OS i dag

SPORTBLADET

Lördag 25 februari

10.00 Skidskytte

15 km masstart, herrar

Cesana San Sicario

Carl Johan Bergman, 27 (VC-, startnr 20) Björn Ferry, 27 (VC 29, nr 19), Mattias Nilsson, 24 (VC 38, nr 25).

Favoriter:

Startnr, namn, nation, VC-plac, VC-poäng

1) Sven Fischer, Tyskland, 2, 76

2) Vincent Defrasne, Frankrike, 6, 60

3) Michael Greis, Tyskland, 16, 30

4) Halvard Hanevold, Norge, 4, 63

5) Ole Einar Bjoerndalen, Norge, 1050

6) Frode Andresen, Norge, 7, 55

7) Raphael Poiree, Frankrike, 1, 89

8) Michael Rösch, Tyskland, 11, 42

9) Maxim Tchoudov, Ryssland, 3, 72

11) Ivan Tcherezov, Ryssland, 4, 63

OS 2002: Ej med på programmet

VM 2005: 1) Ole Einar Björndalen, Norge, 2) Sven Fischer, Tyskland, 3) Raphael Poirée, Frankrike

12.00 Skidskytte

12,5 km masstart, damer

Cesana San Sicario

Anna Carin Olofsson, 32 (VC-masstart 22, startnr 4)

Favoriter

Startnr, namn, nation, VC-plac, VC-poäng

2) Kati Wilhelm, Tyskland, 8,52

5) Martina Glagow, Tyskland, 1, 100

8) Uschi Disl, Tyskland, 2, 80

9) Sandrine Bailly, Frankrike, 6, 62

10) Olga Zaitseva, Ryssland, 14, 37

11) Liv Grete Poiree, Norge, 8, 52

12) Katrin Apel, Tyskland, 5, 67

13) Linda Tjörholm, Norge, 3, 74

14) Olga Nazarova, Vitryssland, 12, 42

15) Olena Zubrilova, Vitryssland, 10, 50

16) Xianying Liu, Kina, 12, 42

OS 2002: Fanns inte med på programmet.

VM 2005: 1) Gro Istad-Kristiansen, Norge, 2) Anna Carin Olofsson, Sverige, 3) Olga Pyleva, Ryssland

Alla åkare startar samtidigt. Fyra skjutstationer, 20 skott - fem per station (liggande, liggande, stående, stående) Varje bom ger en straffrunda (150 m).

15.00 Alpint

Slalom, åk 1, herrar

Sestriere

Andre Myhrer, 22 (VC 10, startnr 5 ), Markus Larsson, 28 (VC 13, nr 5 ), Martin Hansson, 30 (VC 18, nr 25), Johan Brolenius, 28 (VC 21, nr 23)

Startnr, namn, nation, VC-plac, poäng

1) Giorgio Rocca, Italien, 1, 500

2) Jean-Pierre Vidal, Frankrike, 5, 253

3) Kalle Palander, Finland, 2, 366

5) Andre Myhrer, Sverige, 10, 162

6) Benjamin Reich, Österrike, 4, 260

7) Ted Ligety, USA, 3, 325

10) Akira Sasaki, Japan, 8, 184

12) Stephane Tissot, Frankrike, 6, 205

14) Reinfried Herbst, Österrike, 7, 204

15) Thomas Grandi, Kanada, 9, 180

OS 2002: 1) Jean-Pierre Vidal, Frankrike, 2) Sebastien Amniez, Frankrike, 3) Benjamin Reich, Österrike

VM 2005: 1) Benjamin Reich, Österrike, 2) Ranier Schönenfelder, Österrike, 3) Giordio Rocca, Italien

Andra åket kl 18.30

16.30 Skridsko

5 000 m, damer

Lingotto

Världsrekord: Claudia Pechstein, Tyskland, 2002, 6.46,91

Favoriter:

Par, namn, nation, årsbästa

4) Kristina Groves, Kanada 7.02,20

5) Maren Haugli, Norge, 7.03,25

5) Catherine Raney, USA, 6.56,92

6) Carien Kleibeuker, Holland, 7.02,38

7) Martina Sáblíková, Tjeckien 7.01,56

7) Cindy Klassen, Kanada, 6.51,77

8) Claudia Pechstein, Tyskland 6.57,33

8) Clara Hughes, Kanada, 6.56,45

OS 2002: 1) Claudia Pechstein, Tyskland, 2) Gretha Smit, Holland, 3) Clara Hughes, Kanada

VM 2005: 1) Anni Friesinger, Tyskland, 2) Claudia Pechstein, Tyskland, 3) Clara Hughes, Kanada

Den tyska favoriten Annie Friesinger är sjuk och har lämnat OS.

17.30 Bob

Fyra, 3:e och 4:e åket, herrar

Cesana Pariol

Favoriter:

Startnr, nation, ställning e 1 omg, tid

1) Tyskland 2, 5, 1.50,95, +0.45

2) Schweiz 1, 2, 1.50,63, +0.13

3) Tyskland 1, 1, 1.50, 50 - 0.00

5) Schweiz 2, 3, 1.50,67, + 0.17

7) USA 2, 6, 1.50,96- +0.46

9) Kanada 1, 4, 1.50,77 - + 0.27

OS 2002: 1) Tyskland, 2) USA, 3) USA

VM 2005: 1) Tyskland, 2) Ryssland, 3) Kanada

18.30 Alpint

Slalom, åk 2, herrar

Sestriere

Andre Myhrer, 22 (VC 10), Markus Larsson, 28 (VC 13), Martin Hansson, 30 (VC 18), Johan Brolenius, 28 (VC 21)

Favoriter: Giorgio Rocca, Italien och Benjamin Reich, Österrike

OS 2002: 1) Jean-Pierre Vidal, Frankrike, 2) Sebastien Amniez, Frankrike, 3) Benjamin Reich, Österrike

VM 2005: 1) Benjamin Reich, Österrike, 2) Ranier Schönenfelder, Österrike,

3) Giordio Rocca, Italien

Mer info se kl 15.00

19.30 Short track FINALPASS

500 m, herrar

4 kvartsfinaler - ettan och tvåan till semifinal

Kl 20.14 2 semifinaler- ettan och tvåan till final

Kl 20.48 final

Favoriten: Hyun-Soo Ahn, Sydkorea

OS 2002: 1) Marc Gagnon, Kanada, 2) Jonathan Guilmette, Kanada, 3) Rusty Smith, USA

VM 2005: 1) Francois-Louis Tremblay, Kanada, 2) Charles Hamelin, Kanada, 3) Hyun-Soo Ahn Sydkorea

1 000 m, damer

Favoriten: Yang A Yang, Kina

Kl 19.44 fyra kvartsfinaler - ettan och tvåan till semifinal.

Kl 20.22 2 semifinaler - ettan och tvåan till final

Kl 20.57 final

OS 2002: 1) Yang A Yang, Kina, 2) Gi-Hyun Ko, Sydkorea, 3) Yang S Yang, Kina

VM 2005: Eun-Kyung Choi , Sydkorea, 2) Sun-Yu Jin, Sydkorea, 3) Meng Wang, Kina

5 000 m, stafett, herrar

Kl 21.26

Favoriten: Kanada och Sydkorea

OS 2002: 1) Kanada, 2) Italien, 3) Kina

VM 2005: Ej med på programmet

20.35 Ishockey

Bronsmatch, herrar

Palasport

Tjeckien-Ryssland

Tjeckien

Målvakter:

29) Tomas Vokoun, 29, Nashville

33) Milan Hnilicka, 31, Liberec

72) Dusan Salficky, 33, Khimik

Backar:

3) Marek Zidlicky, 28, Nashville

6) Jaroslav Spacek, 31, Edmonton

8) Marek Malik, 30, NY Rangers

12) Frantisek Kaberle, 31, Carolina

13) Pavel Kubina, 28, Tampa Bay

15) Tomas Kaberle, 27, Toronto

17) Filip Kuba, 29, Minnesota

Forwards

9) David Vyborny, 30, Columbus

16) Petr Cajanek, 30, St Luis

20) Robert Lang, 35, Detroit

22) Ales Kotalik, 27, Buffalo

23) Milan Hejduk, 29, Colorado

26) Martin Rucinsky, 34, NY Rangers

28) Martin Straka, 33, NY Rangers

38) Jan Bulis, 27, Montreal

40) Vaclav Prospal, 30, Tampa Bay

68) Jaromir Jagr, 33, NY Rangers

83) Alex Hemsky, 22, Edmonton

85) Rotislav Olesz, 20, Florida

91) Martin Erat, 24, Nashville

Ryssland

Målvakter

20) Jevgeni Nabokov,30, San Jose

30) Ilja Bryzgalov, 25, Anaheim

39) Maxim Sokolov, 33, SKA St Petersburg

Backar

4) Sergej Zhukov, 30, Yaroslavi

5) Vitali Vishnevski, 26, Anaheim Mighty Ducks

6) Anton Voltjenkov, 23, Ottawa

11) Darius Kasparatis, 33, Ny Rangers

29) Danil Markov, 29, Nashville

51) Fedor Tyutin, 22, NY Rangers

52) Andrej Markov, 25, Montreal

55) Sergei Gonchar, 31, Pittsburgh Penguins

77) Alexei Zhitnik, 33, NY Islanders

Forwards

8) Alexander Ovechkin, 20, Washington

13) Pavel Datsyuk, 27, Detroit

18) Jevgenij Malkin, 19, Magnitogorsk

21) Alexander Kharitonov, 29, Dynamo Moskva

24) Alexander Frolov, 23, Los Angeles

25) Viktor Kozolov, 30, New Jersey

27) Alexei Kovalev, 32, Montreal

33) Maxim Sushinsky, 31, Dynamo Moskva

61) Maxim Afinogenov, 26, Buffalo

71) Ilja Kovaltjuk, 22, Atlanta

79) Alexei Yashin, 32, NY Islanders

94) Alexander Korolyuk, 30, Vityaz Chekhov