Italien-Sverige

Tisdag 13/3

01.30-09.10 SVT2
09.10-13.00 SVT1
13.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1
22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play

01.30-05.15: Alpint, superkomb super-g dam + herr alla klasser
01.35-04.00: Curling, Sverige-Norge
02.00-04.00: Skidskytte, sittande dam 10 km + herr 12,5 km
04.00-06.00: Paraishockey, USA-Korea
04.30-07.30: Skidskytte, stående/synskadade dam 10 km + herr 12,5 km (Zebastian Modin)
06.35-09.00: Curling, Sverige-Tyskland
07.00-09.15: Alpint, superkomb slalom dam + herr alla klasser
07.30-09.35: Paraishockey, Norge-Sverige
11.00-13.00: Paraishockey, Tjeckien-Japan

Onsdag 14/3

01.30-09.00 SVT2
09.10-10.20 SVT1
12.55-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1
22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play

01.30-04.35: Alpint, slalom herrar alla klasser åk 1 (Aaron Lindström)
01.35-04.00: Curling, Finland-Sverige
02.00-03.40: Längdskidor, sprintkval klassiskt dam + herr alla klasser (Zebastian Modin)
04.00-06.45: Längdskidor, sprintfinaler klassiskt dam + herr alla klasser
06.00-07.45: Alpint, slalom herrar alla klasser åk 2 (Aaron Lindström)
08.00-10.00: Paraishockey playoff 5-8
11.35-14.00: Curling, Korea-Sverige
12.00-14.00: Paraishockey, playoff 5-8

Torsdag 15/3

01.30-09.00 SVT2
09.10-10.20 SVT1
12.55-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1
22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play

01.30-03.00: Alpint, slalom damer alla klasser åk 1
04.00-06.00: Paraishockey, semifinal 1
04.30-05.45: Alpint, slalom damer alla klasser åk 2
06.35-09.00: Curling, NPA-Sverige
11.35-14.00: Curling, Sverige-Schweiz
12.00-14.00: Paraishockey, semifinal 2

Fredag 16/3

01.30-09.00 SVT2
09.10-12.05 SVT1
14.05-15.50: Eftersändning/sammandrag, SVT1
21.40-22.10: Magasin, SVT2

SVT Play

01.35-04.00: Curling, tiebreaker (kan utgå)
02.00-04.00: Skidskytte, sittande dam 12,5 km + herr 15 km
02.30-09.00: Snowboard, slalom dam + herr
04.00-08.00: Skidskytte, stående/synskadade dam 12,5 km + herr 15 km
08.00-10.00: Paraishockey, 7-8 plats
12.00-14.00: Paraishockey, 5-6 plats

Lördag 17/3

01.30-09.30 SVT1
09.30-10.45 SVT2 (kan utgå)
15.00-17.50: Eftersändning/sammandrag, SVT2

SVT Play

01.30-04.00: Alpint, storslalom dam + herr alla klasser åk 1 (Aaron Lindström)
01.35-04.00: Curling, bronsmatch
02.00-04.30: Längdskidor, stående/synskadade dam 7,5 km + herr 10 km
04.00-06.00: Paraishockey, bronsmatch
04.40-06.00: Längdskidor, sittande dam 5 km + herr 7,5 km
06.00-07.30: Alpint, storslalom dam + herr alla klasser åk 2 (Aaron Lindström)
06.35-09.30: Curling, final

Söndag 18/3

01.30-09.30 SVT1
16.00-17.55: Eftersändning/sammandrag, SVT1

SVT Play

01.30-03.00: Alpint, storslalom damer alla klasser åk 1
02.00-02.40: Längdskidor, mixed stafett 4x2,5 km alla klasser
03.00-04.05: Längdskidor, öppen stafett 4x2,5 km alla klasser
04.00-06.30: Paraishockey, final
04.30-05.30: Alpint, storslalom damer alla klasser åk 2
12.00-13.30 avslutning

Med reservation för ändringar, alla tider är inte bestämda.

Källa: Svt.se

Kommentatorer i Paralympics:

Peter Jonsson, skidor och skidskytte
Björn Becksmo, alpint och snowboard
Björn Fagerlind, alpint (17/3)
Johan Ejeborg, alpint (10-11/3)
Chris Härenstam, paraishockey
Dusan Umicevic, parahockey (bronsmatch)
Niklas Nord, curling

Experter:

Helene Ripa, skidor
Henrik Kråklind, alpint
Fredrik Lindberg, curling
Anna-Maria Uusitalo, skidskytte
Pontus Ståhlkloo, snowboard

Sveriges trupp till Paralympics – 21 aktiva i fyra idrotter:

Alpint
Aaron Lindström, SK Vitesse

Längdskidor & skidskytte
Zebastian Modin

Paraishockey
Niklas Ingvarsson, Bara, FIFH Malmö
Ulf Nilsson, Tomelilla, FIFH Malmö
Peter Nilsson, Eskilstuna, Linden Hockey
Göran Karlsson, Västerås, Linden Hockey
Per Kasperi, Vallentuna, Nacka HI
Robin Meng, Eskilstuna, Linden Hockey
Christian Hedberg, Hedemora, Hedemora SK
Daniel Cederstam, Norrtälje, Nacka HI
Peter Ojala, Stockholm, Nacka HI
Anders Wistrand, Vaxholm, Nacka HI
Niklas Rakos, Abisko, Nacka HI
Markus Holm, Härnösand, HIF Kämparna
Andreas Neumann, Hofors, Hedemora SK
Maximillian Gyllsten, Alingsås, FIFH Malmö

Rullstolscurling
Viljo Petersson Dahl, Jönköpings Curlingklubb
Kristina Ulander, Sollefteå CK
Ronny Persson, Södertälje Curlingklubb
Mats-Ola Engborg, Jönköpings Curlingklubb
Zandra Reppe, Östersunds Curlingklubb

ARTIKELN HANDLAR OM